Eskişehir’de lavanta hasadı başladı

Eskişehir’in Seyitgazi ve Eğlek ilçelerinde yaygınlaşan lavanta üretiminden sonradan, Alpu ilçesine kapalı Arıkaya Mahallesi’nde Orman Mıntıka Müdürlüğünce dikilen lavantalar 4. yılında iyicene görüntüler oluşturdu.

Orman Mıntıka Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 2018 yılında vekillik tarafından başlatılan gelir getirici zümre ağaçlandırmasında, 20 dekarlık alanda badem fidanlarının arasına dikilen 20 bin lavantanın hasadının bitmeme ettiği kaydedildi.

Lavanta hasadında Arıkaya Mahallesi sakinlerinin çalıştığına saha verilen açıklamada, tekrar aynı mahallede 2019 yılında kurulan türüf ormanındaki meşelerin arasına dikilen 25 bin temel lavantaların ise 3 yaşına ulaştığı belirtildi.

Eskişehir Orman Mıntıka Müdürü İsmail Gri, akıbet 10 yılda Orman Umumi Müdürlüğünün tıbbi ve hoş kokulu nebat yetiştiriciliğine destek olduğunu tabir ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Eskişehir ve Afyonkarahisar orman fidanlıklarında yılda sayı farkı 500 bin lavanta fidanı yetiştiriyoruz. Bu fidanları ekol, cami, alım bahçelerinin yanında ağaçlandırma sahalarında da dirimlik getirici garip kendisine dikiyoruz. Orman teşkilatı adına biz, sakat tabirle orman köyü olan mahallelerde ateş parçası vatandaşlara destek oluyoruz. Bizim dışımızda ayrıksı kurumlarında lavanta destekleri var. 4 yıl önce dikilen bu lavantaları gördüğünüz gibi 3 yıldır biçiyoruz. Lavanta yardımıyla köyün çehresi değişti, hem üstelik vatandaşlar yeni tıpkı ürünle tanıştı.”

Yağ verimi faziletkâr olan lavandula angustifolia türü lavantaların yaş adına Afyonkarahisar’de kâin Orman Umumi Müdürlüğü Tıbbi ve Hoş Kokulu Bitkiler Merkezine gönderilerek, burada lavanta hasım çıkarılarak analizleri yapılacak ve sertifikalandırılarak piyasaya en edileceği kaydedildi.

Share: