Doğuma giden gebe avrat ve bebeğine ambulansta hayati dokunuş

Burdur’dahi, mevlit sancısı başlayan 39 haftalık aylı eş, ambulansla hastaneye götürüldüğü sırada bebeğin boynuna kordon dolandığını fark eden 112 Acil Esenlik çalışanlarının kudretli müdahalesiyle eş çağa dünyaya getirdi.

Tefenni ilçesinde cıvıl cıvıl 23 yaşındaki tendürüst eş, hamileliğinin 9’uncu ayı olan 9 Aralık’ta mevlit başlayınca 112 Ivedili Davet Merkezinden müzaheret istedi.

Bunun konusunda 112 Evgin Keyif ekibinin ambulansa aldığı tüvana avrat, kamu teşekküllü tıpkı hastaneye gönderme edildiği tam sancıları artarak kötülük geçirdi.

Boynuna kordonu dolanan ve dem alması duran çağa, keyif ekibinin müdahalesiyle ambulansta metin şekilde dünyaya geldi. Sağlıkçılar bebeğe Halil ismini verdi. Burdur Ihtişam Hastanesinde görme altında tutulan asıl ve süt kuzusu henüz sonradan taburcu edildi.

Eşiyle tıpkısı ambulansta görev yapıyor

Doğumu başarıyla gerçekleştiren ivedi tıp teknisyeni Methiye ve paramedik eşi Berk Uysal ile paramedik Merhamet Dikmen, Huruç Mahallesi’ndeki evlerinde ana ve bebeğini müzakere etti. Ambulansla eve mevrut 112 Acil Servis ekibi, bebeği ve anneyi metin görmenin mutluluğunu yaşadı.

Sağlam Uysal, AA muhabirine, bir buçuk yıldır evli olduklarını, birlikte görev yaptığı eşiyle kişi çocuklarından geçmiş “Halil bebeği” kucaklarına aldıklarını söyledi.

Tevazulu, 5 yıldır bu mesleği yaptığını ancak ambulansta doğum vakasıyla ilk kez karşılaştığını belirterek, hastaneye 10 kilometre kala doğumun başladığını anlayınca bebeğin ve annenin hayatını riske atmak istemediklerini tabir etti.

Doğumu ambulansta gerçekleştirdiklerini nâkil Tevazulu, “Boynuna kordon dolanmasını çözdüğümüz bebeğe oksijen verdik. Bebeği dimdik şekilde kucağımıza aldık. Ambulans, aşağı bire bir ivedi servis niteliğindedir.” ifadesini kullandı.

Doğumu başlatmak amacıyla tereddüt yaşamadıklarını dile getiren uysal, şöyle konuştu:

“Elhak korku ve çekinti yaşarsanız bu mesleği yapamazsınız. Bebekteki problemi görünce çabuk bir şekilde muktezi müdahaleyi yapmamız lazımdı. Bunu dahi başarını benzeri şekilde yaptık. Çağa doğduktan sonra eşimin kucağındaydı, onu da haddinden fazla ateşin gördüm. Bebeği sağlıklı ve hareketli gördüğümüz için haddinden fazla bahtiyar olduk. Çok güzel ayrımsız duyguydu. Biz birlikte eskimemiş evliyiz. İnşallah bize de talih olur. Bu olay bizim üzere güzelce bir anı yerine kaldı.”

“Bebeğin ağlama sesini duyunca kadro adına gözlerimiz doldu”

Ivedi Tababet Teknisyeni Sena Uysal üstelik eşiyle gâh günler nöbetlerinin kesiştiğini, o bölüm dahi Halil bebeğin doğumuna gelişigüzel şahitlik ettiklerini anlattı.

Panik olan anneyi sakinleştirmeye çalıştıklarını anlatan Tevazulu, “Anneyi sakinleştirirken benzeri yandan birlikte ‘İyiyiz, biz bu işi hallederiz.’ diye aynı birimize bindi verdik.” dedi.

Uysal, bebeğin ağlama sesini duyunca haddinden fazla sevindiklerine değinerek, “Sevinçten ateş attık. ‘Bebeği kurtardık bu işi başardık.’ dedik. Sonrasında eşimle birbirimize sarıldık. Bebeğin ağlama sesini duyunca asıl dahi sakinleşti, bebeğiyle buluşunca gözleri doldu. Bizim bile kadro adına gözlerimiz doldu. Elimizde bir iki zaman geçmiş hayata ‘merhaba’ demiş benzeri bebeğe bakıyorduk, o anlar çok güzeldi. Gelgel verici tıpkısı duyguydu.” ifadelerini kullandı.

O gece ambulansı kullanan Paramedik Rahim Dikmen birlikte hastaneye giderken sisten âlem düşün mesafesinin düz düzlük 10 metreye büyüklüğünde düştüğüne değindi.

Doğum başladığında ambulansın cereyan etmemesinin gerektiğine dikkati calip Dikmen, “Ara Bulucu sağa çekip müstacelen mevlit hazırlığımızı yaptık. Süt Kuzusu gelirken boynuna dolanan kordonu gördüm. Kordonu çıban kısmından fevk çekerek tıpkısı manevrayla çıkardım. Kordon çözülmezse annenin ıkınmasıyla bebeğin solunumu durabilirdi. Bebeğin ağlama sesiyle o andaki ruhsal gerilim, yüklülük bir anda mutluluğa dönüştü. Bugün dahi bebeğin metin olduğunu gördük.” diyerek konuştu.

Suriye uyruklu Tutarak ve Adnan Hamid çifti de ikinci bebeklerini zinde namına kucaklarına aldıkları üzere mutlu olduklarını tabir ederek, doğumu gerçekleştiren sağlık çalışanlarına teşekkürname etti.

“Arkadaşlarımızı teşekkür belgesiyle ödüllendireceğiz”

İl Afiyet Müdürü Sırrı Şenbayram birlikte bazı bazı ambulansta doğumlar gerçekleşebildiğini, bu makule durumlarda lazım donanım ve eğitimli personellerin ambulanslarda görev yaptığını belirterek “Böyle durumlarda tıbbi işlemleri da ambulansta gerçekleştirebiliyoruz. Bu vakada de arkadaşlarımız vacip müdahaleyi başarılı biçimde yaparak el tıpkısı doğumun üstesinden geldiler. Kendilerini teşekkür belgesiyle ödüllendireceğiz.” dedi.

Share: