Eskişehir’de Adli Destek ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğü cürüm mağdurlarına destek oluyor

Eskişehir’de, hele hız ve cinsel istismara maruz küsurat kırılgan gruplara destek olmak için 2019 yılında faaliyetlerine başlayan Adli Bindi ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünün 7 bin 328 adli bindi dosyasında hizmet verdiği bildirildi.

Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığından yapılan kayıtlı açıklamada, Hak Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanlığı bünyesinde Eskişehir’birlikte 2019 yılında başladığı faaliyetleri 21 personelle sürdüren Adli Bindi ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünde bugüne kadar bütün 7 bin 328 adli bindi dosyasında hizmet verildiği kaydedildi.

“Bilgilendirme ve Yönlendirme Bürosu”, “Kırılgan Ekip Destek Bürosu”, “Ukubet Yargılaması Destek Bürosu” ve “Ülfet Yargılaması Destek Bürosu” kadar adli süreçlerin seçme alanında mağdurların birlikte olabilecek şekilde cıvıltı gösteren büroları bünyesinde bulunduran Adli Bindi ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünün, mağdurların kendilerine sağlanan hak ve yardımlara ilgili bilgelik yöneltmek, adli desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara akıllıca engelleme programı uygulamak, mağduriyetleri inhibütör tedbirler almak ve onların adalete erişiminin kolaylaştırılmasını ulaşmak kabilinden bir nice görevi adına getirdiği tabir edildi.

Açıklamada, Adli Bindi ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğüne kapalı Eskişehir Adliyesi’nde 2017 yılında kurularak faaliyete başlayan adli müzakere odasında üstelik şimdiye büyüklüğünde 151 adli görüşmenin gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Yüce Yeldan, adli bindi ve mağdur hizmetleri çalışmaları neticesinde kırılgan grupta bulunan yanlışlık mağdurlarının adli süreçlerde bekâr bırakılmadığını belirterek, “Mağdurlar, bu hizmetle şevket koruması altındadır.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir Adliyesi Adli Destek ve Kıygın Hizmetleri Müdürü Selçuk Eryılmaz bile rüçhan namına kırılgan gruptaki kişilerin mağdur ve tanık kendisine ifade verme işlemlerinde, mahkemelere ve savcılıklara koruyucu kendisine eden ile mağdurun karşı karşıya gelmesini önleyen “adli ziyaret odası”nın yaşanması muhtemel birçok mağduriyetin önüne geçtiğini belirterek, “Adli ziyaret odalarımızda fail ve mağdur arasına tıpkısı gerelti çekebiliyoruz. Bu şekilde mağdurların giderek gerçekleşmesi muhtemel bir nice mağduriyetinin bile önüne geçiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Eryılmaz, ifadelerini adli ziyaret odalarında yöneltmek isteyenlerin bu isteklerini adli mercilerden irade etmeleri gerektiğini belirtti.

Share: