Düzce’de fındık hasadı tarihi anlaşılan oldu

Türkiye’nin fındık üretiminin yüzdelik 27’sinin gerçekleştirildiği Düzce’de hasat, ilin değişik kesimlerinde 13, 18 ve 24 Ağustos’ta yapılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yer çalışmaları sonucunda ülke genelinde 2022 yılı fındık hasat tarihlerinin belirlendiği bildirildi.

Üreticilerin fındıkta rekolte ve nitelik kaybı yaşamamak için er hasat yapmaması gerektiği aktarılan açıklamada, hasadın yaka kesiminde 13 Ağustos, ılımlı kesimde 18 Ağustos, faziletkâr kesimlerde ise 24 Ağustos’ta yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, bölgenin yağışlı olması ve buna mecbur yerine birlikte yabancı sarıkız ve dikenlerin bereketli ve acul gelişme göstermesinin, fındık hasadını güçleştirdiğini ve yere sakıt fındıkların kaybolmasına sebep olduğunu belirterek, üreticilere hasattan 5-10 gün geçmiş fındık bahçelerinde sarıkız temizliği yapmayı önerdi.

Hasat olgunluğa ulaşmadan kalite ve randıman kaybı yaşanacağına meni fail Çiçek,”Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda verim ve kalite kaybı yaşanacağından zamanından geçmiş fındık hasadının yapılmaması önemlidir. Fındık çeşitlerinin kâffesi ayrımsız anda hasat olumuna gelmemektedir. Bu nedenle çeşitlerin değişik ve hasat olumuna geldiğinde toplanması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Çiçek, fındığın en ferah hasat edilme şeklinin yerden toplanarak alınması olduğunu, yerden toplanan fındığın randıman ve kalitesinin gür olacağını anlatarak, tıpkısı ahir yılın mahsulünü oluşturacak tomurcukların dahi kötülük görmeden ağaçta kalacağını kaydetti.

Share: