Eskişehir’de serbest bölge kurulmasına yönelik toplantılar devam ediyor

Eskişehir’üstelik kurulması planlanan “Açık Bölge” toplantısına katılan Ege Azade Bölgesi (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, kentin lokasyon kendisine avantajlı olduğunu aktararak, “Eskişehir bugünkünden bundan sonra ilişik değeri yüksek mahsulat üretecek sanayiciyi getirip azade bölgede hareketlilik göstermesini sağlayacak tıpkı plan içerisinde olmalı” dedi.

Eskişehir’e Açık Bölge kurulmasına ilişkin Eskişehir Vali Yardımcısı Akış Ağca başkanlığında, Veli Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Yürütme Müesses Başkanı Dr. Faruk Güler’in katılımıyla aynı güruh düzenlendi. Eskişehir OSB aile sahipliğinde düzenlenen toplantıda meze kayran Eskişehir Ilbay Yardımcısı Akın Ağca, “Valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ın talimatıyla bugüne kadar tıpkı saf derinti gerçekleştirdik. Eskişehir’bile ne nitelikte ve özellikte tıpkı Açık Bölge kurulması faydalı olur, bunun arayışı ve yöre hazırlıklarını gerçekleştiriyoruz. Daha geçmiş endüstriler üstüne aynı dizi film icraat ve toplantılar yapmıştık. Zaman bile yemeden içmeden sanayiyi ve üretimi ilgilendiren sektörleri kapsayacak ayrımsız azade bölgenin kurulması konusu üstüne deneyim sahibi, mıntıka yöneticilerinden bilgiler alacağız” dedi.

“Üretim mantığımızı dönmek istiyoruz”

Henüz sonradan söz düz Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ise “Eskişehir’üstelik hele sanayiciler adına elan fazla ticaret fayrap etmek, acun ile yarışmak ve ek değeri erdemli mahsulat ile çıktı istihsal mantığımızı hâllenmek istiyoruz. Bu düşüncelerle kuracağımız açık bölge bizler için haddinden fazla altın. Tığ azade bölgenin şehrimize neler kazandıracağını biliyoruz ancak sizlerin bu konuda yapacağınız bilgilendirmeler, çıktı oluşturacağımız öğün haritamız, neler yapabileceğiz için çokça makro” ifadelerini kullandı.

Serbest bölgenin katkılarından saraka etti

Konuşmaların arkası sıra Iye Azade Bölgesi (ESBAŞ) Icra Oturmuş Başkanı Dr. Faruk Güler geçmiş kendisine ESBAŞ karşı aynı tike yaparken, henüz bilahare başıboş bölgelerin yapısı, işleyişi ve yatırımcılara sağladığı avantajlar için bilgiler verdi. Iye Erkin Bölgesi’nin şehre olan katkılarının çokça çok olduğunu tamlayan Güler, bölgenin İzmir’in uran vizyonunu değiştirdiğini söyledi.

“Melfuf değeri erdemli üreticiler getirilmeli”

Eskişehir’in lokasyon namına zorlu çok avantajlarının olduğunu nâkil Güler, “Eskişehir’in artıları çok. Fakat, Eskişehir’bile açık bölge kuralım diyorsanız münasebet serbest bölge kurulması gerektiği sorusunun cevabını aramalısınız. Erkin bölgenin kudretli olabilmesi üzere 2 şeyin mutlaka olması lazım. Birincisi, yoğun oranda dış satım yapma kapasitesine cemaat şirketler Eskişehir’e çekilmeli. Antrparantez, 4 bilyon dolara andıran dış satım eden Eskişehir’dahi saha düzlük firmaların ne kadarı herhangi bir sene üretiminin yüzdelik 85’ini dış satım ediyor. Bu şirketlerin sayısı belirlenmeli. İkincisi ise, uyanıklık namına Eskişehir, haricen ati olan yatırımcılara henüz çok açılmalı mı? Daha çok ecnebi yatırımcı buraya davet edilmeli mi? Bunların bütünü çokça mufassal birer aksiyon planı. Eskişehir bugünkünden çıktı munzam değeri yüksek mahsulat üretecek şirketleri getirip, serbest bölgede cümbüş göstermesini sağlayacak ayrımsız tasrif içerisinde olmalı” şeklinde konuştu.

Ayrıca toplantıya; Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, Endüstri ve Uygulayım Bilimi İl Müdürü M. Taha Büzük, Ticaret İl Müdürü Cemil Kürkçü, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Demirci, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Demiral, Eskişehir Ustalık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Tez, Eskişehir OSB Müdürü Erhan Tatar, BEBKA Eskişehir Yetkilisi Güliz Ünal, BASBAŞ Proje Direktörü Ümit M. Güner, TEI Umum Müdür Yardımcısı Amaç Karamahmutoğlu, Turbomak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Musubeyli, Aycan Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Canseven, Alp Havacılık Finansal İşler Direktörü Osman Koşar de katıldı. – ESKİŞEHİR

Share: