Elektronik Umumi Kurul ve Umumi Heyet sistemi, Bursa’da tanıtıldı

Elektronik Genel Kurul ve Yönetim Kurulu sistemi, Bursa’da tanıtıldı

BURSA – İçişleri Bakanlığı tarafından sivil topluluk kuruluşlarının işlerini kolaylaştıracak E-Genel Kurul ve E-Umumi Heyet projesi, Bursa’daki sivil sosyete kuruluşları yöneticilerine tanıtıldı. DERBİS tınlamalı proje sayesinde dernekler imdi umumi asamble ve umumi heyet toplantılarını internet üzerinden çevrimiçi yerine yapabilecek.

Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nde sivil sosyete kuruluşları yöneticilerine yapılan tanıtımda, internet üzerinden umumi asamble ve umumi heyet toplantılarını pekâlâ yapabilecekleri anlatıldı. “Pirameet” üzerinden yapılacak olan E-Umumi Kurul ve E-Umumi Heyet toplantıları Dernekler Hikmet Sistemi ile ahenktar olmasıyla gelişigüzel İçişleri Bakanlığı yoluyla derneklere almaşık adına sunuldu. Topluluk yönetimi ve üyeleri çevrimiçi yapılan toplantılara elektronik imza, cıvıl cıvıl imza yahut iki faktörlü kimlik teslim yöntemleri ile çevrimiçi yapılan toplantılara katılabilecek. Proje doğrultusunda kırtasiyecilik ve kırtasiye masrafları, ant ve mekan sorunları, toplantılar üzere harcanan masarif, yaşama ve cemiyet sağlığı korunması üstüne artma sağlanacak.

Tanıtımın açım konuşmasını gerçekleştiren Bursa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Özbey Tan, “Bakanlığımızın ve Umumi Müdürlüğümüzün belirlediği politikalar çerçevesinde sivil toplumun önünü fora etmek, onlara bindi yüklemek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Pandemi süreci yaşadık, bu süreçte sivil topluma bittabi yarayışlı aksiyon yapabiliriz, toplantılarını zahir yapabilirler, bunu pekâlâ kanuncu aynı zemine oturtabiliriz diye niteleyerek Genel Müdürlüğümüz yetkilileri düşündü. Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Hikmet İşlem ve Aut İlişkiler Daire Başkanı Fahrettin Kayaç aramızda. E-Umumi Kurul ve E-Umumi Heyet üzerine bilgiler verecek. Mezun firma burada tike yapacak. Bu tanıtım Türkiye’de tıpkısı veya iki ilde oldu. Bursa’mız bu konuda az buçuk şanslı. Sivil topluluk bizim için haddinden fazla mehabetli. Ölçülü cerrahi müdahale çok kıymetli, bizim göremediğimiz, ulaşamadığımız faaliyetleri yapıyorsunuz. Ben sahada bunları görüyorum ve çokça memnunum” açıklaması yaptı.

Türkiye’de 10 milyona mail cemiyet üyesi var

Bursa’daki toplum örgütü başkanlarıyla tıpkı araya gelen Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Hikmet İşlem ve Aut İlişkiler Kat Başkanı Fahrettin Kaya, “Aynı dernek kar maksadı güden bir yapılış değil. Yapılış maksadı tamamen hizmet etmek. Gerçekte burası 3’üncü seksiyon ve Türkiye’nin antipatik gücü. Sivil toplum kuruluşların gücünü görüyoruz. İnanılmaz tıpkı bina var, 10 milyona mail üye var. Türkiye’nin nüfusunun yüzdelik 10’u derneklere organ. Seçimlere baktığımız ahit Türk halkı bu işlere meraklı” şeklinde konuştu.

DERBİS yenilenecek

Dernekler Vukuf Sistemi yazılımının yenilendiğini belirten Başkan Kaya, “Size hoppadak denetime geldiğimizde yahut sizin Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne geldiğinizde ilişik memurla muhataplıktan öteye koymak istiyoruz. DERBİS’i yeniden yazıyoruz. Yılsonunda bitiyor. Testleri başlayıp, Mart ayında baştan hayata geçecek. Çok güzelce, kullanıcı dostu, yalın ayrımsız aplikasyon ile karşınıza çıkmayı planlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Bursa’da 4 bin 250 derneğimiz var”

Komutan Fahrettin Kayaç, “Sivil sosyete kuruluşları ile eğitim bilimi delalet ve müzakere toplantısı üzere Bursa’daydık. Çok verimli bire bir güruh oldu. Bursa’da 4 bin 250 derneğimiz var. Bu derneklerin 365 bin üyesi var. Bursa haddinden fazla etken. Müesses cemiyet sayısında Türkiye’de 4’üncü tam. Tıpkısı zamanda bakanlığımızın kurmuş olduğu E-Genel Kurul ve E-Yönetim Kurulu ile ilgili akredite olmuş firmalarımızdan birisi burada banak yaptı. Dijitalleşen çağda, bakanlığımızın derneklerimize, sivil topluluk kuruluşlarına sunmuş olduğu bu sistemi burada tanıtmış olduk. Haddinden Fazla mübarek tıpkısı toplantı oldu. Bilcümle sivil toplum kuruluşlarına ve Sivil Toplumla İlişkiler Bursa İl Müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların arkası sıra firma yetkilisi Gürkan Kalkan, dernek başkanlarına E-Genel Kurul ve E-Yönetim Kurulu uygulamalarından nasıl derinti yapılacağını anlattı. Sistemin özellikleri ve avantajları topluluk yöneticileri marifetiyle tabiat topladı.

Share: