Gölete sakıt depremzede çocuğu kurtaran polis o anları anlattı

HAYATİ AKÇAY – Malatya’da tıpkı kısmı buz markajcı gölete oyuncağını ahzetmek isterken sakıt ve boğulma tehlikesi atlatan 8 yaşındaki depremzede çocuğu kurtaran balık adam polis ekibi, yavru ve ablasına oyuncak dürü etti.

Malatya 2. Kalabalık Kışlası karşısındaki Hürriyet Parkı’nda gölete sakıt 8 yaşındaki Mehmet Doğan’ı kurtaran Trabzon Inanma Müdürlüğü Bahir Limanı Büro Müdürlüğü’nde görevli dalgıç polis güçleri Fıkdan Köksal, AA muhabirine, depremin önceki gününden bu yana çökme çalışmaları ve güvenlik tedbirleri görevini yerine getirdiklerini söyledi.

Bölgedeki polis ve askerlere soba tedariki yaptıkları tam halktan birinin “polis güçleri, bala düştü” diye seslendiğini anlatan Köksal, koşarak olay adına gittiklerini belirtti.

Buz tutmuş gölün ortasındaki batıp sâdır çocuğu gördüğünde silahını amirine vererek suya atladığını tabir fail Köksal, “Çocuğa ulaştım ancak gelirken çokça buz vardı bundan sonra çocuğu ayrımsız buz tabakasının üzerine koydum, arkasından gelerek düşmesini önleyip kıyıya ulaşmasını sağladık.” dedi.

Köksal, böyle aynı olayla karşılaşmayı hiç düşünmediklerini dile getirerek, “O çocuğu orada görünce hiçbir husus düşünmeden engelleme ettik, kişi görevimizi yaptık gerçekte, direkt suya girdik ve çıkardık.” diye niteleyerek konuştu.

Dalgıç polisi olmaları nedeniyle aldıkları eğitimler doğrultusunda çocuğu hipotermiye cebin ısıttıklarını anlatım fail Köksal, daha sonraları afiyet ekiplerine ulaştırdıklarını söyledi.

“İki kardeş evlerinden tıpkısı oyuncak kurtarabilmiş”

Kesat Köksal, suya sakıt oyuncağı çocuğun evinden getirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“İki ahi evlerinden benzeri oyuncak kurtarabilmiş, o oyuncak da göle sakıt, gölün üstelik bilcümle ortasında, yavru aklı elbette buzda yürümüş tamam o buzun inceldiği noktada suya sakıt. Çocuğu oyuncağıyla beraber kurtardık, ona de çokça sevindik. Bala takkadak oyuncağını yetişmek istediği üzere o gölete girmiş. Bu bizi çok etkiledi, arkalama kolilerini dağıtırken benzeri ayıcık vardı, kadro amirimiz üstelik o oyuncağı çocuğa bergüzar etti, o da bizi çokça duygulandırdı.”

Mehmet Doğan ve ablası Ecrin Doğan’a oyuncak ayı ödül fail takım amiri Mustafa Göğebakan ise Güvenlik Genel Müdürlüğü Siper Kat Başkanlığı koordinesinde tıpkısı kontrol kurtarma ekibi olduklarını söyledi.

Depremin olduğu zaman diliminden itibaren gayrı ekiplerle bölgede görevlendirdiklerini kaydeden Göğebakan, “Olayın olduğu dönem bağrışmalar duyduk, olayın olduğu noktaya koşarak debi ettik, çocuğun suda olduğunu gördük ve arkadaşımız kıyafetleriyle suya atlayıp çocuğu çıkarttı.” ifadelerini kullandı.

Share: