Hilmi Güler: “Ferrero rekabet hukukuna ters cereyan ediyor”

Rekabet Kurumu tarafından ‘fındık sektöründe hukuka aykırı işlemleri tayin edildiği’ gerekçesiyle anket açılan İtalyan firması Ferrero’ya cebin geçmiş girişimi başlatan Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, “İlgili firmanın rekabet hukukuna cebin benzeri mızıka aykırılıklarını tayin ettik. Bunun konusunda benzeri türel proses başlattık” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, 54 TL’lik fındık taban kıymet açıklamasından 33 periyot sonraları fındık sektöründe inhisar oluşturmayı amaçlayan İtalyan firmasının eşit açıklamasına karşı girişimlerde mevcut Ordu Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, Rakiplik Kurumu’nu devreye sokarak türel süreç başlatılmasını sağladı. Türel süreç içerisinde araştırmalarını ve incelemelerini sürdüren Rekabet Kurumu, İtalyan firmasına soruşturma açılış kararı aldı.

“Rekabet hukukuna aykırılıklar belirleme edildi”

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda kâin Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, fındık üzere çalışmaya ve çaba göstermeye devam ettiklerini belirtti. Üreticinin hakkını müzaheret etmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını ve hukuki ayrımsız proses başlattıklarının altını çizen Başkan Güler, şöyle konuştu:

“Yaptığım çalışmalarda rakiplik hukukuna alın aynı takım aykırılıkları tespit ettik. Bunun üstüne ayrımsız türel proses başlattık. Cumhuriyet Altını tarihinde buna benzer hâller yaşanmış ancak bütün reddedilmiş. Bu defa çokça yoğun dosyalar hazırladık. Yaptığımız çalışmalarla piyasada monopsonik tıpkı meydan olduğunu gördük. Bu şanlı bir deyim. Bunu türel kendisine ele aldık ve Rekabet Kurumu’na başvurduk. Bu hava bilindiği için ülkemizin buyuru haklarını temelden esirgeyici tıpkı alım. Onların uzmanları geldiler, incelemeler yaptılar. Yaptıkları çalışmalarda başlattığımız türel süreci pahal buldular. Toplantıda yöre çalışmaların, belgelerin, bilgilerin ve karşılaşılan durumun hukuki kendisine ciddi olduğunu gördüler ve bu araştırmayı ve soruşturmayı ayrımsız şekilde neticelendirdiler. Türel süreç devam ediyor. Tığ bile bu çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

“Say paradan üstündür”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatlarının üzerine açıklanan fiyatı ‘akseptans edilebilir bir özdek değil’ diye nitelendiren Başkan Güler, bunun konusunda düzentileme başlattıklarını ve yaptıkları çalışmanın Rakiplik Kurumu tarafından namuslu bulunduğunu vurguladı. Emeğin paradan elan kızıl olduğunu gösterdiklerini ve firma üzerine soruşturmanın başlatıldığını dile getiren Başbuğ Güler, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız 30 Temmuz’bile Ordu’ya onurlandırma ettiler. Kendileri üstelik uzmanlara dahi binaen ilgilendiren kurumlara, bakanlığa, ayrımsız zamanda patika odalarından alınan bilgiye bakarak kendileri bire bir denk açıkladılar. O fiyattan 33 çevrim sonraları pekâlâ tıpkısı cüretse benzeri apayrı alım yani adı güzeşte firma piyasaya kullanılmamış tıpkısı bedel açıkladılar. Bu akseptans edilebilir tıpkı husus değildi. Nedeniyle bunu de göz önüne aldık yaptığımız ayrıksı çalışmalardaki pazarın ve rekabetin hukuka ters bir şekilde kullanıldığı tayin edildi ve yaptığımız müracaat üstelik hak görülerek bu sormaca başlatıldı. Burada emeğin paradan daha yüksek olduğunu gösterdik. Hukuki süreç daha çok birlikte bitmeme edecek. Tığ birlikte sonucunu yakından izleme ediyoruz” – KALABALIK

Share: