Garo Paylan’dan Icra Vekili Ersoy’a: “Aram Tigran’ın Diyarbakır’a Gömülmesine Sebep İzin Vermiyorsunuz?”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, 2009’da hayatını kaybeden artist Aram Tigran’ı TBMM gündemine taşıdı. Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a “Aram Tigran’ın anısını yaşatmak adına temas girişimde bulunacak mısınız? Aram Tigran’ın vasiyetine bakarak Diyarbakır’a gömülmesine bozukluk izin vermiyorsunuz” diye niteleyerek sordu.

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, 2009 yılında hayatını kaybeden artist Aram Tigran’la ilgili Firez ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Paylan, şunları kaydetti:

“1915’te Diyarbakır’dan sürülen ayrımsız ailenin oğlu olarak Suriye’nin Kamışlo ilinde doğan Tigran hayatı boyunca Kürtçe, Ermenice ve Arabi dillerinde bu toprakların müziklerini söyledi. Genişlik büyük vasiyeti olan, atalarının memleketi Diyarbakır’a gömülmesine, dönemin AKP iktidarınca cevaz edilmedi. Diyarbakır’da Aram Tigran adıyla açılan konservatuarın faaliyetlerine ise kayyım döneminde serencam verildi.”

Paylan, Icra Vekili Ersoy’a şu soruları yöneltti:

– Türkiye halkları vasıtasıyla sanatına ve şahsına nazik tıpkısı bağlılık mahsus Aram Tigran’ın anısını neşelendirmek yerine herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

-Aram Tigran’ın vasiyetine bakarak Diyarbakır’a gömülmesine neden müsaade vermiyorsunuz?

-Bakanlığınızın, Aram Tigran’ın adını yaşatacak rastgele projesi bulunmakta mıdır?

Share: