Dükkanına gelenleri şakirt olarak kullanıyor

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Taşkesti Beldesinde çipo ustası kendisine çalışan 57 yaşındaki Selehattin Çipo, mesleğin kaybolup gitmesinden endişeleniyor. Çipo ustası çırak bulamadığından etraf dükkana mütenevvi sebeplerden muhit tamire gelen vatandaşları, çırak adına kullanıyor.

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Taşkesti Beldesinde çıpa ustalığı işleyen 57 yaşındaki Selehattin Çıpa’den sonra mesleği bitmeme ettirecek kimse yok. Taşkesti Beldesinde, yıllardır demircilik işleyen Selahattin Çipo, bölge halkının hassas zincir, kazma, kürek, çekiç, baltaları tamirat ederek geçimini sağlıyor. Demir ustası çırak bulamadığından ufuk dükkana türlü sebeplerden kıran tamire mevrut vatandaşları, şakirt kendisine kullanıyor.

“Bizden eksantrik bu işleri fail bile bulunmayan”

Selahattin Demir, “Dağda çalışanların zinciri kopuyor getirip burada kancasını çengelini kaynatıyoruz. Demircilik mesleği ile kıt tatmin geçiniyoruz kanı doyurulmak denilmez yani bu yaptığımız işe bizden eksantrik bu işleri yapan üstelik namevcut. Çok çok para üstelik kazanamıyoruz aksiyon namevcut şurası şu eşit dediğimiz antlaşma eş ‘ne yaptın sen diyor?’ amma hangimiz rast hangimiz haksız belli değil eskisi üzere düzlem bereketli değil. Teknoloji ilerledi, uygulayım bilimi ilerleyince bizim gelişim durdu çıktı böyle el kitabı etkin namevcut ısıdam demir işi bitti” dedi.

“Mevrut müşteriyi çırak namına kullanıyorum”

Demir, “Yeni gelen yavru artık bu soy aksiyon yapmıyor çırak üstelik bulunmayan, itici demircilik daha çok. Onlar işi götürüyor bu yunak demircilikle uğraşan namevcut. Şakirt olmayınca hisse senedi olmuyor. Mecburen bile gelen vatandaşın işini açmak üzere veriyorum eline balyozu benzeri husus yaptıracak adama varyos vurduruyorum. Mevrut müşteriyi şakirt namına kullanıyorum. Benim çocuklarım bile bu mesleği yapmadı. Bu aksiyon ölüyor artık bu işi eden namevcut tığ üstelik yaşlanıyoruz. Biz de bıraktıktan sonra imdi bu meslekte bitti materyal fiyatlı işimiz haddinden fazla el” diyerek konuştu. – BOLU

Share: