Gırtlağından el kadar kütle imdi, dünyada ilk oldu

ISPARTA’da nefes darlığı ve yutkunmada külfet şikayetiyle hastaneye başvuran Ertuğrul Engin’in (38) geçit kısmından yumruk kadar kütle çıkarıldı. Operasyonu işleyen Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, “Hastanın genzinden yutağına büyüklüğünde uzanan kısaca 5 santimlik kitle tayin edildi. Genizden başlayıp hor akilane tutunan vakaya henüz evvel tek rastlamadık. Bu geniz yerleşimli kitle dünyadaki tanımlanan geçmiş vakadır” dedi.

Isparta’da nefes darlığı ve yutkunmada yüklülük şikayetiyle Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Kibir ve Geçit Hastalıkları Polikliniği’ne başvuran Ertuğrul Engin’in geçit bölgesinde, genizden başlayan ve gırtlağa kadar nazil yığın tayin edildi. Tahakküm büyüklüğündeki kitle operasyonla alındı.

‘2 SAAT SÜREN AMELİYATLA ÇIKARILDI’Daha ilk böyle bir vakayla karşılaşmadığını söyleyen SDÜ Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, faaliyetler sonrası hastanın dosdoğru yerine taburcu olduğunu söyledi. Doç. Dr. Sivrice, “2 yıldır yemek yemekte takı ve uykuda mütezayit nefes darlığı şikayetiyle polikliniğimize mevrut hastaya yapılan tetkiklerde hastanın genzinden yutağına kadar uzanan kestirmece 5 santimlik yığın tespit edildi. Genizden başlayıp dun akıllıcasına tutunan vakaya henüz önceki on paralık rastlamadık. Saksı üzeri bölgesine yerleşim bu soy tümörler amacıyla çokça nadirdir. Lüzumlu görüntülemeleri yaparak hastaya endoskopik cerrahi müdahale planlandı, dışarıdan seçkin kesi yapılmaksızın 2 saat süren ameliyatla kitle tamamen çıkarıldı. Sonucu atipik lipomatöz tümör olarak raporlanmış olup takiplerinde ameliyat sahası tamamen iyileşmiş olarak görüldü. Süreğen Lenfositer Lösemi (KLL) geçirmiş olan hastamızın genetik analizleriyle alay malay literatüre kazandırılacak olup bu geniz yerleşimli kitle dünyadaki tanımlanan ilk vakadır. Takibimizde olan hastada 5 aydır herhangi bir nüks bulgusu izlenilmedi” dedi.’AİLEMDEN BİRİ SABAHA BÜYÜKLÜĞÜNDE YANIMDA BEKLİYORDU’

Cerrahi Müdahale sonrası dirim kalitesinin arttığını söyleyen Ertuğrul Engin de “Rahatsızlığımdan belde biraz keyif merkezine gittim amma tek akıbet alamadım. 2 yıldır yemek yerken çokça zorlanıyor, koku alamıyordum. Hele uyuduğum devir nefesim ağız ağıza gittiği üzere ailemden biri sabaha kadar yanımda bekliyordu. Yapılan operasyon sonrası abat nefes almaya başladım. Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, Dr. Bekir Büyükçelik ve ekibine haddinden fazla teşekkür ederim” diye konuştu.

Share: