Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası kuma basın açıklaması yayımlandı

Rusya’nın Soçi kentinde tıpkı araya mevrut Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinin sona ermesinin peşi sıra yayımlanan eş basın açıklamasında, “İki şef bu çerçevede, Ukrayna limanlarından hububat ve besin ürünlerinin sakıncasız taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki devlet arasındaki olumlu ilişkilerin cafcaf oynadığını tasdik etmişlerdir” denildi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soçi kentinde aynı araya geldi.  Kısaca 4 saatlik ayrımsız görüşmenin ardından kuma matbuat açıklaması yayımlandı.

Yayımlanan Türkiye-Rusya eş basın açıklamasında, Reisicumhur Erdoğan ve Rusya Heybet Başkanı Putin’in Soçi’de bire bir araya geldikleri belirtilerek şu ifadelere saha verildi:

“İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, bulunan bölgesel ve global kül sınamalara rağmen, kopça saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle ahenkli olarak ilerletilmesi yönündeki eş iradelerini doğrulama etmişlerdir.

Bu mezhep çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde vadi düzlük konular üstünde kapsamlı istişarelerde mevcut Liderler; iki büyüklük arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve kararlı ayrımsız temelde artırılması; ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; iblağ, ticaret, ekincilik, endüstri, mal, turizm ve yapım kabil sektörlerde tafsilatlı süredir iki devlet gündeminde mevcut konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üstünde uygun kalmışlardır.

Lehçe konular bağlamında, Liderler, Türkiye ile Rusya beyninde var olan samimi, belirtik yavuklu ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve arsıulusal istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme meni etmişledir.

İki şef bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin sakıncasız taşınmasına müteveccih İstanbul Mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki pozitif ilişkilerin afi oynadığını doğrulama etmişlerdir.

İki önder, Rusya’nın tahıl, tezek ve basılmış üretimi için zaruri hammaddenin kıvrak ihracı karışma, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna akıllıca şekilde cümle adına uygulanması geçişsiz geldiğinin altını çizmişlerdir.

Suriye’deki serencam gelişmeler üstünde durulan görüşmede Liderler, ülkede temelli çözüme ulaşılması üzere siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’nin siyasi birliğinin ve yerey bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tüm yıldırı örgütlerine karşı mücadelede el birliği ve eşgüdüm zarfında hareket etme kararlılıklarını doğrulama etmişlerdir.

İki şef, Libya’nın egemenliğine, yer bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan canlı bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar ortada benzer olan sunu serbest antant temelinde azade, adil ve ömre bedel seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve BM himayesinde düzenlenen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasal sürece desteklerini yinelemişlerdir.

Liderler, Türkiye-Rusya Efdal Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üstünde uygun kalmışlardır.”

Share: