Dünyanın yeryüzü bozulmamış tuzları arasında: Çankırı kayaç tuzu tek gösterişli mızrap barındırmıyor

Dünyanın yeryüzü akman tuzları ortada: Çankırı kayaç tuzu hiçbir aheste eroin barındırmıyor

Her yıl binlerce kişinin konuşma ettiği Çankırı Yer Şeş Sodyum Klorür Şehri, sağlık saçıyor

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun: “Çankırı tuzunda sağlığa zararlı tek bileşeni tayin edemedik”

ÇANKIRI – Yapılan akademik araştırmada dünyadaki sunma saf tuzlarından birisi olduğu ortaya çıkan Çankırı kayaç tuzu, hiçbir tehlikeli esrar barındırmaması cihetiyle yeryüzü mıhlı tuzlar ortada meydan alıyor. Çankırı’dahi gelişigüzel yıl binlerce kişinin mülakat ettiği, Hititler döneminden Düzlük Şeş Sodyum Klorür Şehri ise adeta sodyum klorür terapisi görevi görüyor.

Çankırı, barındırdığı madenlerle Türkiye’nin yer balaban sodyum klorür istihsal merkezlerinin başında geliyor. Saflığıyla adından bahsettiren Çankırı tuzu, dünyadaki korkulu mızrap barındırmayan az tuzlar beyninde düz alması ile ilgi çekiyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun marifetiyle farklı ülkelerdeki tuzlarla yapılan karşılaştırmada Çankırı tuzunun dünyadaki sunu temiz tuzlar beyninde aldığı ve hiçbir ağır maden bulundurmadığı tespit edildi. Saflığı ile gündeme gelen Çankırı’üstelik, geçmişi Hititler dönemine raci Çankırı Meydan Şeş Tuz Şehri de dikkat çekmeye başladı. Kavuşum 150 metre altında, 18 dönüm büyüklüğe topluluk Sodyum Klorür Şehri, vatandaşlardan kısık rabıt görmeye başladı. İçerisinde barındırdığı mikronlar yardımıyla keyif terapisi görevi gören Sodyum Klorür Şehri’ni sonuç bir yılda 700 binden çok yaşama konuşma etti.

“Çankırı tuzunda sağlığa dokuncalı tek bileşeni tespit edemedik”

Çankırı tuzuyla ait yaptığı araştırmalar için bilgelik veren Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, “Çankırı Türkiye amacıyla çokça yüce tıpkı tuz merkezi. Ülkemizde bulunan biraz sodyum klorür madeninden 5-6 tanesi Çankırı’da bulunuyor. İki tane sodyum klorür fabrikamız bulunuyor. Tuz Çankırı üzere koskocaman. Çankırı Karatekin Üniversitesi Besin Mühendisliği Öğretim Görevlisi adına ben, Çankırı tuzunun özelliklerini keşfedip bunu dünya tuzlarıyla mukayese etmek istedim. Bu amaçla, onlarca değişik dar dışı kaynaklarından tuzları gerçekleştirme ettik. Bu tuzların hepsinde elementer analizler yaptık. Hacettepe Üniversitesi’nin yapmış olduğu deri irritasyon testi sonucunda ise kap tahrişine (yüzde 0) bozukluk olmadığı kanıtlanmıştır. Yaptığımız araştırmalara göre birçok tuzda yavaş metal, mikroplastik, radyoaktif maddeler keşfettik. Ancak, Çankırı tuzunda sağlığa zararlı tek bileşeni tayin edemedik. Çankırı tuzu bozulmamış benzeri sodyum klorür. Hiçbir tuz mineral içermez. İhtiyaç duyduğumuz mineraller hem cirim hem skala bakımından hiçbir tuzda bulunmamaktadır. Tuzun kalite kriteri saflığıdır. Antibakteriyel özelliğine sahip kaya tuzunun değişik bakteri türlerine alın yüzde 99,5 oranında etken olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanında vücutta biriken toksin mineralleri ve indirgenmiş ayrıksı tuzları atmaya üstelik apotr olmaktadır. Çankırı tuzu sağlığa dokuncalı bileşen içermemesi ve faziletkâr kovanlık seviyesinde olması cihetiyle ehemmiyet taşımaktadır. Günümüzde tuzdan üretilen kumaşların yapısı incelendiğinde tek bükülmüş kumaşlara bakarak yüzdelik 35 henüz bir iki türap destekleme, çift bükülmüş kumaşlara bakarak ise yüzde 80 daha bir iki türap destekleme oranına topluluk olduğu tayin edilmiştir. Yeniden aynı şekilde sonuç zamanlarda kullanımı kalan sodyum klorür lambalarında da kayaç tuzunun kullandığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Çankırı büyük tıpkısı tuz madenine eş olmasıyla tuz terapisi yapılabilen turistik tıpkısı tesis olabilir’

Çankırı sodyum klorür şehrinin sağladığı faydalarla muhteşem bire bir sodyum klorür tedavi merkezi olabileceğini kaydeden Ercoşkun, “Tuz terapisi sonuç yıllarda balaban önem taşımaktadır. Özellikle akciğer hastalıkları, astım ve sigara tüketimine sınırlanmış olarak ciğerlerin kirlenmesine değer birçok ülkede tuz madeni terapileri gerçekleştirilmektedir. Tuz madeninde soluk alıp verirken mikrometre parçacıkları albeni ile birlikte ciğerlerimize girmekte ve bağlantı ettikleri bölgede suyu çekerek o bölgenin yıkanmasını sağlamaktadır. Daha bilahare öksürerek tığ o pislikleri ciğerlerimizden atabiliyoruz. Bu faaliyetin hareketli olarak gerçekleşebilmesi amacıyla sodyum klorür mağarasında tıpkı takım egzersizler yaparak ciğerlerimize elan faza çekicilik girmesini sağlamalıyız. Bu soy icraat dünyanın bir nice durumunda var. Polonya’da 2, Ukrayna’bile 1 madende, Pakistan’birlikte 1 madende, Nahcivan’dahi 1 madende gerçekleştiriliyor. Ama ülkemizde tuz terapisi yapılabilen ayrımsız turistik yapılış bulunmuyor. Bu anlamda Çankırı iri bire bir sodyum klorür madenine cemaat olması cihetiyle ehemmiyet sunu ediyor” dedi.

“Çankırı Kayran Altı Tuz Şehri, Çankırı turizminin lokomotifi”

Çankırı Meydan Altı Sodyum Klorür Mağarasında hesaplı çalışmalarla ilgili gazetecilere hikmet veren Çankırı Şehremini İsmail Hakkı Sağlıklı ise serencam 3 yılda yaptıkları icraat sayesinde vatandaşlardan kırıcı demet görmeye başlayan Sodyum Klorür Şehri’nin esenlik turizmine da katkı sağlayacağını söyledi. Çankırı vadi Altı Turizmi’nin Türkiye turizmine ulama sağlaması için çalışmalar yürüttüklerini rapor eden Komutan Sağlıklı, “Çankırı Kayaç Tuzu Mağarasına bundan sonra tığ Çankırı Yer Şeş Tuz Şehri diyoruz. Hititler döneminde kalma bire bir işletme. Akabinde Fransızlar, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde da Tekel’e devredilen benzeri işletme. 2003 yılında Çankırı Belediyesi’ne devredildi. Ego göreve geldiğimden beri birlikte elimden gelen gayreti gösteriyorum. 18 dönüm sınırlı alanda, kavuşum 150 metre altındayız. Bulunduğumuz zeminin 200 metre altına kadar tuz madeni ile meşbu. Anadolu’nun tamlık ortasındayız. Almaşık turizm anlamında Çankırımıza, ülkemize ve geçkin palyatif kazandırmak istediğimiz benzeri havza. Bura almaşık turizm anlamında dünyadaki sunu yeni alanlardan bir tanesi. Çankırı, ilçeleri, köyleriyle mütenavip turizm anlamında gezilmesi, görülmesi müstelzim tıpkısı düz. Çankırı turizminin lokomotifi ise Çankırı Düz Şeş Tuz Şehri” dedi.

“Bu yıl festivalle bu arada ziyaretçi sayısı 700 bini geçti”

Planlı festival ve organizasyonlarla Tuz Mağarası’nın binlerce insana tanıtıldığını aktaran Esen, “2019’de tahminî 150 bin, 2020 yılında 200 bin, bu yıl düzenlediğimiz curcuna haricindeki ziyaretçi sayısı 300 bine yaklaştı. Göreve geldiğimizde hedefimiz 1 milyon ziyaretçiye ulaşmaktı. Biz bunu 5 yılda yakalayacağız. Ağustos ayında Uluslararası Tuz Fest adı altında aynı curcuna düzenledik. O festivalde bura ziyaretçi akınına uğradı. 3 günce sürede 500 bin ziyaretçi ağırladık. Kemirmek yarışması düzenledik, 120 uluslararası aşevi başı katıldı. Dernekevi ürünlerimizin tanıtımı anlamında de girişimlerimiz çerçevesinde mağaramızı görmeyen tıpkısı derinti ziyaretçi geldi. Hayranlık içerisinde gezdiler. Seneye inanıyorum kim düzenleyeceğimiz festivalde 1 milyon ziyaretçi çekeceğiz. Bu katlanarak gidiyor. Biz burada arada bir icraat, imalatlar yapıyoruz. Bu sebeple bire bir dolaşma sınırlanmış olmasına karşın mükemmel istek vardı. Cevelan şirketleriyle dahi elan görüşmedik. Onların birlikte talepleri var. ‘Acele etmeyin, amade değiliz’ dedik. Bu yıl festivalle beraber ziyaretçi sayısı 700 bini geçti” diye niteleyerek konuştu.

“Burayı keyif turizmine birlikte açacağız”

Çankırı Saha Şeş Tuz Şehri’nin sağlık için koskocaman tıpkısı kayran olduğunu ifade fail Salim, “Milli Boks Takımımız, Küba Milli Takımı ile gelişigüzel burada alıştırma yaptı. Antrenmana başladıkları ve bitirdikleri dinlenme kampı sürecindeki gelişmeyi bize ifade halinde sundular. İnşallah burayı keyif turizmine bile açacağız. Iyice etkinlikler yapacağız. Turizm anlamında Çankırı’nın yanında, Türkiye’nin da turizmine çok şişman katkı sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Share: