Fiyatı adeta altınla yarışan kenger sakızı, onma deposu

Fiyatı adeta altınla yarışan kenger sakızı, iflah deposu

SİVAS – Sivas’ta fiyatı adeta altınla yarışan kenger sakızı birçok hastalığa da iyi geliyor.

Sivas ve Malatya çevresinde dağlık bölgelerde yetişen kenger bitkisinin asıl kısmından elde edilen çengel sakızı özellikleri ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda kilogramı 800 liradan müşteri bulan çengel sakızı bu yıl itibariyle kilogram fiyatı bin lira oldu. kenger sakızı, birçok özelliğiyle bile iflah dağıtıyor. Sakızın toplanmasının aheste olması, toplayan gönül sayısının az olması nedeniyle fiyatının faziletli olduğu ifade ediliyor. Kenger sakızının diş sağlığına, beniz felci nâkil kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, işkembe ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına gani geldiği biliniyor. Dar dışına de gönderilen kenger sakızı, sınırlı mevrut gurbetçiler tarafından da dokunaklı talep görüyor.

“Beş Altı üretiliyor, fiyatı daha de çıkabilir”

çengel sakızı satışı özne ve kenger sakızının yüz felçlerine iyi geldiğini tamlayan İbrahim Güler, “Kenger sakızının en çok deneyim edilmiş faydalarından birisi, diş yapısını ve çene yapısını çok güçlendirmesi. Ağızda oluşan bakterilerin namevcut edilmesinde çok faydası var. Sonuç zamanlarda rüzgarda kalmadan kontekst yüz felçleri geçiriliyor. Kenger sakızının yüz felcinin tedavisinde çok faydası var. Sakızı genelde ticari namına Malatya’mızın Darende ilçesinde ve köylerinde üretiliyor. Darende ilçesinin merkeze bağlı köylerinde çıktı var. Tunceli ve Elazığ, ilçelerinden de çıktığı söyleniyor ancak sunu haddinden fazla Malatya da üretimi yapılıyor. Fiyatı, bin Türk lirası civarlarında başladı amma elan bile çıkacağı söyleniyor zira birkaç üretiliyor” dedi.

Daraç dışına üstelik gönderiliyor

Güler, eşek dikeni sakızını sıkıntılı dışına üstelik gönderdiklerini rapor ederek, “Gurbetçilerimizin gelmesiyle alay malay taleplerimiz çokça pir ilerliyor. Ev dışına birlikte gönderdiğimiz oluyor. Muhafaza kendisine dondurucu üstelik bekletilebiliyor. Dondurucu üstelik bekletilen sakız matlup zamanda kullanılıyor. Yüzdelik 20 yüzde 30 beyninde bedel artışı var. Geçen sene 700, 800 teklik arasındaydı talebin duruma bakarak üretiliyor ama her an azalıyor istihsal. İşçi ücreti kendisine çok masraflı olduğu üzere üretimde külfet oluyor. Ağustos’un ortasından sonra fiyatların az buçuk elan yükseleceğine inanıyorum zira az üretiliyor” şeklinde konuştu

“Kendiliğinden yetişiyor”

Diyetisyen Çizi Ünal, kenger otunun kendinden yetiştiğini belirterek, “Eşek Dikeni otu, kenger sakızı, ciklet otu, keçe dikeni ve konak sakızı gibi birçok ismi bulunuyor. Özellikle bağırsak Anadolu ve gün doğusu Küçük Asya bölgelerinde kâin benzeri yabani mal, dağlık alanlar de kayalık alanlarda genellikle faziletli bölgelerde kâin aynı bitki. Bizatihi yetişiyor. Alelumum dikenli, tüylü ve mor tıpkısı yapıda oluyor. Tığ bunun yapraklarını, kökünü ve meyvesini sıklıkla beslenmede yararlanıyoruz. Alelhusus varaka ve saplarını haşlayarak yemek ve çorbalarda kullanabiliyoruz. Yemeden Içmeden soymamız bizim için haddinden fazla eke zira dış kısmı dikenli olduğu amacıyla tüketilmiyor. Bunun beraberinde gerçeklik kısmında kâin sütü sakız imalatında kullanılıyor. Sivas ve çevresinde bu ciklet berhava tüketiliyor ama çevre illerde meyvelerinden taş dibekte dövüldükten sonra kahvehane yapılıyor. Ciklet yararsız normalde çiğnenebildiği kadar sağılan tatlılarda kendine has tadı ve kokusunda kontekst tercih edilebiliyor” ifadelerini kullandı.

“Antioksidan seviyesi oldukça yüksek”

Ünal, eşek dikeni bitkisinin antioksidan seviyesinin faziletli olduğuna değinerek, ” Kenger sakızının bir nice yararı var hele antioksidan seviyesi az çok erdemli, yapılan çalışmalarda bu antioksidan seviyesinin yüksekliği içerdiği fenolik bileşikten kaynaklı olduğu görülmüş. Hastalıklarda, önsezi yaradılış rahatsızlıklarında bunun beraberinde uykuluk yardımcı özelliğiyle sıklıkla karşılaşılmış. Hipertansiyon hastalarında iyileştirici özelliği bulunmuş. Bunun beraberinde sindirim sistemi, mide rahatsızlıkları, bombe, benimseyememe gibi problemlerde oldukça etken olan utangaç benzeri ottur. Bunun beraberinde diyabete cebin deli dolu ve anti infilomatik özelliğe erbap, yarım baş ağrısı hastalığı olan kişilerde çıban ağrısının iyileştirilmesinde deli dolu olan aynı duman” diye konuştu.Share: