Hacı Alay Veli Üniversitesinde Mülki İdarede Yüksekokul Geleneği söyleşisi

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ve Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Hacı Hezel Iye Üniversitesinde Mülki İdarede Akademi Geleneği söyleşisinde öğrencilerle bire bir araya geldi.

Hacı Alay Ege Üniversitesi 100. Sene Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye, sakat adı Gazi Üniversitesi olan okulun mezunları Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ve Tokat Valisi Numan Hatipoğlu katıldı.

Söyleşinin açılışında mütekellim Hacı Hezel Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Purtaş, etkinliğin, öğrenciler için esin kaynağı olacağını, kariyer planlamalarına posta göstereceğini anlatım etti.

Öğrencilerle tecrübelerini paylaşan Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, talebelik yıllarında kaymakamlık mesleğinin sunma şişman hayali olduğunu, bunaltıcı çalışarak bunu başardığını söyledi.

Yılmaz, öğrencilerin üstelik hayallerinin peşi sıra giderken karşılaştıkları seçme cins engeli daha fazla fiilen aşacaklarını belirterek “Hiçbir şeyden tiksinti etmeyin, doğayı sevin, insanı sevin, vatanı sevin, bayrağı sevin, bağlılaşım ile yaklaştığımızda aşılmayacak hiçbir bariyer yoktur.” dedi.

Üniversitenin, mezunlarını birlik ideallerine ulaştıracağına inandığını dile getiren Vali Yılmayan, “Bu darülfünun çok gelişigüzel tıpkı darülfünun, bu üniversitede görmek, öğrencisi gelmek hava verici.” diye konuştu.

Valilik görevinin, vatana hizmet üstüne namına büyük bir uğur yüklediğini anlatan Yılmayan, “Mülki Idare amirliği, ayrımsız duruş, ayrımsız izzet adamlığı kazandıran çokça önemli bire bir meslek. Mülki Idare görevini yapabilen benzeri kişinin yönetemeyeceği tıpkı gelgel ve kuruluş olanaksız.” ifadelerini kullandı.

Erdinç Yılmayan, bu üniversitenin geleneğinde ülfet, tesanüt ve el birliği barındırdığını, öğrencileri vatan, sancak sevgisiyle yetiştirip millete bakım etme gururunu yaşattığını kaydetti.

Öğrencilik yıllarındaki anılarını paylaşan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu üstelik “Okulumuz kimlik veren benzeri okuldur, mezun olan kişiye benzeri karakter veriyor, yan çiziyor. Bu anlamda çok nadir benzeri meslek. Işlemek, boğuşmak çivi başına bu okulun bize kattığı yeryüzü nazik özelliklerden biri.” dedi.

Share: