Hastanede süt kuzusu kaçırılmasına karşı ‘çip’li takip

ADANA Şehir Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde bebeklerin kaçırılıp karıştırılmasını engel olmak yerine meri ‘Gülgûn Kod Izlem Sistemi’nin tatbikatı yapıldı. Hastanenin Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, anne ve bebeğin bileğine takılan ‘çipli bileklik’ ile temel ve bebeğin güvenliğinin sağlandığını söyledi.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bebeklerin kaçırılması ya de karıştırılmasını alıkoymak hesabına 2017 yılında ‘Pembe Harf Takip Sistemi’ uygulamaya konuldu. Temel ve bebeğin bileğine takılan ‘çipli bileklik’le izleme sağlanan proje, 2018’de Amerika Müttehit Devletleri’nde (ÇAKER) ‘Sağlıkta Sunu İyi Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi Çözümü’ ödülünü aldı. Gülgûn Harf Izlem Sistemi yardımıyla bebeklerin ve annelerin bileğine takılan yonga, 1,5 metre birbirinden uzaklaştırıldığı an, debi sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor ve yapı kapıları kendi kendine kendisine kilitleniyor.

Hastanedeki Gülgûn Kod Izleme Sistemi aşamalarının tatbikatında; eskimemiş doğmuş ayrımsız bebeğin annesinin yanından çıkarılmasıyla alarm çalmaya başladı. Bizatihi namına kilitlenen kapıların peşi sıra arz mail asayiş personeli teyakkuza geçip bebeğe ulaştı.’ANNE VE BEBEĞİN GÜVENLİĞİ SAĞLANIYOR’Adana Site Yetişek ve Araştırı Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, muteber ‘Pembe Kod Izlem Sistemi’ ile ilgilendiren bilgiler vererek, “Bugüne kadar hastanemizde 53 binin üstünde bebek doğumu gerçekleşti. Doğan gelişigüzel bebeğe güvenliklerini bulmak amacıyla çipli bilekliklerden takıldı. Anneyle bebeğin kestirmece 1,5 metre ayrılması yerinde ‘Pembe harf’ dediğimiz cümle devreye girmektedir. Cümle devreye girdiği zaman güvenlik odasına harf düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından havza izole edilmektedir. Hep yardımıyla anne ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana böyle tıpkısı olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda müspet sonuçlar almaktayız” dedi.Yeni mevlit özne Ayşe Orhan, uygulamaya ilk defa şahit olduğunu belirterek, “Daha ilk hakeza bire bir uygulamayı duymamıştım. Şu anda karşıt aynı özdek olduğu ant bütün hastanede güvenlik sistemlerinin devreye gireceği için çokça memnunum. Henüz şen ve huzurluyum” dedi.Share: