Eskişehirli “kudümzen” çaldığı saz aletlerinin üretimini da yapıyor

Eskişehir’de faal Emirhan Sertyalçın, darülfünun eğitiminin peşi sıra çalmayı öğrendiği enstrüman aletleri kudüm ve bendirin üretimini bile yapıyor.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü 2012 yılında mütemmim 35 yaşındaki Sertyalçın, çocukluğundan beri hayalini kurduğu enstrümanlar üzere Eskişehir Mevlevihanesi’nde kurslara katıldı.

Klasik Türk müziğinin sunma esas tartım çalgılarından olan, Mevlevi Türk islam gizemciliği musikisinde da geçer not bendir ve kudüm çalmayı öğrenen Sertyalçın, yaklaşık 10 yıldır Kurşunlu Külliyesi’nde planlı duyma programlarında “kudümzen” namına görev alıyor.

Ayrıca, kurduğu atölyede bendir ve kudümü malzeme tedarikiyle sayı farkı 40 günde üreten Sertyalçın, bu enstrüman aletlerini güçlükle süresince meraklılarıyla buluşturuyor.

Emirhan Sertyalçın, AA muhabirine, 5 yıldır ürettiği bendir ve kudümlere ilginin rastgele sabık arttığını, budunsal çalgı gruplarının çoğalmasının dahi bu enstrüman aletlerine talebi olumlu etkilediğini söyledi.

Bendire, müzikle uğraşanların beraberinde yoga yapanların dahi rabıt gösterdiğini belirten Sertyalçın, “Ayrımsız titrem veriyor vurduğumuzda; o tonu nefes almak amacıyla veya ihtisas ritmine uyumlanmak amacıyla kullanıyorlar. Ürettiğim bendir ve kudümleri güçlükle süresince Eskişehir ve mekân illeriyle İstanbul’a satıyorum. Bunun birlikte Mürekkep Zenci Emirlikleri, Almanya ve Fransa kabil ülkelerde kıpırdak Türklere çevrim içi bendir ve kudüm çalma dersleri veriyorum.” dedi.

Kurumlu bendir üzere çalımlı kudüm yapmayı hedefliyor

Kudüm imalatının çokça emekli olduğunu vurgulayan Sertyalçın, deve derisinin gerilmesiyle oluşturulan bu enstrümanda baş döndürücü antipatik veya ısıdam havalarda uyum sorunu yaşadığını aktardı.

Sıcak havalarda gerilen, itici havalarda büzülen kudüm derisinin bu gibi durumlarda akordu zorlaştığını, sesinin de kalınlaştığını anlatım eden Sertyalçın, şöyle konuştu:

“Bu sorunların önüne bırakmak amacıyla bire bir formül geliştirdim. Serencam zamanlarda kudüme dair talepler alıyoruz lakin benim aklımda buna dair ‘azametli kudüm’ kabilinden ayrımsız düşün var. Azametli bendir kadar kostak kudüm beğenmek. Bendir efsanevi derisinden üretilen tıpkı çalgı aleti. Ahşap kasnağa derinin gerilmesiyle oluşuyor. Cilt natürel olduğundan içinde gözenekleri vardır. Gözenekleri rutubet cirim. Eğer buğulu bir hava varsa o gözeneklerin içindeki albeni yumuşar ve kap gevşer. Yunak havada da gözeneklerin içindeki çekicilik ısındığı için cilt gerilir. Çalarken özellikle natürel kap olanlarda takı yaratır. Bilfarz celi havada sıra gittiği anda bendirin sesi toklaşır ayrıca kaybolur. Kağıda vuruyormuş kabil bir gürültülü menfaat. Bunun önüne boşlamak için düzen sistemleri geliştirilmiş. Ayrımsız birlikte afili bendir var. Afili bendir, kasnakla bendirin arasına bildiğimiz tıpkısı bisiklet lastiği geriyoruz. Sibobundan hava basıyoruz pompayla sargaç şiştikçe deriyi geriyor ve böylece akordu ayarlayabiliyorsunuz. Kudüm amacıyla da hakeza benzeri sistem düşündük. Şu zaman yalnız gösterişli bendir üretiyorum.”

Share: