En uzaktaki kırsal mahallelere bile revan Dinamik Kanser Tarama Ara Bulucu hizmete girdi

Genişlik uzaktaki kırsal mahallelere de giden Oynak Kanser Tarama Ara Bulucu hizmete girdi

Canlı Amansız Hastalık Tarama Ara Bulucu aynı telefonla vatandaşın kapısında

SAMSUN – Samsun İl Keyif Müdürlüğü bünyesinde hizmete giren Müteharrik Kanser Tarama ara bulucu sunma uzaktaki rustik mahallelere karışma bir telefonla her an vatandaşlara amansız hastalık taraması yapıyor.

Samsun İl Esenlik Müdürlüğü bünyesinde konuşu ömrünü tamamlamış Sökel Taşıt restorasyon işlemi yapılarak Canlı Kanser Tarama Aracına dönüştürüldü. Amansız Hastalık Er Teşhis Tarama ve Yetişek Merkezlerindeki polikliniklerinde yer alan istikşaf masası ve zaruri gayrı ekipmanların bulunduğu müteharrik ara bulucu yer uzak kırsal mahallere anbean poliklinik hizmeti veriyor.

Araç karşı vukuf veren İl Keyif Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ulvi Oruç, ” Kıvrak Amansız Hastalık Tarama Aracımız geçtiğimiz hafta itibariyle hizmete geçti. Kavak ve Asarcık’taki uzak mahallerimizdeki başlatılan bu çalışmada, vatandaşlarımız adeta evlerinin önünde bu hizmetten faydalanma şansı buluyorlar. Iş kapsamında öncelikle yegâne tek kişilerin esenlik bakanlığı sistemi üzerinden sorgulamalarını yapıp hangi taramaya akıllıca olduklarını belirliyoruz. Rahim ağzı kanseri taraması üzere akla yatkın şartları taşıyanların HPV testini, anında duraksız tarama aracımızda gerçekleştiriyoruz. Ağırbaşlılık Çöz Kanseri taraması için ise uygun olan vatandaşlarımıza test kitlerini verip, test süreciyle ilişkin onları bilgilendirerek tarama sürecini tamamlıyoruz. Bicik kanseri taraması için akıllıca olan kişilerin da bilgilerini alıp, müdürlüğümüze ilişik servis araçlarıyla KETEM’lerimize götürerek, testlerini yapıyoruz. Özellikle diyar ve kaza merkezine ırak yerlerde güçlü vatandaşlarımızın kanser tarama hizmetlerinden yoksun kalmamaları için planlanan bu çalışmadan müstefit olmak isteyen vatandaşlarımızın tıpkı telefonla Eş Hekimlerimize, İlçe Esenlik Müdürlerimize ve İl Keyif Müdürlüğü Kanser Birimimize ulaşması ehliyetli. İlgili birimlerimiz kendilerine ulaşan talepler doğrultusunda bir planlama yaparak, tekmil rica gösteren mahallerimize ulaşacaklar. Yaklaşık tıpkı haftadır süren çalışmada kısaca 100 vatandaşımızın taramasını gerçekleştirdik. Bizim üzere ulaşabileceğimiz hep mehabetli. Aynı mahallede 1 emanet de olsa ona yansımak, testini fethetmek için ekiplerimiz kilometrelerce misil yapıp vatandaşlarımıza ulaşmaya hazır. Bu nedenle hizmetten faydalanmak üzere vatandaşlarımız bize ulaşsınlar. Muhtarlarına mahallelerinde bu hizmeti istediklerini söylesinler. İlçe Sağlık Müdürlüklerimizi arayarak talepte bulunsunlar ve celal eliyle kendilerine ücretsiz namına, aynı telefonla sağlanan bu hizmetten faydalansınlar. Kanserin bize gelecekte kuracağı tuzağı, bugünden, er teşhisle alay malay engellemiş olalım “dedi.Share: