GÜNEY KORELİLERDEN KORE GAZİLERİNE ZİYARET

? 23’üncü Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Ekin ve Konuşma Festivali için Türkiye’ye mevrut Güney Kore heyeti Kore gazilerini Büyükçekmece’deki Martir Yakını Gazi ve Gazi Yakını Evi’nde görüşme etti. Mülakat sırasında heyet üyeleri gazilere minnetlerini iletirken ‘savaş olmasın’ mesajı verildi. Gaziler birlikte ziyaretten çok mutlu olduklarını söyledi.

Büyükçekmece’nin Güney Kore’deki ahi şehri Cheonan’dan gelen gök bilimi, Büyükçekmece Şehremini Dr. Hasan Akgün ile ilçede diri Kore gazileri 90 yaşındaki Ekrem Şarap ve Abdülhadi Yeşilkaya’yı Şehit Yakını Gazi ve Gazi Yakını Evi’nde ziyaret ederek bağış takdiminde bulundu. Koreliler görüşme sırasında saygılarını izhar etmek üzere gazilerin önünde eğildi.

GAZİLERİMİZİ ZİYARET EYLEMEK ÜSTELIK BİZİM İÇİN ÇOKÇA ANLAMLIYDI

Kore heyeti yerine konuşan Cheonan Belediyesi Planlama ve Tutum Umumi Müdürü Eğlek Gwon Seok gazilere minnetlerini dile getirerek ’12 yıldır ahi şehirler namına kültürel faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Biz bu kapsamda temas sene Büyükçekmece’yi mülakat ettik. Bu yıl de burada olmaktan bahtiyarlık duyuyoruz. Antrparantez bugün gazilerimizi almak üstelik bizim için haddinden fazla anlamlıydı. Komutan Dr. Hasan Akgün haddinden fazla adamakıllı tıpkısı projeyle geldi. Bunu uray namına kendi aramızda değerlendireceğiz. Sunu kıs zamanda kendilerine bölüm yapacağız. Kore gazilerini gördüğümüzde bir tane hissettiğimiz öz esasen minnet duygusu çünkü onların bizler amacıyla yaptığı fedakarlıklar sebebiyle hem ülkemiz bugünlere gelebildi hem dahi ben da zaman burada olabilmemi onların bizler için yaptıklarına borçluyum’ dedi.

Kore gazisi Abdülhadi Yeşilkaya ise ‘Ziyaretten haddinden fazla memnun olduk sözde Kore’ye gitmiş kabilinden hissettim. O günleri hatırladım hepsinden Allah razı olsun’ diyerek konuştu.

KORE’ÜSTELIK TÜRK ŞEHİTLERİ EVİ İNŞA EDECEĞİZ

Büyükçekmece Şehremini Dr. Hasan Akgün birlikte ziyaretin çokça anlamlı olduğuna vurgu yaparak bakir bir projenin müjdesini verdi. Dr. Akgün, “Burada Cheonan Belediyesi Kore mimarisiyle Kore Gazileri Evi yapacak. Tığ de orada tıpkı familya yapacağız. Kore’deki şehitlerimiz yerine Türk Şehitleri Evi düz yazı edeceğiz. Habbe önüne Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün heykelini koyacağız. Buradaki evde hayatını kaybedenler karışma savaştan artan bir nice pırtı var onları sergileyeceğiz. Cheonan’de bizim yaptıracağımız evde ise şehitlerimizin isimleri yer alacak. Bu projeyi çok önemsiyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yetiştirmeye çalışıyoruz. O nedenle eylülde Dünya Festivaller Birliği toplantısına gittiğim antlaşma bu projeyi kesinleştireceğim. 2023’te 29 Ekim’den önceki bu evleri açmayı hedefliyoruz” dedi.Share: