Hastalığına 11 yıldır tanılama konulamayan Kültür, Ankara’da felah buldu

Hastalığına 11 yıldır teşhis konulamayan Hars, Ankara’de felah buldu

– Suyu üstelik tahakküm içerken, sarmayı afiyetle yedi

ANKARA Yutma güçlüğü, kalpsiz gıda yemekte zorlanma ve ateş göğüs ağrıları kadar belirtileri olan ve hastalığına 11 yıldır tanı koyulamayan Cidal Kültür suyu birlikte print içerken, başkentte fehamet hastanesi adına elden Ankara Bilkent Site Hastanesinde muteber POEM (Peroral Endoskopik Myotomi) tedavisi ile sağlığına kavuşmanın mutluluğunu irca yiyerek yaşadı.

Tekirdağ’de dallı güllü ve iki yavru babası olan 30 yaşındaki Çarpışma Firez, 2012’den beri yutma güçlüğü, kaskatı azık yemekte zorlanma ve dağ döş ağrıları yaşamaya başladı. Yaşadığı rahatsızlıklar sonucu hem celal hastaneleri hem da hususi hastaneler tevessül etmek üzere hastalığına onma temin etmek üzere 4-5 farklı şehir gezen Ekin’e, 11 sene süresince teşhis koyulamadı. Bunun konusunda başkente gelen ve Ankara Bilkent Site Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünde etüt olan Firez, kendisine yapılan tetkikler sonucu yemek borusunun mide kısmındaki kaslardan oluşuk kapağın gevşemesi nedeniyle yutma güçlüğü kendisine bilinen “Akalazya” hastası olduğunu öğrendi. Başkentte ihtişam hastanesi adına yemeden içmeden Ankara Bilkent Site Hastanesinde yapılan ve ilk kez 13 Ev tarihinde POEM işlemi uygulanan 3 hastadan 1’i olan Firez, hastalığı süresince yaşadığı sıkıntıları, Ankara’de gördüğü otama sürecini ve tedavi sonrası yaşadıklarını İhlas Bilgelik Ajansı muhabirine anlattı.

“Hangi aşındırmak yiyebiliyordum, ne akarsu içebiliyordum”

Akalazya hastalığının belirtilerini ilk kez 2012 yılında fark eden ve eksiksiz 11 yıl boyunca canlandırma konulamayan 30 yaşındaki Çekişme Ekin, hastalığını uyutmak için hem azamet hastaneleri hem de hususi hastaneler tutmak için 4-5 sunum farklı site gezdiğini tabir etti. Ekin, bu süreçte ruhsal adına de çokça yıprandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Işkembe asidi gibi dediler. Film çektik, 3-4 kat endoskopi çektik. “Ayrımsız husus gözükmüyor’ dediler. Zerre aldılar, akman imdi. Bana bire bir canlandırma konulamadı. Ego bile bu süreçte ruhsal yerine baskı yaşamaya başladım. Ne yemek yiyebiliyordum, ne akarsu içebiliyordum. Kaslar kendiliğinden kasılıyordu. Kasların kasılmasını, açılamamasını ego kendim hissedebiliyordum. Söz Gelimi suyu içeyim diyordum amma inmeyeceğini biliyordum. Zira kaslar öyle kasılmıştı ki su inmiyordu aşağıya ve et kafalı idrak etmek zorunda kalıyordum.”

“Ben yiyemeyince eşim da yemek istemiyordu”

Hayatının rastgele alanında yemek yiyemediğinden muhit besinlerden alabileceği tam enerjiyi alamayan ve ailesine bakabilmek için işlemek zorunda olduğunu tamlayan Firez, “İş durumunda yemekte yiyemediğim için bu misil dışarıdan vitamin şurupları emmek zorunda kalıyordum. İster istemez ayakta dikilmek zorundasınız, biraz aktif koyulmak zorundasınız. Yediğiniz bütün besini çıkarıyorsunuz, akarsu dahi içemiyorsunuz. Streste etkiliyor kadar geliyor bana çünkü kimi zaman tek molekül olmadan üstelik 2-3 kaşık yiyordum ve kişi kendime takılmadan yemişim diyordum. İster istemez koca az buçuk güçsüz oluyor. Sofraya yemek geldiğinde ve eşim bana baktığında onun birlikte icap istemez iştahı kesiliyordu. Ego yiyemeyince o da kemirmek istemiyordu. Acele yoruluyorduk, sonuçta kemirmek yiyemiyorsun. İşten geldiğimde henüz birlikte acıkıyordum. Çocuğumu parka geri bırakmak istiyordum. Parka gittiğimde 30-45 an dahi hızla izansız akmak zorundaydım zira ayakta duracak halim yoktu. Geldiğimde etki tıpkısı şeyler yersem veya çorba içersem, hamdolsun bugün bile doydum diyordum” ifadelerini kullandı.

Doğrudan mideme ulaştığını hissedebiliyorum

Hastalığına tılsım bulabilmek için Ankara Bilkent Kent Hastanesi’nde araştırma olan ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Sindirim Bilimi Bölümünde çalışan Doç. Dr. Mahmut Yüksel tarafından 11 sene sonradan kendisine “Akalazya’ tanısı koyulduğunu belirten Kültür, “Mahmut sarıklı manometri (kemirmek borusunun doğacak akla yatkın sevk hareketinin gücünü ve düzenini ölçen alet), iç görüm kabil bilcümle tetkikleri yaptı. Tetkikleri yaptıktan 1 kamer sonra ameliyatı yaptı ve ameliyatta çokça muvaffakiyetli geçti. Ego şu anda geçen 11 seneyi düşündükçe haddinden fazla şaşırıyorum. İnsan elbet aşındırmak yiyemez, nasıl akarsu içemez diyorum. Su kuşkusuz gitmez aşağıya diyorum ama gitmiyordu, birikiyordu. Yürüyordum, çalışıyordum ve acep su iner mi diyerek hareket ediyordum. Demin dağlar büyüklüğünde fark var. Şu anda hazır para yiyecekler aşamasındayım, yavaş yavaş katıya geçiyorum. Şu anda elhamdülillah hangi tıpkısı tıkanma, hangi bire bir eğleşme, hangi tıpkısı ümit var. Aracısız mideme ulaştığını hissedebiliyorum. Aşındırmak yemek başlı başına doğrusu iri ayrımsız ihsan, esasta sağlığın hangi kadar kıymetli olduğunu âdem başına geldikten sonradan anlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yutma zorluğu üste su dahi içememe şikayeti vardı

Ankara Bilkent Kent Hastanesi Sindirim Bilimi Bölümünde çalışan Doç. Dr. Mahmut Yüksel, Uğraş Firez’in iki kamer ilk başvurduğunu vurgulayarak,” Yutma zorluğu ayrıca su dahi içememe şikayeti vardı. Öncesinde bile 11 yıldır aut merkezde değişik yerlere gitmiş ve tanı koyulamamış. Manometri ile birlikte tanısını koyduk. Akalazya yerine yorumladık ve POEM (Peroral Endoskopik Myotomi) işlemini planladık. 13 Ocak 2023 tarihinde da değişik iki hastamızla gelişigüzel Cidal Komutan’e POEM tedavisi uyguladık” dedi.

“Geldiğinde su üstelik içemeyen Çarpışma Bey, demincek sarmaları kolay yemektedir?

POEM tedavisinin tahminî yerine 2 saat süren ve asıl yerine endoskopla ameliyatsız yerine kemirmek borusunda tünel oluşturulan tıpkı tedavi yöntemi olduğunu belirten Yüksel, “özofagusun (aşındırmak borusu) kenar kısmındaki darlığı, kasları keserek açım yöntemidir. Cidal As’de de benzeri tedaviyi uyguladık. Geldiğinde su bile içemeyen Kavga Satma, demincek sarmaları kolayca yemektedir” diyerek konuştu.

Ayrıca Yüksel, POEM tedavisi gören hastaların otama sonrasında önce 2 hafta sıvı yiyeceklerle beslendiğini elan sonradan ise merhametsiz yiyeceklere geçtiğini bile ekledi.

Toplumdaki sıklığı kestirmece beniz binde 7 ila 10 arasında değişiyor

Ankara Bilkent Site Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Eğitim Görevlisi Dr. Tankut Köseoğlu ise, Akalazya hastalığının yutma güçlüğüyle karakterize benzeri hastalık olduğunu ve daha sebebinin bilinmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Toplumdaki sıklığı kestirmece yüz binde 7 ila 10 beyninde değişiyor. Bu fehamet gerçekte bağan üzere görünse dahi toplum bazında irdelendiğinde aslında çokça sayıda hastaya balya geldiğini görebiliriz. Bugüne kadar dahi kesme, kalımlı tıpkı tedavisi bulunamamış bir çor. Henüz doğrusu eğreti yöntemlerle yönetilmeye müteharrik bir hastalık. Arz şanlı bulgusu yutma güçlüğü, yediklerinin takılması, ahşa ağrısı yapabilir. Soluk ağırlığı, kronik öksürük, başkaca ati dönemde akciğerlere kaçarak, Zatürre’ye (aspirasyon pnömonisi) sebep olabiliyor. Çok etraflı devamlı dönemlerde ise kansere gidebilen ayrımsız olgu adına karşımıza çıkıyor.”

POEM çoğu yerde uygulanmayan tıpkı ustalık

Akalazya tedavisinde bugüne kadar tedavi olarak birçok ayrımlı yöntem ve ilaçların uygulandığına dikkati çeken Köseoğlu, “Kalsiyum yazı blokerleri, nitratlar, anti spazmodik ilaçlar kabil bir nice yöntemin çok canlı olmadığı gösterilmiş. Bildiğimiz Botoks tedavisi bir tutar ağırbaşlılık gösterebiliyor. Aşındırmak borusu ile midenin birleştiği spazmik bölgede makbul botoks uygulaması, orada kim kasları gevşeterek, eğreti ayrımsız süre üzere yutma fonksiyonlarını düzeltebiliyor amma o da sürekli bire bir hal değil. Bugüne kadar “Gold standart’ dediğimiz palavra dilatasyonuydu. Bu aşındırmak borusu ile midenin birleştiği kısımdaki spazma müteveccih ayrımsız balonla açma yöntemidir. Bunda dahi mütenevvi komplikasyonlar olabiliyor. Yüzde 3 ila 5 ortada perforasyon (delinme) kabilinden komplikasyonlara kere açabiliyor. Fakat daha çok daha bir rahatlama sağlıyor. Sökel 6 ay ya da 1 sene bayındır yutabiliyorlar fakat bu da mihman aynı yöntem değil. Bire Bir yıl sonradan çoğunlukla ikinci tıpkı el işi ihtiyaç duyulabiliyor. Bir de gine Myotomi tedavisi dediğimiz tıpkı otama yöntemi var. Bu üstelik vazıh yöntemle ve cerrahi eliyle yapılan bire bir prosedür. Ama serencam zamanlarda POEM (Peroral Endoskopik Myotomi) denilen bire bir ustalık gelişti. POEM çoğu yerde uygulanmayan aynı araştırı. Günümüzde Türkiye’dahi uygulayan çok bir iki dalan var ve bu merkezlerinde genelde çoğu hatta hızla çabucacık hepsi özelde. Dr. Mahmut Yüksel’in öncülüğünde Ankara Bilkent Site Hastanesi’nde uygulanması, bu fiyatlı tedaviye ulaşamayacak hastalarında ulaşabilir olması yönünden nazik benzeri ulama sağlıyor” ifadelerine meydan verdi.

Share: