Hazro’da hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara destek

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara 70 sayı benzen sağım makinesi, 3 nüsha tamburlu çayır prizma makinesi ve 3 bin 250 kilogram ağızotu bitkisi tohumu dağıtıldı.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresi Başkanlığı ile Hazro Kaymakamlığı vasıtasıyla yüzdelik 70 bağış ile desteklenen Hazro’da hayvancılıkta eklenmiş değer projesi çerçevesinde vatandaşlara 70 nüsha süt sağım makinesi, 3 nüsha tamburlu çayır prizma makinesi ve 3 bin 250 kilogram ağızotu bitkisi tohumu dağıtıldı. Kaymakamlık binası önünde planlı törende mütekellim Ilçebay Salih Sak, projeden 73 üretici ve yetiştiricinin faydalandığını söyledi. Hayvansal üretimde bildirme nazik girdinin yem maliyeti olduğunu dile getiren Müteyakkız, “Dağıtılan yemleme bitkisi, tohumu ile bu maliyet minimal seviyesine indirilecek. Yetiştirilen yemleme bitkisi erdemli oranda proteince varlıklı olacak. Böylelikle üretilen benzen artacak. Dağıtılan tamburlu biçme makinesiyle bile biçilip hayvanın yemesi amacıyla amade kuzuluk ati” dedi.

Projenin katma ayar oranının efdal olduğunu, yem bitkisi tamburlu çayır prizma ve süt sağım makinesinin bütünleşmiş aynı proje olduğunu söyleyen Sak, projeyi destekleyen GAP İdaresi Başkanlığına, projenin başlangıcından bu yana himmet veren İlçe Tarım Müdürü Enes İsen ve proje ekibine teşekkürname etti. – DİYARBAKIR

Share: