Giresun’da akım tespit edilen çöp tesisine mantinota kararı

GİRESUN’dahi, depolanan çöplerden çevreye atılmış su sızdığı tayin edilen, Görele ilçesine merbut Çavuşlu beldesindeki merhametsizce atılmış giderilmiş tesisinin; ambarlama şekli albeni, su ve toprakta kirliliğe el açtığı gerekçesiyle mahkemece kapatılmasına karar verildi. Görele Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca tesis yöneticileri karşı ‘çevrenin isteyerek kirletilmesi’ suçundan başlatılan sormaca ise sürüyor. Eynesil Şehremini Ahmet Seçme Karadeniz, “Havza halkına tevakki etmek duyuyoruz fakat bu değişmeyen, yabani depolamaya yönlendireceğinden belde faciasına sebep olacaktır” dedi.

Görele’nin Çavuşlu beldesinde, 10 sene önce faaliyete güzeşte ve kentin birlikte çevre bölgelerden toplanarak Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde depolanan çöplerden çevreye atılan akarsu sızdığı belirlendi. Civar halkı, 2021 yılında cellat atılan giderilmiş tesisinde depolanan çöplerin atık sularının Karadeniz’e deşarj edildiği, atık suların içme suyuna ve dereye karışarak balık ölümlerine bozukluk olduğu, doğaya ve eş sağlığına kötülük verdiği gerekçesiyle ‘ÇED olumlu’ raporunun tahrip edilmesi ve tesisin kapatılması için Kalaba 2’nci İdare Mahkemesi’ne ülkü açtı. Ehlihibre raporunda, ceberut atılan tesisinin yaşam alanları ve akarsu kaynaklarının yakınında olduğunun tespiti üstüne duruşma, ÇED raporunu tağyir ederken tesisin kapatılması başvurusunu ise reddetti.

‘KİRLİLİK OLUŞTURUYOR’Kesim halkı, tesisin kapatılması amacıyla bu defa Samsun Kesim İdare Mahkemesi’ne başvurarak, Kalabalık 2’nci İdare Mahkemesi kararının iptalini istedi. Mahkeme, oy birliği ile tesisin faaliyetinin durdurulmasına değişmeyen verdi. Tesisin faaliyetinin durdurulması amacıyla firmaya 26 Ağustos’a kadar müddet sunulan kararda, “Tesisin ambarlama sahasının zeminindeki sızıntının durdurulamadığı, gübür suyunun içme suyu kuyularının bulunduğu dereye aktığı, depolanan atıkların taharri altına alınamayarak kirlilik oluşturduğu belirlenmiştir” denildi. ‘ÇEVRENİN BILEREK KİRLETİLMESİ’ SORUŞTURMASIBu süreçte, tesiste depolanan çöplerin atık sularının, kıyıdan 10 metre açıkta düzlük altı borusu ile Karadeniz’e inhilal edildiği iddiasıyla Görele Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca organizasyon yöneticileri üzerine ‘çevrenin isteyerek kirletilmesi’ suçundan başlatılan sormaca ise sürüyor.Çavuşlu beldesinden Yeter Cavlak, “Mahkemeyi kazandık, inşallah çöplüğün kapanmasını birlikte görürüz. Yararsız kokusu yüzünden bu ana büyüklüğünde yaşamadık. Temas ahit köylerde bıkkınlıkla ve nefretle yaşadık. Muhtarımız çöplüğün kapatılacağını söyleyince haddinden fazla sevindim” dedi.Çavuşlu beldesi Tarz Mahallesi’nin muhtarı Tamam Hamzaoğlu da dinsiz atık giderilmiş tesisinin kurulduğu günden bu yana suyu ve havayı kirlettiğini belirterek, “Dereye sızan suları hayvan bilimi bile içmez hale geldi. Yeryüzü esasen beri türel mücadelemizi sürdürüp ÇED raporunu 2 kere bozma ettirdik. Yeniden ÇED raporu aldılar fakat tesisin kapatılması üzere açtığımız sav sonuçlandı. Samsun Mıntıka İdare Mahkemesi stabil adına mantinota kararı verdi. Değişmeyen elimize ulaştı. 1 aylık kanuni proses var ve buna bakarak 26 Ağustos’ta tesisin kapatılması gerekiyor” diyerek konuştu.’İSTEĞİMİZ, MAHKEME KARARINA UYULMASI’Fatma Arızi de “Bu tesis yüzünden çok sıkıntı çektik. Çocuklarımızı yıkayamadık, akarsu içemedik bibi içemiyoruz, akarsu taşıyoruz. Çöpün kapanmasını çokça istiyorduk, mutluyuz. Bu kararın arkasında durmalarını istiyoruz” dedi. Çavuşlu beldesi Beyli Mahallesi’nin muhtarı Sami Durmuş, “Ağustos ayında martılar başımıza pislemesin, diye niteleyerek şemsiyeyle geziyoruz. Nüfusumuz azalıyor, burası yaşanmaz arkaç geldi. Tek isteğimiz, mahkemelerin kararına uyulması” diyerek konuştu. TESİS MÜDÜRÜ: SORUNLAR GİDERİLDİÇavuşlu Merhametsiz Atık Tesisi Müdürü Erdal Yalman ise tebligatın kendilerine ulaştığını söyledi. Tesisi geçen sene devraldıklarını tamlayan Sarp, “Ülkü biz tesisi almadan önce küşade ve konuyu ahbaplık birimimiz izlem ediyor. Tesisin sakat günlerinden yapıt kalmadı. söz konusu olan sorunlar giderildi ve burada çalışmalarımız bitmeme ediyor” dedi. BAŞKAN KARADENİZ: VAHŞİ DEPOLAMA FORA ETMEK ZORUNDA KALACAĞIZ

Eynesil Belediye Reisi Ahmet Seçilmiş Karadeniz birlikte “Nahiye halkına da imtina etmek duyuyoruz ancak bu karar Giresun’de yer faciasına etmen olacaktır. Bu bünye kapatılırsa yasak olmasına rağmen vahşi depolama boşaltmak zorunda kalacağız. İl dahil bütün ilçeler vahşi depolamaya dönecek. Buradan Araklı’ya gidebilecek çöplerin maliyetinin ne olabileceğini oranlamak geçişsiz ve tehlikeli tıpkı çözüm üretilmeli” diye konuştu.Share: