Ednan Arslan’dan ‘Kpss’ Tepkisi: “Sorgulanması Gereken Şu; Bu Şüphesiz Yerleşik Benzeri Ayla Geldi?”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Edirne’dahi 9 Ağustos’ta yapacağı takım toplantısı öncesinde CHP milletvekilleri, Edirne Şehremini Recep Gürkan, CHP il ve kaza örgütü yöneticileri hazırlık toplantısı düzenledi. CHP İzmir Mebus Ednan Arslan, KPSS sorularının sızdırılmasıyla ait “Cemaziyelevvel iri bire bir skandal ve rezaletle karşılaştık. FETÖ vari yöntemlerle esasen soruların çalındığı KPSS’da gençlerimiz mağdur ediliyor. İnceleme başlatıldığı söyleniyor. Ana sorgulanması gereken şu; bu pekâlâ beledi tıpkı ağıl geldi?” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, TBMM’nin tatile girmesinin ardından Anadolu’nun değişik bölgelerinde yapacağını açıkladığı kadro toplantısının 2’ncisini 9 Ağustos 2022 tarihinde Edirne’da gerçekleştirecek. Kılıçdaroğlu’nun programı öncesi Edirne Şehremaneti Başkan Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Model İlçe Başkanı Olcay Bakkalcı, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, İzmir Mebus ve Tümen Meclisi (PM) üyesi Ednan Arslan, İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Hür Karabat, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu birlikte basın toplantısı yaptı.

“YEGÂNE ADAM REJİMİNİN ÜLKEYİ GETİRMİŞ OLDUĞU YASAKÇI YOKSULLUKTUR, YOLSUZLUKTUR”

Basın toplantısında konuşan İzmir Milletvekili Ednan Arslan, şişkinlik rakamlarının açıklandığını belirterek, “İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı İstanbul enflasyonu yüzdelik 99’larda. ENAG’ın açıkladığı pahalılık yüzde 70’lerin üzerinde. Makyajlı TÜİK rakamları ise maatteessüf yüzdelik 70’lerde. Cumhurbaşkanımız ne demişti; ‘Geçen sene ağustos ayından itibaren para şişkinliği düşüşe geçecek’. Amma maalesef para şişkinliği artmaya, hayat pahalılığı artmaya devam ediyor. Bu yıl ocak ve haziran aylarında yapılan iyileştirmelerle minimal ücretin artması üstelik vatandaşın mutfağındaki yangını maatteessüf söndürememiştir. Zira bir tane kayirici rejiminin ülkeyi getirmiş olduğu yasakçi yoksulluktur, yolsuzluktur ve insanların mutfağındaki yangındır. Bizim talebimiz er seçimdir. Milletin hakimiyeti ile bu işin bir zaman evvel çözülür olması geçişsiz” dedi.

“AKP’NİN NEPOTİZM UYGULAMALARI SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE UYGULANIYOR”

Henüz cemaziyelevvel büyük aynı skandal ve rezaletle karşılaştık. FETÖ vari yöntemlerle gene soruların çalındığı KPSS’birlikte gençlerimiz kıygın ediliyor. İnceleme başlatıldığı söyleniyor. Esas sorgulanması gereken şu; bu kuşkusuz yerleşik tıpkı ağıl geldi? Başlangıçta FETÖ vardı, FETÖ çalıyordu ama FETÖ’yü neymiş tasviye ettiler. Güya ihtişam kurumlarından bulunmayan ettiler amma FETÖ vari anlayışlar hala bitmeme ediyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğinden arakçı kudret fariza başındadır. Yapılan uygulamaların hep cemiyet vicdanını kanatmaktadır. Zira biz biliyoruz kim, AKP’nin nepotizm (akraba kayırma) uygulamaları sonuna büyüklüğünde uygulanıyor. Insan, dost, taraftar, akraba var ama onlara rey veren milyonlarca verimsiz hiç umurlarında değil. Doğayı talan ediyorlar. Ülkemizin kaynaklarını bir avuç yandaşa peşkeş çekiyorlar. Düzey korumalı mevduatla dünyalık transferi yapıyorlar. Bankaların karının yüzde 400 arttığı bir dönemde, ülkedeki insanların yoksullaştığı ayrımsız dönemde yaşıyoruz.”

“ALGIYI APAYRI YÖNE ÇEVİRİYOR”

Tekirdağ Milletvekili Gaytancıoğlu, 6’lı masada HDP’nin meydan almadığını belirterek, şöyle konuştu:

“6’lı masada 6 şerha siyasal parti var. Kâffesi 5-6 nöbet buluştular. Kuma politikalarımızı geliştiriyoruz. Bu masanın içerisinde vatandaşı de dolaştığımızda daha çok o sesler da haddinden fazla çokça azaldı. On Paralık kimesne bize ‘siz onlarla beraber misiniz’ diyerek tıpkısı şey sormuyor. Değiliz. Yani 7’li masa olsaydı, 7 kişi vardı deriz. Algıyı başka yöne çeviriyor. Niye, dolar 18 buçuk lirayı gördü. Kırat korumalı tevdiat diye niteleyerek tıpkı öz icat edildi. Henüz ilk 70’li yılların böylelikle yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti haddinden fazla zorlanmıştı ve 90 milyar servet buradan gitti. Ne oldu? Dolar gene 18 teklik. Hangi oldu algıyı yönetti mi? Yönetti. Ekonomiyi yönetemiyor. Aut politikayı yönetemiyor. Ki geliyor? Gelmekte olan geliyor. Kavim İttifakı geliyor. Dolayısı ile bu alacak operasyonu, tığ buna girmiyoruz.”

“8 BİN TITREM HAM YAĞ İTHALATI YAPACAKLAR”

Günâşık aya fiyatının primle birlikte 18 TL olması gerektiğini belirten Gaytancıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Ayiçeği fiyatı dünyada 800 dolar. 18 ile çarptığınızda, doğrusu rakamı buluyorsunuz. 15 lira civarında. Normalde yüzde 27 gümrük vergisi birlikte var amma bu iktidar, gümrük vergisini sıfırladı yılbaşına kadar. Cemaziyelevvel da tıpkı öz öğrendim. 8 bin titrem incelmemiş yağ ithalatı yapacaklar. Nereden, Rusya’dan. Gemiye binmiş geliyor. Ne antlaşma ithalat yapılıyor? Hasat zamanı, bizim çiftçimiz bir anda tarlada. Bu çiftçiye yazık değil mi? Çiftçimizin sömürülmesi değil mi? Tığ ithalata cebin değiliz. Sülale- Gücük Ay-Mart ayında buyursun gelsin ama dikici tarladayken bu ithalatın yapılması fiyatları düşürecek. Bunu istiyorlar. Öz çiftçimizi bambaşka mutluluk çiftçileriyle rakiplik ettiriyorlar. Bizim bedel beklentimiz haddinden fazla boş. Çiftçinin maliyeti, rençper yüzde 500 karşılık farkı ödeyerek tezek satın almış. Bu dikici yüzde 300 fiyat farkı ödeyerek mazot satın almış. İlaç, sulp almış, tarlasını sürmüş, sulamış. Bizim eşit açıkladığımız cirim 16 teklik kesin. 2 lira bile prim. 50 kuruş alınan primi 2 liraya çıkarsınlar. Bittabi ki TMO buğdayda 1 teklik kıymet farkı verdi aynısını ayçiçeğin bile versin. Yıllardan beri günâşık ve buğday arasında tıpkısı parite vardır. 2 intaç, bir buğday 2 ayçiçeğine karşılama valör. Şu anda buğday Edirne’birlikte 7 buçuk lira. Bu denk olursa üretici sunu azından yapmış olduğu maliyeti karşılamış olacak. Üretime devam edecek, ayçiçeğinde istihsal 200 bin titrem istihsal artışı var. Bu artış devam edecek. Bizim biraz yıl sonraları ithalat üzere bir sorunumuz mümteni. Çünkü Cumhuriyet Altını Umum Partisi iktidara ati. Üreticiyi, çepel tarımı destekleyeceğiz, daha çok üreteceğiz.”

“BOZULMAYA BENIZ TUTMUŞ MAHSULAT GELEBİLİR”

Tahıl koridorundan üstelik bahseden Gaytancıoğlu, “Bire Bir de bu hububat koridoru var. Tahıl koridorunda şu anda ayçiçekleri, mısırlar yola girdi ama bire bir yıllık ürünler bekliyor, orada. Onlar birlikte iri güçlük. İçinde asiti yükselmiş ayçiçekleri çıkabilir. Bozulmaya beniz tutmuş kabak yağlar çıkabilir. evet dahi buğday, arpa, mısırda hele bozulmaya beniz tutmuş ürünler gelebilir. Özlük çiftçimizin ürünü taptaze. Bozukluk özlük çiftçimiz desteklemiyoruz de gayrı ülkelerin çiftçilerinden tıpkısı şey umuyoruz. Bittabi hububat koridorunun işletilmesi, apayri ülkelere tahıl sevkiyatının yapılması bizim üzere heybetli amma tığ apayri ülkelerden hiç beklemeyelim. Öz çiftçimiz destekleyelim. Çiftçinin maliyetini dikkate alarak önümdeki üretimi dikkate alarak CHP’nin teklifi 16 liradır. 2 teklik de bunun terviç primi. Bunun üstelik kısa sürede ödenmesini istek ediyoruz” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

İzmir CHP Milletvekili PM üyesi Ednan Aslan,

Edirne CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,Share: