Eşini ve 22 mahiye bebeğini depremde kaybeden yanık adam kayıtlara ölü adına geçti: Acımı yaşayamıyorum!

Antalya’dahi canlı Furkan Uçan’ın (33) eşi Havva Uçar ve 22 mahiye kızı Asya Lina, geçtiğimiz aylarda Hatay’ın Antakya ilçesindeki akrabalarına gitti. Tekmil Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Havva Uçar ile kızı Asya Lina’nın bulunduğu Gül Apartmanı’nın alttan 3 acımasız yıkıldı. Zemin katta oturan Furkan Uçar’ın eşi, kızı, kayınbabası, kayınvalidesi, babaannesi ve teyzesi kriz altında yaşamını yitirdi. Depremin ikinci haset Antalya’dan Hatay’a vasıl Furkan Uçar, şişman üzüntü yaşarken, eşinin ve kızının cenazesini doğrulama alarak esasen kavrayışsız döndü. Çokça sevdiği eşi ile işyerine ismini verdiği kızını toprağa veren üzüntülü ağababa, eşinin yüzüğünü boynunda, kızının bilekliğini bile koluna taktı.

“IRTIHAL DOLAYISIYLA AKTİVASYONUNUZ SONLANDIRILMIŞTIR”

Daha acısını yaşayamayan Furkan Uçar, bir bambaşka şoku ise ara sıra işler açmak üzere ahzetmek istediği E-Devlet hesabında yaşadı. Yerine antre yapamayan Uçan, 160 E-Çap Çağrı Merkezi’ni arayıp yardım istediğinde, ‘vefat zımnında aktivasyonunuz sonlandırılmıştır’ yanıtını aldı. Kayıtlarda öldü olarak gözüken Uçan, sırasıyla diğer kurumlara bile yönlense üstelik aynı akıbet elde edemedi.

“TÜM KURUMLARCA BEN DEPREM KAYNAKLI EBEDÎ UYKU ETMİŞ GÖRÜNÜYORUM”

Yaşanılan hatanın akseptans edilemez olduğunu vurgulayan Uçan, “Cenazelerimizi çıkarttık, Antalya’da defnedilmesini sağladım. Bazen amal için E-devletime girmem gerekiyordu. İlk günler girebiliyordum. Başkaca dul kendisine gözüyordum. Alt kayırıcı soya fasulyesi baktığım ant kızımın son ettiğini görüyordum. Ancak geçkin E-devletime girmeye çalıştığımda kimlik no veya harf kusurlu uyarısı aldım. Arkası Sıra 160’ı aradığımda ebedî uyku zımnında aktivasyonunuz sonlandırılmıştır’ uyarısı aldım. Böyle ayrımsız husus olmadığını, hayatta olduğumu ve acımı yaşamaya çalıştığımı anlatım etmeye çalıştım. Fakat 184’ü aramam söylendi, orayı aradığımda nüfusu, nüfustan dahi sağlığı aramam söylendi. Parçalanmamış kurumlarca ben zelzele kaynaklı vefat etmiş görünüyorum. Amma ego zelzele takkadak Antalya’daydım, ailem oradaydı. Üste cenazelerimizi canlandırma fail sevimli bile benim. Düne kadar hayattaydım, ancak şuan emrihak etmiş görünüyorum. Hiçbir şekilde resmi işlemlerimi yapamıyorum.” dedi.

“BENİ POLİS ÇEVİRSE ÇLÜ ADAMIN KİMLİĞİ VAR ÜZERİMDE”

Bu durumun apayrı kişilerde de yaşanabileceği uyarısında birlikte mevcut Uçan, yapılan hatanın düzeltilmesini istedi. “Avukata vekalet üstelik veremiyorum, çünkü ölüyüm” diyen Uçan, “Bu genişlik ben birlikte varsa, başkalarında birlikte vardır. Bu şayet hataysa, hatayı yapan ısıdam odasında koltuğunda otururken, ben husus başlık dolaşıp hayatta olduğumu ispatlamaya çalışacağım. Acım var, esen olsun eşim dostum uzaklaşmam üzere imkanlar sundular. Yola çıkacakken çıkamıyorum. Beni polis güçleri çevirse, ölmüş benzeri adamın kimliği var üzerinde. Yağmacı muamelesi göreceğim. Ben öz kimliğimle şuan yokum. Eşimin yüzüğü boynumda, kızımın bilekliği kolumda. Ego acımı yaşayamayıp, şuan ölmediğimi ispatlamaya çalışıyorum. Kurban olduğum Cenabıhak yaşarken öldürmedi beni ama bunu ki yaptıysa yaşarken öldürdü beni. Bu durumun benzeri zaman ilk çözülmesini istiyorum. Benim ölüm haberimi ihtimal ruh hastası bire bir atam alacak ve ebedî uyku edecek. Bunun sorumlusu ki? Hesabımı kim verecek. Ego o bölgede yaşamama karşın bu bana yapıldıysa o bölgede zihayat insanlara neler yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

“YER SARSINTISI OLMASAYDI 2 SAAT SONRADAN YOLA ÇIKACAKLARDI”

Uçan, depremde kaybettiği sevdiklerine ait duygularını ise şöyle dile getirdi: “Her şeyleri hazırdı. 2 saat sonradan yola çıkacaklardı. Rabbim onları bize emanet etti. Çok şükür hayatıma iyice dokunuşlarda bulundular. Tanrı ondan razı olsun. Beni düzelttiler ve Rabbim görevlerini sonlandırdı, emanetlerini aldı. Kalanlara sabır diliyorum. 22 mahiye bir bebeğe kimesne ölümü yakıştırmıyor. Onlar ölmedi. Onların mezarlarına gidip oturuyorum, sohbetimi ediyorum. Orada yalnız bedenleri var, ruhlarının benimle olduğuna inanıyorum. Azıcık imanın varsa, şehadete, cennete, cehenneme inanıyorsan abat olursun. Ben önceki 2 dönem üzücü düşüncelerden uzak durdum. Oraya gittiğim devir uykuya çok soysuz olan ego 20 dakikalık uykuyla hangi büyüklüğünde zihayat olduğumu hissettim. Erenler, evliyalar hepsinin oralarda olduğunu iliklerimize kadar hissettik. Rabbim kalanlara çıdam versin. Arkadaşlarıma ‘Ego Allah’a çokça şükür yolumdan şaşmazsam bekleyenim var, siz kendinize üzülün diyorum’ bu saatten sonradan. Hanımım benim yolumu belirledi, gitti oraya yerimi bile hazırladı çokça şükür. İnşallah hepimiz Tanrı uğrunda ilerleriz. Cemi milletimizin başı sağlıklı olsun.”

Share: