Edirne’de Çaya Zam Yapıldı, Öz Ocakları üstelik Vatandaş üstelik Balkı Yandı

Edirne’bile yapılan zamla kahve ve çay ocaklarında uzun mahsus bardakta satılan çayın fiyatı 3 liradan 4 liraya artık. çay ocağı işleticileri dahi vatandaşlar bile mütezayit fiyatlardan şikayet etti.

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, arık öz ve şekere mevrut zamlardan sonra kıraathane ve öz ocaklarının çayın komutan fiyatına bindirim yapılması yönündeki talebini onayladı. Buna bakarak, 3 teklik olan çayın fiyatı 4 liraya yükseldi.

“KAHVECİ ESNAFININ TALEBİNİ HAKLI BULUYORUM”

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Güllabi, “Öz 3 TL dilek 4 TL, bunu uygulayacağız. Bozukluk derseniz, biz çaya zam verdikten sonraları çaya 2 sefer bindirim geldi. Şeker Hastalığı de deli ayrımsız artma gösterdi. Bunun için kahveci esnafının talebini selim buluyorum. Kafelere falan kıymet veriyoruz. Kimsenin uyduğunu duymadım. 5 liraysa duyuyorum kim, ‘2 hayat çay içtik 20 lira para aldılar’ diye niteleyerek. Kafelerdeki fiyatlar bizim verdiğimiz fiyatların üstünde” dedi.

çay ocağı işletmecisi Emekcan Taşdelen, 4 lira olan öz fiyatının kimseyi mutlu etmeyeceğini belirterek, “Tıpkısı işletmeci olarak bindirim bizim açımızdan dokuz canlı bağırsak açıcı değil. Tığ de memnun değiliz. Kıraathanemize gelen zamla mevrut daimi müşterilerimiz var. Onların buna on paralık mutlu olacağını sanmıyoruz amma mecburi namına çaya ve şekere gelen zamlardan sonra elektriği, suyu var. Çayın 4 lira olması kimseyi mutlu etmiyor” dedi.

“SICAK AKARSU İÇECEĞİZ. ÇAY HADDINDEN FAZLA PAHALI, İÇEMEYECEĞİZ”

Kıraathanede öz içen Ali Koşar, günde 10 öz içtiğini, gelen zamla çay tüketim sayısının yarıya düşeceğini anlatım ederek, “Isıdam su içeceğiz. Çay haddinden fazla pahalı, içemeyeceğiz. Kahveye çıkmayacağız. Evde yapıp içeceğiz. Günde sayı farkı 10 devam çay içiyorum. Yarıya düşer. Bizim parkımız var. Parkta 4 liralık çay. Gelişigüzel sene orada bin pare çay satılıyordu demincek 200 çıngı çay satılır. 4-5 teklik olan yerlerde öz satılmaz. Birbirimizin gözüne bakıyoruz. Birbirimize öz söylemedik” diye niteleyerek konuştu.

Kıraathane müşterisi Mehabetli Sulh Sever, 4 teklik olan çayın pahalı olduğunu kaydederek, “İçmeyeceğiz yahut yegâne içip kalkıp gideceğiz. Çay 4 teklik olursa elbette fiyatlı. Ego öğlene kadar 5 tane öz içiyorum. Her sabahleyin ego saat 7 buçukta buradayım” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Eksiksizlik Güllabi

çayhane işletmecisi Emekcan Taşdelen

Vatandaş Şanlı Koşar

Vatandaş Büyük Hazar SeverShare: