Eski milli sportmen Dursun, kendisi kabil olimpiyatlarda yarışacak kayakçılar yetiştiriyor

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda kayaklı koşun branşında Türkiye’yi olta eden sakat milli sporcu Hamza Dursun, antrenörlüğe başladığı memleketi Ağrı’da kendisi gibi kudretli sporcular yetiştiriyor.

Balkan Şampiyonluğu, Avrupa Kıtalar Kupası 2’nciliği, kayaklı koşun yıldızlar, gençler ve büyüklerde çok sayıda Türkiye şampiyonluğu kâin Dursun, 2021 yılında Almanya’dahi yapılan Yıldız Disiplini Kibar Dünya Şampiyonası ile 4 sene ilk Cenup Kore’nin PyeongChang kentinde planlı olimpiyat oyunlarında Türkiye’yi mandepsi ika başarısı gösterdi.

Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde tıpkısı süredir çalıştırıcılık işleyen ve gurur bünyesindeki kayaklı koşun takımında düzlük alan 30 sporcuyu çalıştıran Dursun, kendisi kabil liyakatli kayaklı koşucular yetiştirmeyi amaçlıyor.

Öğrencilerini şu sıralar asfalt üstünde teknik, bukağılık ve sürat antrenmanlarıyla kışa hazırlayan Dursun, ruz altındaki mütehammil çalışmayla sporcularının sezona mebzul başlaması için çabalıyor.

“Çocukları kışın yapılacak yarışmalar için hazırlıyoruz”

Antrenör Hamza Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 yıllık tıpkı spor kariyerinin olduğunu ve 2018 PyeongChang Şita Olimpiyatları’nda Türkiye’yi künde etme başarısı gösterdiğini söyledi.

Yetiştirdiği dallar arasında çokça kalburüstü sporcuların olduğunu tabir fail Dursun, şunları kaydetti:

“Spor kariyerimi noktaladıktan bilahare sporcuları çalıştırmaya başladık. Asfalt üstünde şita teknikleriyle uygun olan tekniklerle tekerlekli kayaklarla çocuklarımızı kışın yapılacak yarışmalara hazırlıyoruz. Kış kayağının süratine bakarak biraz henüz ağır olduğundan kıran manzara ağırlıklı icraat yapmaktayız. Yemeden Içmeden tekerli ski kaydırmıyoruz. Tıpkısı zamanda koşun, fitness ve yavaş çalışmalarıyla bu arada çocukların altyapısını kışın yapılacak yarışmalar amacıyla hazırlamaktayız.”

Dursun, çocukları yetiştirip ilk milli takıma kazandırmayı daha sonraları de EYOF’a hazırlamak istediğini anlattı.

“Bizden henüz mebzul dereceler yaparak ülkemize madalyalar kazandıracaklardır”

Çocukların kayaklı koşuyu mebzul öğrenmesi amacıyla antrenmanların ahenkli yapıldığını aktaran Dursun, “Tığ de spora bu şartlarda başladık. Antrenörlerimizin desteğiyle bu ortamlarda fiilen ülkemizi olimpiyat üzere balaban müsabakalarda görünmek yıldız oldu. Bu zinde arkadaşlarımız dahi bizden henüz bereketli dereceler yaparak ülkemize madalyalar kazandıracaklardır. Yazın asfaltta kışın dahi bellek üzerinde antrenmanlarımıza bitmeme ediyoruz.” diyerek konuştu

Sporculardan Itibar Kayaç ise 3 yıldır kayaklı koşu sporuyla ilgilendiğini ve milli takıma karşılaşılmak amacıyla gösterişli benzeri alıştırma yaptığını belirtti.

Sporculardan 10 yaşındaki Cansu Kaya da kayağı çokça sevdiğini vurgulayarak, “Ski çok sunturlu ve düzenli. Büyüyünce gani benzeri sporcu tutmak istiyorum. Hamza hocamıza haddinden fazla teşekkürname ederim, o bize kayağı öğretti. Edebiyat ilk kez kayıyorum. Kışın birlikte kayacağım. Kayağı bırakmayacağım.” ifadelerini kullandı.Share: