“Ev sonu ya birlikte şubatta yağacak kar bile yarar değil”

“Aile sonu evet üstelik şubatta yağacak kar birlikte yarar değil”

BİNGÖL – Bingöl Yer Geliştirme Derneği Başkanı ve Kültür Mühendisi Cuma Namazı Karaarslan, “Aile sonu evet bile şubatta yağacak kar dahi kâr değil, çünkü mahlul yağıyor. Demin yağsaydı boğunuk olacaktı. Donmayan ve kalmayan kar, kar değildir” dedi.

Bingöl genelinde muhtemel kar yağışı gerçekleşmedi. Sonuç biraz yıla bakıldığında bu mevsimde yer kayran tıpkı metreyi çok us olduğu anımsanırken, site genelinde gündüzleri ılıman tıpkı albeni hakim. Bu genişlik başta çiftçiler doğmak için herkesi rahatsız etti.

60 yıldır böylesi bir durumun görülmediğini belirten Bingöl Yer Geliştirme Derneği Başkanı ve Ziraat Mühendisi Cuma Namazı Karaarslan, “Bölgemizde sakat insanlar ‘mesafe ayında kar yağmazsa bu sene kış olmaz’ derdi. Sebebi ara ayında yağan us donarak dağlarda meydan şeş sularını beslemesiydi. Bu sene karı ayının ortasındayız ve halen kar yağmadı. Yağan kar ise yeri tutmuyor ve halen mutedil tıpkı zaman var. Toptan iklimin kaotik evresindeyiz, yani hangi olacağını dolay göremediğimiz bire bir durum. Bölgedeki su kaynakları ve uymaz su kaynaklarının yok oluşu ve filhakika bu sene kuraklığı yaşamıştık. Rüya ediyorduk dağlar karlar ile buluşur diye niteleyerek ama olmuyor” diye niteleyerek konuştu.

Buğdayların donduğunu aktaran Karaarslan, “Hangi olacak bilmiyoruz. Sıcaktan yanıyor, soğuktan donuyor. Kar örtüydü, ısıtıp köklerini kalınlaştırdığında güçleniyordu bakış ortadan kalktı. Teknoloji gelişti, çekicilik durumlarına 60 günlüğüne baktım. Bingöl’ün eskiden bilcümle yağışlı dolaşma sayısının ortalaması 35’ti. Şuan yağış geçişi ihtimali olan ise 14 gün” diye konuştu. Aradaki farkın durumun vahametini ortaya koyduğunu tamlayan Karaaslan, “Karı sonu ya dahi subatta yağacak kar bile kâr değil, çünkü solüsyon yağıyor. Deminden yağsaydı boğunuk olacaktı, donmayan ve kalmayan kar kar değildir” diye niteleyerek konuştu.

(RB-CK-SALT-Y)

Share: