Engin Altay: Şentop’un Dürüst Tümen Gözlüğüyle Konuşmasını Akseptans Edemem

CHP Kol Başkanvekili Engin Altay, CHP’nin TBMM Umumi Kurulu’nu esenlik çalışanları üzere yabansı toplantıya çağırdığı çevrim, DBP Insan Başkanı ve Diyarbakır Saylav Salihe Aydeniz’in dokunulmazlık fezlekesinin TBMM Umumi Asamble gündemine sunulması üzerine konuştu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “Açılması durumunda Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığını dahi görüşeceğiz” sözlerine reaksiyon gösteren Altay, “Diyor ki ‘gelmeyin.’ Kusurlarının ayıplarını TBMM’üstelik açık açık masaya yatırılmasından AK Tümen rahatsız benzer. Ego bunu anlarım. Ama Sayın Meclis Başkanımızın YANLIŞSIZ Fırka adına DOĞRU Parti kafasıyla DOĞRU Parti gözlüğüyle, meseleye göre konuşmasını kabul edemem… HDP’ye müteveccih ‘dokunulmazlık raporunu getireceğiz’ gelmek HDP’ye kategorik aynı tehdittir. Bu bile akseptans edilemez” dedi.

CHP Kadro Başkanvekili Altay bugün TBMM’bile, CHP’nin doktor milletvekillerinden Mehmet Göker ve Kasıt Irade ile alay malay basın toplantısı düzenledi. Engin Altay’ın konuşmasından satır başları şöyle:

DAVA HOPPADAK CEZALARIN YETERSİZLİĞİ DEĞİL: Bugünkü basın toplantımızı doktor kontrolünde yapıyoruz… Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleme ile ilgilendiren bir kanuncu düzenleme yapıldı. Tığ bunu sınırlı olduğunu söyledik. AK Öğür ve MHP ‘bu yeterlidir’ dediler ve bu kanundan sonraları beyaz kodun iki katına çıkacak noktaya geldiğine dahi üzülerek şahit olduk. en üst Konya’üstelik hekim Ekrem Karakaya’nın afiyet merkezinde silahla öldürülmesi hem bizim sabrımızı hem birlikte bardağı taşıran felç. Mersin’birlikte geçtiğimiz günlerde Urfa’bile yeniden doktorlarımızın şiddete maruz kaldığını üzülerek izledik. İnsanlara yapılan yavuklu saldırılar konuşulmuyor de. Amiyane, alışılagelen, olağanmış kabil algılanıyor. Doktorlarımız ‘canları sağlıklı olsun züğürt yakınıdır üzgündür’ deyip kalburüstü görüyorlar, sineye çekiyorlar. Ama olmaz arkadaşlar imkânsız. Olanaksız Avustralya’üstelik tıpkı amme spotu yayınlanmış; ‘doktora hemşireye esenlik çalışanına saldırının alışılagelen olduğunu düşünüyorsan, bunu yeniden düşünmen üzere sana 14 yıl müsaade ediyorum, 14 sene düşün’ demiş hapse koymuş. Dava takkadak cezaların yetersizliği değil.

ALLAH’A GÜÇ OLUR MU: Biz 20 Temmuz’dahi burada TTB başta oluşmak heyetler ile konuyu masaya yatırdık. Tığ çağırma ettik, sakat olmasınlar geldiler. enine boyuna bunu konuştuk. Doktorlarımızın, esenlik çalışanlarımızın söylediği da şu. ‘Efendim şiddetin anne kaynağı bütün, bu dizge bu cümle ele alınmadan masaya yatırılmadan, sağlıkta şiddeti elden cezaları artırarak de önlemenin olanaklı olmadığı üstüne hemfikiriz.’ Bunun için bir umumi ülfet. Biz çağrımızı Sayın Genel Başkanın, Sayın Doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayından ahir erdemli refleksini hassasiyetine uygun kendisine gerçekleştirdik. Takat Sınırı sistemini konuşmamız lazım. Doktora diyorsun ki ‘beş dakikada hastayı araştırma et’ kardeşim olmaz. Tababet bilimine hilaf. Ankara, Çankaya Şans Mahallesi’nde oturan aynı vatandaşımız randevu sistemine giriyor. Diyorlar kim ‘Haymana Çap Hastanesinde saat 9’de ol.’ evet Kader’daki adamı, Haymana’de Polatlı’evet termin yöneltmek hangi kafadır kardeşim? Sağlıkta inkılap diyerek bire bir ucube tümce, Türkiye’üstelik siz işi bu arkaç getirdiniz ve ev hekimleri mahalle beyninde ev hekimliği açmış herif dükkan kiralamış, hemşiresi var, elemanı var amma güvenliği bulunmayan. Tanrı’a emanet tamam mu? Kardeşim olamaz.

ASKER CEPHEYE GİDERKEN BU KADAR ENDİŞE İÇİNDE DEĞİL: İktidarın ajitatör söylemleri var. Doktorlara teşekkür ettik, ‘hakkınızı ödeyemeyiz’ dedik. Biz dedik dahi Erdoğan ‘ödeyemeyiz’ demiş yetmez ‘giderse gitsin.’ Kimin yerinden bazı kovuyorsun, hakeza bir özdek gibi mi kardeşim? Tamam bunlara TBMM’nin el atması lazım. Yiğit polisimiz, kışladan çıkıyor, terörle mücadeleye gidiyor, kurşuna gidiyor. Keyif çalışanı, evden çıkıyor, acil servis ve yavaş hizmet çalışanları özellikle arkasındakiler yakarış ediyor kim başına ayrımsız madde gelmesin. Polis Güçleri çeri cepheye giderken terörle mücadeleye giderken bu büyüklüğünde keder zarfında değil ya. Evgin serviste ve yavaş bakımda çalışan doktorlarımız, hemşirelerimiz, maharet personelimiz evden çıkarken korkuyla çıkıyor. Demin Meclis buna ahali atmasın, bu işle ilgilenmesin mi?

AK PARTİ VE MHP KULİSTE BEKLEYECEK: Demincek DOĞRU Fırka demiş kim, ‘Sedir’te olacağız ama Genel Kurula girmeyeceğiz. Allah’tan korkun. Ateş Parçası Ünal, Ateş Parçası, sağlıkçının eline doğdun ya. Cenabıhak veca verip çare aratmasın, niçin gelmiyorsun kardeşim? Kulislerde bakacaklar, CHP çoğunluğu sağlarsa girecekler. CHP, TBMM’yi reçete müessesesi olarak gören ayrımsız partidir. DOĞRU Parti ve MHP kuliste bekleyecek. Hakeza başlık gözleyecek.

MECLİS BAŞKANIMIZIN YANLIŞSIZ PARTİ GÖZLÜĞÜYLE MESELEYE BAKARAK KONUŞMASINI AKSEPTANS EDEMEM: Bir kusur elan yapıldı bugün Sayın Sedir Başkanı. Bir defa birlikte hepimizin Divan Başkanı olsun, YANLIŞSIZ Parti siyaseten ara sıra hamleler yapabilir, bizim çağrımızı sabotaj edebilir ama Meclis Başkanı edemez kardeşim. Şimdi hangi diyor? Sayın Divan Başkanı ‘biraz edisyon görüyormuş toplanma ihtimalini, tığ hazırlıklarımızı yeniden dahi yapıyoruz, açılacak olursa Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığını da görüşeceğiz.’ Bu ne? HDP diyor ki “gelmeyin.’ Bunu YANLIŞSIZ Tümen söyleyebilir. Bu toplantıdan rahatsızdır. Kusurlarının ayıplarını TBMM’birlikte geniş açık masaya yatırılmasından AK Parti tasalı mümkün. Ego bunu anlarım. Amma Sayın Divan Başkanımızın YANLIŞSIZ Öğür adına DÜRÜST Öğür kafasıyla AK Parti gözlüğüyle, meseleye göre konuşmasını kabul edemem. Akla Yatkın değil. Hangi gitmek getireceğiz, sen getiremezsin filhakika. Bu HDP’ye müteveccih ‘ayrıcalık raporunu Divan’e getireceğiz’ etmek HDP’ye ayan ayrımsız tehdittir. Bu bile akseptans edilemez.

‘BAY KEMAL’ KONUŞMALARINI CÜMLE BEKLİYOR: Herkesin umudu haline mevrut Salı haset saat 13.30 ‘Erkek Eksiksizlik’ konuşmalarını sistem bekliyor. Üç ay araya sabır bulunmayan. Onun üzere erte Erzurum’bile bilahare Edirne’da, sonradan Yalova’bile, sonra Afyon’bile sonradan Giresun’de bilahare Sakarya’üstelik sonra Elazığ’birlikte en üst Tokat’ta herhangi bir salı 13.30’dahi ‘Erkek Kemal’ konuşacak. Erdoğan! Sen çatlasan de patlasan da hoplasan dahi zıplasan dahi Türkiye’nin heterojen yerlerinde, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine Mösyö Kemal konuşmaya devam edecek… CHP toplumun gravite çekici hep kesimlerinin sorunlarıyla ilişkin çözüm önerilerini, paketleyip önüne koyuyor. Proje bizim, şimdilik devleti sen yönettiğin amacıyla vakarlı ağır yapacaksın. EYT Erdoğan, vakarlı kâmil, tıpış tıpış EYT sorununu çözdün çözdün, çözmezsen bizim borcumuz sözümüz. Biz zaten arz geç 10 ay bilahare çözmüş olacağız.

BİZİM ARZ ŞIŞMAN PROJEMİZ BIR TANE KAYIRICI REJİMİNE SONUÇ YÜKLEMEK: Bekir Bozdağ, Numan Kurtulmuş demiş kim, ‘Recep Tayyip Erdoğan gitsin dahi bittabi giderse gitsin, bir tane dertleri bu, yegâne projeleri bulunmayan.’ Ayıp Bekir Komutan, ayıp. Taşeron, emekliye iki söz ikramiyesi, neşelilik faturalarından TRT payının kalkması, 3600, KYK… Bak arakçılık söyleyeyim ben size, proje hırsızlığı. Şimdi Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun familya sigortası projesini, SELIM Öğür almış adını değiştirmiş ‘sülale destekleri programı’ yapmış, olsun olsun. Çalışıyorlar bakalım, ortaya hangi çıkacak zül ediyorum. Projenin asıl sahibinin bu projeyi hayata geçirmesi halinde milletin huzuru, refahı, mutluluğu namına gelecek. Bizim genişlik şişman projemiz yegâne herif rejimine sonuç yöneltmek kardeşim oldu mu? En nazik projemiz bu, apayrı projelerimiz dahi var. Devleti ahlak, türe ve liyakatla buluşturmak. Devlette kurul kalmadı, çalım kalmadı, kural kalmadı, grup kalmadı. Kadroların yüzde 80’i sekseni rate, ehliyetsiz… Proje bak, söyleyeyim. Türkiye’da 130 bilyon dolar, 2018’bile sıcak para vardı, Bekir Satma, Numan Komutan. Deminden kaç lira var? Haberleri yoktur üstelik ben söyleyeyim, 40 milyar nereye gitti? Çekinmezlik ortamı yok, ülkeyi diktatör yönetiyorsa ecnebi ülkeden servet gelmez, o ülkede ahbaplık yoksa demokrasi yoksa dizge yoksa kalça yoksa kimesne sana dünyalık getirip yatırım yapmaz.

SEÇİMİ ZAMANINDA YAPARSAN İLK BEŞE GİREMİYORSUN ERDOĞAN: CHP sahada. Milletvekillerimize, örgütümüze, kadın kollarımıza, toyluk kollarımıza yakın seçime hazırlanıyoruz. Erdoğan’a aynı tavsiyede bulunarak kişiselleştirmek istiyorum. Deminden bu AK Öğür kötü inişte, şu anda. Erdoğan’a tavsiyem şu, seçme eskiden yaparsan sen geçmiş beşe giremiyorsun Erdoğan. Gel seçimi kasımda yap, belki üçüncü olursun.

“TÜRKİYE’DE ARTIK BİR ALEVİ SÜNNİ AYRIŞMASI HANGI KAFALARDA VARDIR HANGI FİİLİYATTA VARDIR”

Alevi kurumlarına yapılan saldırıların sorulması konusunda Engin Altay, “Alevilerin Kerbela’dan bugüne çekmediği kötü çekmediği kalpsizlik kalmadı. Çorum’dan, Maraş’tan, Sivas’tan, orada yaşanan acılardan, orada yitirdiğimiz canların üzüntüsü, kederi, herkese aynı şey öğretti. Türkiye’birlikte imdi tıpkı Alevi Sünni ayrışması ne kafalarda vardır ne fiiliyatta vardır. Ama devletin hiçbir şeyi birlikte karanlıkta bırakmaması lazım. Bire Bir tahrik olduğuna yönelik endişe taşıyoruz. Bu ve tıpkı saldırıların devamının gelmesi ile ait bir bulut taşıyoruz” yanıtı verdi.Share: