Erzincanlı soba üreticileri depremzedeler üzere mesaide

Erzincan’dahi soba üreticileri, depremzedeler amacıyla atölyelerinde sakil çalışma yapıyor.

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların şita günlerinde çadırda üşümemesi için kentteki soba üreticileri düzentileme başlattı.

Sanayi Çarşısı Demirciler Sitesi’ndeki atölyelerinde vahim istihsal işleyen 25 gönüllü esnaf, yapım etmeyi planladıkları 200 odun sobasını yer sarsıntısı bölgesine gönderecek.

Esnaflardan Mustafa Papuçcu, kentte soba imalatının bu zaman bittiğini ancak depremzedeler için baştan üretime başladıklarını söyledi.

Gönüllü esnaflarla bati birliği kurduklarını tabir fail Papuçcu, “Bize dışarıdan arkadaşlarımız bile bindi vermek için geldi. Bunları bitirip sarsıntı bölgesine göndermeye çalışacağız. Akşama kadar 200 kesim sobayı bitirmeyi hedefliyoruz. Eksantrik dükkanlarda parçalar hazırlanıyor burada birlikte birleştiriyoruz.” dedi.

Üreticilere gönüllü yardım fail Zihin Helvayiyen de soba üreticilerinin depremzedeler için alçak gayret gösterdiğini belirterek, “Ben bile bu işin benzeri parçası tevessül etmek istedim. İşten haddinden fazla anlamam ama elimden geldiğince söyledikleri işleri yapmaya çalışıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: