Festivalde “KADES ve Yer İyi Uyuşturucu Polisi: Temel” bilgilendirmesi

Ordu’da, İçişleri Bakanlığının kadına yönelik şiddeti engelletmek üzere başatmış olduğu çalışmalar ve uyuşturucu suçlarla mücadele konusunda vatandaşlarımız rastgele fırsatta bilgilendiriliyor.

Kabadüz ilçesine ilişkin Çambaşı Yaylası’nda düzenlenen “Çambaşı Şita Festivali”nde bile İçişleri Bakanlığı eliyle 2018 yılında uygulamaya konulan Eş Acil Bindi Uygulaması (KADES) ile Uyuşturucu ile uğraş kapsamında kollar ve gençler arasında esrar kullanımının önüne geçilmesi üstüne temel duyarlılığından faydalanmak amacıyla hayata geçirilen “Yer İyi Narkotik Polisi: Temel” projesi üzerine vatandaşlarımıza müteveccih brifing faaliyetlerinde bulunuldu.

Uyanık ve güven personelleri vasıtasıyla festival alanına stant kurularak yapılan brifing faaliyetine, Vali Tuncay Sonel, Kabadüz Kaymakamı Yasin Delicesine, İl Bitirmiş Komutanı Mümessil Miralay Numan Kimsesiz de haremlik etti.

‘KADES uygulaması ve Genişlik İyi Uyuşturucu Polisi: Esas’ uygulaması ile ilgili risale de dağıtan ekipler, cep telefonlarına yüklenen uygulama üzerinden kadınların müzaheret taleplerine bildirme kısa sürede karşılık verildiği, telefonla arayarak oluşan zaman kaybının ortadan kaldırıldığı kadınlara anlatıldı.

Ekipler, aptal telefon kullanıcısı bire bir kadının, indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, TC kimlik numarasını girerek ve sonrasından Güvenlik Genel Müdürlüğü’nden gelen aktivasyon kodu ile faal ağıl getirebileceğini, aplikasyon ile aile içi ve kadına müteveccih momentum mağduru kadınların ivedi durumlarda maşa manzara bilgisini açarak benzeri tuşla 112 Ivedi Çağrı Merkezi’ne ulaşarak, müzaheret çağrısının yapıldığı görüngü adına sunu andıran kadro yahut devriyenin irsal edilerek olaya müdahale edildiğini anlattılar.

“Çambaşı Kış Festivali”nde, “Kadına El Kalkamaz” mottosu ile yapılan KADES brifing faaliyetinde, 53 kadının telefonuna KADES uygulamasının yüklenmesi sağlanırken, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmasının yürütüldüğü “En İyi Narkotik Polisi: Esas” projesi birlikte vatandaşlara anlatılarak, bilgilendirmeler yapıldı. – KARGAŞA

Share: