Ehlihibre uyardı: “Çocuklarınızı kimseyle kıyaslamayın”

Ehlihibre uyardı: “Çocuklarınızı kimseyle kıyaslamayın”

BİNGÖL – Öğrencilerin karnelerini alıp duruluk tatile girmesiyle gelişigüzel ekol danışmalarından da uyarılar geldi. Okul ruh bilimsel danışmanı Berna Böçkün, “Karnelerimizi aldık, karnelerimizde kâh düşük notlar mümkün. Bu düşük notlar doğrultusunda çocuğumuzu on paralık kimseyle kıyaslamamamız gerekir. Zira çocuk biriyle kıyaslandığı ahit gerek kardeşiyle, derslik arkadaşıyla, komşusuyla kıyaslandığı ant tıpkısı özgüven kaybı yaşar. Bu özgüven kaybı üstelik ikinci dönem ders notlarına baskı kırat” dedi.

2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemi tamamlandı ve öğrenciler karnelerini alarak vuzuh tatile girdi. Öğrencilerin karnelerinin almasının arkası sıra danışmanlardan da, velilere düşük notlar amacıyla ikaz geldi. Bingöl merkezdeki Ankara Büyükşehir Belediyesi İlköğretim Okulunda işyar okul psikolojik Danışmanı Berna Böçkün, tatilde öğrencilerin hoşlandıkları aktiviteleri yapması gerektiğinin altını çizdi. Öğrencilerin bağan notlar dolayısıyla akranlarıyla kıyaslanmaması gerektiğini vurgulayan Böçkün, “Tatile girdik, bu tatili değerlendirmek sürecinde öğrencilerimizi çeşitli aktivitelere yönlendirebiliriz. Bu aktiviteler elan evvel edindikleri hobiler ve yapmaktan hoşlandıkları etkinlikler gibi. Bu etkinlikler bağlamında çocukların ikinci döneme elan bayındır başlayabilmeleri amacıyla daha kayıtsızca, henüz özgüvenli bire bir şekilde geçirebilmeleri üzere aktivitelere katılmaları önemlidir. Bunun dışında karnelerimizi aldık, karnelerimizde gâh bağan notlar cins. Bu düşük notlar doğrultusunda çocuğumuzu tek kimseyle kıyaslamamamız gerekir. Zira bala biriyle kıyaslandığı zaman icap kardeşiyle, sınıf arkadaşıyla, komşusuyla kıyaslandığı antlaşma tıpkı özgüven kaybı yaşar. Bu özgüven kaybı da ikinci dönüş ders notlarına külfet mesabe. Temas çocuğun kapasitesi farklıdır, her çocuğun mutluluk tarzı başkadır. Şanlı olan bu kapasitesinin keşfedilmesidir. Bu kapasite muhtelif yetenek ve zeka türlerini kapsar. Bunları öğrenmek için öncelikle okul kılavuzluk servislerinden faydalanılabilir” diyerek konuştu.

“İyi notlar ölçüm edilmeli”

Öncelikle davranış notlarının konuşulması ve değerlendirilmesi gerektiğini ve bu anlamda öğrencilerin takdir edilmesinin koca olduğunu nâkil Böçkün, “Elan sonrasında gür aldığı notlar takdir edilmeli kim bala bu konuda özgüven kazanmalıdır. Düşük notlar üzere dahi yapılabilecek şeyler, öncelikle öğrencinin düşük merhale ahiz sebepleri irdelenmeli, bu anlamda öğrenciye havari olunmalı, ortak tıpkısı defa haritası belirlenerek ilerlenmelidir. Bunu dışında çocuklarımıza onların hoşlandıkları, kendilerini henüz ongun hissedebilecekleri, tatili henüz güzelce ayrımsız şekilde değerlendirecekleri aktivitelere yönlendirmektir. Bunlar yapılırsa şayet, ikinci döneme ayrıntılar elan kıvrak henüz mutlu bire bir şekilde ve henüz özgüvenli bire bir şekilde başlayacaktır. ve bunlar başarıya birlikte beraberinde getirecektir” şeklinde konuştu.

Share: