Fındık hasadı er başladı

Fındık hasadı eden işçiler

Toplanan fındıklar

Üreticilerden Mustafa Öz ile röportaj

İşçilerden Hakan Gezili ile mülakat

Resul Karaman ile mülakat

Sedat İpek ile röportaj

Ordu’dahi fındık hasadı erken başladı

ORDU – Fındık hasat mebde tarihi 13 Ağustos namına belirlenen Ordu’nun kıyı kesimindeki bazı üreticiler, erken olgunlaşan ürünlerini toplamaya başladı.

Perşembe ilçesine sınırlı Efirli Mahallesi ile Altınordu ilçesine ilişkin Saraycık Mahallesi’ndeki kâh üreticiler fındığı kendi imkanlarıyla toplarken bazıları üstelik mevsimlik ekincilik işçisi tutuyor.

Sabah er saatlerde fındık bahçesine giren işçiler akşam 18.00’e kadar çalışıyor.

Daha sonra toplanan fındıkları çuvallara dolduran üreticiler yok etmek üzere harmanlarına götürüyor. Üreticiler toplanan kilolarca çotanakları kuruması amacıyla harmana seriyor.

Üreticilerden Mustafa Dere, gazetecilere, hasat mebde tarihi 13 Ağustos adına belirlenmesine karşın olgunlaşan fındıkları işçiler sayesinde topladıklarını, bahçesinde 15 iştirakçi çalıştırdığını söyledi.

Bu sene fındık rekoltesinin geçen sezona göre ongun olduğunu ifade fail Dere, tahminî 10 periyot fındık hasadı yapmayı planladıklarını anlatım etti.

İşçilerin Şark ve Güneydoğu’dan gelen sezonluk tarım işçilerinden oluştuğunu nâkil Öz, işçilere kişi başı 250 ile 300 teklik gündelik vereceğini belirtti.

İşçilerden Kağan Gezili ise fındık hasadı için Diyarbakır’dan Ordu’ya geldiklerini belirterek, fındığın kendileri için antant kaynağı olduğunu söyledi.

15 kişilik ailesiyle gelişigüzel bölgeye geldiklerini rapor eden Gezili, “Bu yıl fındık hasadı çokça domuzuna geçiyor. Dalda fındık az çok var. Memnunuz.” dedi.

Resul Karaman de, rastgele sene fındık hasadı amacıyla Ordu’ya geldiklerini tabir ederek, bu ürünü toplamayı sevdiklerini kaydetti.Share: