Evcil hayvanlara getirilen yonga zorunluluğu uygulanmaya başlandı

Domestik hayvanlara getirilen çip zorunluluğu uygulanmaya başlandı

ISPARTA – Sahipli pisik, kapik ve gelinciklere mikroçip arızi zorunluluğu Isparta’da uygulanmaya başlandı. Şehirlere göre farklılık gösteren çip fiyatları Isparta’da 160 TL’den uygulanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği ortada imzalanan tören düzeni sonucunda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Bu uygulama ile gelişigüzel evde beslenen hayvanların telkih kontrollerini yazmak ve sokağa bırakılan hayvanların konumlarını sınırlamak amacı ana alındı.

“Daraç çipin hayvanlara on paralık ayrımsız zararı namevcut”

Mahdut çip uygulamasının pisik ve köpekler için önemine değinen Baytar Doktor Aydan Özer İnal “ancak çip işlemi seçkin pisik, kapik ve gelinciklere yasal zorunluluk namına başlatıldı. Pisik ve köpeklerin evdeki nüfus sayısı, evden kaçma kadar durumlarda basit bulunabilmesi, maatteessüf evde bakılan kedi ve köpekler akıbet zamanlarda çokça sokağa bırakılmaya başlandı hem onun kontrolü üzere, hem aşı ve bağırsak dış tufeyli takipleri üzere izzet mahdut çip takılmasını zorunlu hale getirdi. Mikro çipin hayvanlara tek bir zararı yok. Çip düğü tanesi kadar, iki kürek kemiği arasına takılıyor. Tasalı edecek tıpkı boyutta değil. İlk uygulamada hayvanlara ufak aynı şiddetli hissedebilir ama o ızdırap kedi ve köpekler için müsamaha edilebilecek tıpkısı dağ” dedi.

Elverişsiz çip fiyatlarının gelişigüzel şehirde ayrımlılık gösterebildiğine değinen İnal ” 220-300 TL’ye büyüklüğünde ücretlendiriliyor. Ancak çip ve pasaport ücreti alay malay alınıyor. Isparta’da 160 TL çip uygulaması, 60 TL birlikte pasaport uygulaması güncel fiyatı. Bize bildirme haddinden fazla sorulan sorulardan birisi “mahdut çip kazanç mı” elverişsiz yonga takıldıktan sonra kedi ve köpeklerin sevilmemesi o bölgeye haddinden fazla gravite uygulanmamasını kaynak ediyoruz. Bunun harici aplikasyon bölgesinden balkon çok karşılaştığımız benzeri nitelik değil.” şeklinde konuştu.

Share: