HDP Insan Umumi Başkanı Buldan, İstanbul’daki mitingde konuştu

HDP Herif Genel Başkanı Ülker Buldan, “Üçüncü misil dediğimiz, HDP’nin çizgisi olan ayrımlı tıpkı nöbet. Üçüncü bir misil seçeneğimiz var. İşte bu uyuşma geleceğin ittifakıdır.” dedi.

Buldan, partisinin Kartal Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Diyarbakır’dan sonradan ikinci mitinglerini İstanbul’birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin çarpışma ve inkar politikalarına mahkum olmayacağını tamlayan Buldan, “Üçüncü nöbet dediğimiz, HDP’nin çizgisi olan farklı tıpkı sefer. Üçüncü bire bir kat seçeneğimiz var. İşte bu antant, geleceğin ittifakıdır. Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevi’siyle, Ermeni’siyle, Süryani’siyle, kadınıyla, genciyle, bire bir hep olarak Türkiye halkları bu ittifakla gelişigüzel geleceği inşa edecek. Bu ülkenin içtimai barışa ihtiyacı var. Bu azametli barışı, bu kök adaleti tabii ki gerçekleştireceğiz, bittabi ki hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

“Helalleşme” konusuna birlikte değinen Buldan, şöyle konuştu:

“Intihabat yaklaşınca Kürtleri hatırlayanlar, Kürtleri görenler biraz kendisinden utanmalıdır. Kürtler, vakit kaybetmeden ve hoppadak seçimlerde hatırlanacak aynı ahali değildir. ‘Helalleşmek’ adı altında Kürtlerle seçme dönemlerinde tıpkısı araya süzülmek isteyenlere şurası hikâyelemek isteriz: Kürtler, kibirli bir barış gerçekleşmeden, hakikatler açığa çıkmadan, benbenci bir yüzleşme olmadan on paralık kimseye hakkını helal etmeyecektir.”

Haddinden Fazla sayıda polisin görev aldığı etkinlik alanı, asayiş amacıyla bariyerlerle kapatıldı. Polis Güçleri ekipleri, dizgi komitesinin belirlediği pankartlar dışında alana ayrımlı pankartla girmeye çalışanlara izin vermedi.Share: