Facia bölgesi üzere Erzincan’da hesaplı müzaheret çokluk faaliyetlerine yönelik toplantı düzenlendi

Model üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 şiddetinde ki depremler sonrasında Erzincan’dahi başlatılan arkalama çokluk faaliyetleri ile ilişik adına Vali Mehmet Arak başkanlığında derinti gerçekleştirildi.

AFAD İl Müdürlüğü Toplantı salonunda Ilbay Mehmet Aşıramento başkanlığında planlı toplantıya; Belediye Reisi Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Vali Yardımcıları Mehmet Deniz Arabacı ve Yunus Emre Esas, İl Güvenlik Müdürü Kenan Aldanmaz, İl Açıkgöz Komutanı J.Kd. Alb. Hakan Dedebağı ve ilişkin hava müdürleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ve mesleki odaların yöneticileri katıldı.

Vali Aşıramento, toplantıda yaptığı açıklamada, 11 ili kapsayan büyük tıpkı depremin yaşandığını belirterek, bu büyük afette hayatını kaybeden vatandaşlara Tanrı’tan rahmet, yaralılara dahi evgin şifalar diledi. Vali Kibrit konuşmasının devamında, “Depremin önceki anından bu yana ilimizde akse merkezini oluşturduk. Bakanlığımızın ve AFAD Başkanlığımızın koordinesinde verilen görevleri hepyek yapmaya çalışıyoruz.

İş makinesi olarak vilayetimiz, belediyelerimiz, İl Özel idaresi ve amme ağırlıklı girmek için 45 kıta gelişim makinesini tarafımıza bildirilen illere intikallerini sağladık. Bu aksiyon makineleri fariza sahamız olması nedeniyle ağırlıklı kendisine Malatya’de çalışmalara başladı. Tekrar Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman illerine görevlendirilen personellerimiz oldu. Personel bağlamında kontrol istirdat personelimiz başta tevessül etmek amacıyla 437 personelimizi göreve yolladık. Bunun içerisinde bitirmiş, inanma ve esenlik personellerimiz, kontrol istirdat timlerimiz, besin kontrol timlerimiz var. Gine Can Erzincan’ımızın bu işe hangi kadar önem verdiğinin ispatı olan gönüllülerimiz var. ÇEVIK Arama Kurtarma, Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüzün AKUB ve İHH’nın ekipleri var.

Tekrar hür teşebbüs kuruluşlarımızdan arama kurtarma ekiplerini bolgeye gönderdik. Sivilden da 83 kardeşimizi arama istirdat ekiplerine destek olmak hesabına kıran bölgesine gönderme ettik.

Taharri kurtarmaya destek yöneltmek namına bu Erzincan’ın güzelliğini gösteriyor.

İş makinesi olan hareket insanlarımız makinelerimizi yırtılmak istiyoruz, katkıda gezmek istiyoruz diye niteleyerek aradılar. Bu bizim amacıyla şişman bayram kaynağı oldu. Allah var etsin temas birini. Ticaret Odamız, Esnaf Odamız hem maddi bağlamda hem yardım bağlamında hem de nakliyede kullanılacak araç desteği bağlamında kendilerinin istekleri oldu. Ego umum Erzincan namına tüm Türkiye yerine Erzincan halkına teşekkürname ediyorum. Cenabıhak var etsin.

Erzincan deyince yer balaban depremi muammer, 1939 depreminde 30 binden aşkın şehit vermiş tıpkısı kentimiz. Nedeniyle acının ne eylemek olduğunu biliyor. Depremin ne geçmek olduğunu biliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın egemenlik ve talimatları doğrultusunda. Yaraları bir an önce saralım diyerek arkalama kampanyası başlatıldı. Depremin ilk anından itibaren AFAD açmış olduğu hesaplarda maddesel yardımları elhak topluyor. Ayni yardımlar noktasında üstelik vatandaşımızın hangi yapabiliriz diye bizlere talepleri oldu. Bu yardımı birlikte dercetmek adına ayrımsız araya geldik. Depremi zinde kül illerimiz ve vatandaşlarımızla dertleneceğiz. Bölgede bulunan ve görevlendirilen bakanlarımız ve valilerimiz ile koordineli bir şekilde bu çalışmaları yürüteceğiz. Dün sadece 5 tır müzaheret toplandı. Devamı üstelik var. Erzincan halkı çoluğunun çocuğunun rızkında keserek ne yapabiliriz diyerek milletimizin derdi ile dertleniyor. Bu Türk Milletinin yer balaban hasleti olan bağlanak ve beraberliğin tezahürüdür. Hangi büyüklüğünde teşekkürname etsek azdır. Fırıncılar odası, Kızılay Ofis Başkanlığımız, 3. Kalaba Komutanlığımız ve İl Milli Terbiye Müdürlüğümüz yoluyla aldatmak ihtiyacının giderilmesi üzere muhtelif teklifler var. Bu organizasyonu yapacağız. Halkımızın gösterdiği bu temas ve el birliği, bu yaraları tez zamanda saracağımızı gösteriyor. Cenabıhak birliğimizi beraberliğimizi daim etsin. Yer güdük zamanda ve bildirme hızlı şekilde neleri bölgeye ulaştırabiliriz onun planlamasını yapacağız. Zelzele felaketi ile karşı karşıya gelmeden önce ilimizin kurtuluşunun 105. Yıl dönümü münasebetiyle çokça şümullü bire bir program hazırlamıştık. Yer Sarsıntısı sonrası bunun sanatsal kısmını fesih ettik. Hoppadak Kitap Fuarı, Mevlid ve Angajman Cümle kalsın manevi boyutu kalsın hem da sarsıntı şehitlerimize dulalar edelim diye düşündük. Ancak ayni arkalama çokluk işi hasıl olunca mektup fuarı kısmını de iptal yazar mektup fuarı için kurduğumuz çadırı bu ayni yardımlar amacıyla çokluk alanı adına belirledik. Amma hem Mevlidimizde hem üstelik Bağlantı Cemimizde bize bu vatanı kanlarıyla canlarıyla vatan etmiş şühedayı anacağız. Hem bile depremzede kardeşlerimize dualar edeceğiz. Bölgede bizden istenilen akarsu, battaniye, ısıtıcı ve gıda maddeleri bunlara ağırlık vereceğiz.

Cenabıhak bu ilişki ve beraberliğimizi daim etsin niyazı ve temennisi ile Aziz Milletimize eski olsun dileklerimizi iletiyoruz.” dedi.

Ilbay Çalma eliyle yapılan açıklamanın ardından Erzincan’dahi bitmeme eden arkalama toplama faaliyetleri ve toplanan yardımların kıran bölgesine gönderilmesi üzerine toplantıya katılanlar ile değerlendirmeler yapıldı. – ERZİNCAN

Share: