DSİ Genel Müdürü Akca’dan yapımı bitmeme eden Karamanlı Barajı’na ilişik açıklama

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, yapımı devam eden Karamanlı Barajı’nda sona yaklaşıldığını bildirdi.

DSİ 12. Havza Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, DSİ Genel Müdürlüğü, tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden sunu efdal faydayı ulaşmak, musluklara dimdik ve içilebilir akarsu ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini katmerli risklerine karşı korumak üzere birlik gücüyle çalışırken, sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla dahi suyun her damlasına topluluk çıkıyor.

Kayseri ve ilçelerinde akıbet dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde da yüce fiyaka oynuyor.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan DSİ Genel Müdürü Akca, Pınarbaşı ilçesinde Karamanlı Barajı’nda çalışmaların sürdüğünü anlatım etti.

Kayseri’ye son 19 yılda haddinden fazla koskocaman yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya bitmeme ettiklerini belirten Akca, bu tesislerden çalışmaları devam eden Karamanlı Barajı’nın tamamlanması ile burada depolanacak suyla 6 bin 420 dekar ekincilik arazisinin sulanacağını vurguladı.

Çalışmalarda sona yaklaşılan barajda 1567,50 kotunda tamamlanacak olan üzeri dolgusunda 1561 kotuna ulaşıldığına dikkati çeken Akca, ilkgüz ayı sonu itibarı ile dolgu imalatlarının tamamlanarak barajda akarsu tutulmaya başlanacağını anlattı.

Akca, temelden yüksekliği 33 metre ve akarsu depolama kapasitesi 2,83 hektometreküp olan barajın tamamlanmasıyla 2022 ünite fiyatları ile büyüklük ekonomisine almanak 6 milyon 815 bin lira yardım sağlamasının hedeflendiğini kaydetti.

Share: