Gabar Dağı’ndaki petrol istihsal çalışmaları açıktan görüntülendi

Şırnak’ın Gabar Dağı eteklerinde Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığınca (TPAO) ölçülü yer yağı istihsal çalışmaları açıktan görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Açıklık 2022’birlikte Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik kemiksiz yer yağı rezervine ehil yer keşfedildiğini, 2022’bile karada yapılan sunma büyük 10 keşiften biri olan bu sahadaki ihtiraz değerinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğunu açıklamasının peşi sıra bölgede çalışmalar mütemadi sürüyor.

Şırnak’ın İdil ilçesinde 2019’da PKK’lı teröristlerce tuzaklanan ahali yapımı patlayıcıya müdahale sırasında meydana gelen patlamada şehit olan Gedikli Adlar Acar’in isminin verildiği bölgede, yer yağı üretimi hummalı şekilde devam ediyor.

Terörden temizlenen Gabar Dağı eteklerindeki Akçay ve Kayaboyun köylerinin bulunduğu bölgede yürütülen icraat helikopterden görüntülendi.

“Petrol ile arazilerimiz değer kazandı”

Kayaboyun Köyü Muhtarı Hakan Vural, AA muhabirine, “Petrolün bulunmasıyla sonuç 1 yılda arazilerimiz ayar kazandı. Söz Gelişi 10 bin olan dönüm bedeli şu zaman 30 bin liralık oldu.” dedi.

Karye halkının çok keyifli olduğunu tamlayan Vural, “Yıllardır çokça çarkıt benzeri ortamda yaşadılar. Petrol onlara umut oldu. Çocuklarımız bir vakitler bütünüyle tüfek seslerinden yataklarından ağlayarak uyanıyorlardı. Deminden ise gayet mutlu ve huzurluyuz. Emeği sabık herkese sonsuz teşekkür ederiz.” diye niteleyerek konuştu.

İki sene öncesine büyüklüğünde arpa, buğday ve yulaf ektikleri arazilerden deminden yer yağı çıktığını dile getiren Vural, bunun mutluluğunu yaşadıklarını tabir etti.

“Bölgemiz, bizim için nazik bire bir iyilik”

Üç sene geçmiş yapılan sismik araştırmalardan bilahare köylülerde tıpkısı beklenti oluştuğunu anlatan Vural, şunları söyledi:

“Köy halkı kendisine bu gelişmeden mutluyuz. Herkeste bir heyecan var. Çıktı köye yer yağı tankerleri geliyor. Yıllardır bu huzuru ve mutluluğu bekliyorduk. 30 yıldır bunun özlemini yaşıyorduk. Nihayet gerçekleşti. Ihtimal de vatandaşın duası kabul oldu. Bölgemiz, bizim amacıyla büyük benzeri armağan. Ülkemizin ekonomisi için da iyice bire bir evolüsyon. Bugün nahiye nitelikli petrolle gürültülü getiriyor.”

Köylülerden Şahiye Edis bile petrolün köylerinde çıkmasının mutluluğunu yaşadıklarını, bunun bölgeye ve köye faydalı olacağına inandığını belirtti.

Edis, “Çocuklarımız batıya gidip çalışacağına burada yapılacak tesislerde iş bulur. Henüz ilk buralarda hep patırtı vardı, huzurumuz yoktu. Şimdi çok güvendeyiz. Çarkıt elem günler geride kaldı. Petrolün çıkmasıyla buralar elan domuzuna olacak.” ifadelerini kullandı.

“Petrol insanlara iş kapısı olacak”

Akçay köyünde hayat dolu Nimetullah Tanrıverdi dahi ekim yaptıkları alanların altındaki zenginlikleri tutum edemediklerini söyledi.

TPAO’nun çalışmalarıyla köylerindeki bereketi anladıklarını belirten Tanrıverdi, şunları kaydetti:

“40 yıldır buradaki insanlar çok çığlık çekti. Çıkan petrolün nahiye ve kente iri avantaj getireceğini düşünüyoruz. İnşallah yer yağı buradaki insanlarımıza iş ve NAN peki. Elan önceki buradaki çoluk çocuk mevsimlik işçi kendisine apayrı illere gidiyorlardı, imdi sunma balaban hareket yanı başımızda. Bunun onlara gelişim kapısı olacağını rüya ediyoruz. Petrol insanlara hisse senedi kapısı olacak.”

TPAO’nun Twitter hesabından 31 Çatlak’ta yapılan paylaşımda, Türkiye’nin bildirme haddinden fazla üreten yer yağı sahasının çıktı Şırnak’ta olduğu belirtilerek, “Martir Esma Çevik-7 kuyusu 1,613 vpe (varil petrol eş değer) arttırma üretimle toplanmış 7 bin 714 vpe günlük üretime ulaştı.” ifadeleri kullanılmıştı.

Share: