Doğada çok el bulunuyor, kilosu 3 bin liradan satılıyor

Kıraathane ve öz kadar anadan görme olan ve şita aylarında bildirme kesif tüketilen içeceklerden birisi olan sahlep, Burdur’un Nahiye ilçesinden parçalanmamış Türkiye’ye servis ediliyor. Sevimsiz havalarda ellerden düşmeyen sahlep esasen salepgiller familyasından mevrut otsu ayrımsız nebat çeşidi. Mor veya kırmızı renkteki çiçek kısımları salkım salkım, beden kısmı dahi silindirik ve sert şekilde. Ana sahlep yerine bardaklarla buluşan faydalı toz, salebin yumrularından elde ediliyor. Türkiye’nin Iye, Marmara, Batı Karadeniz bölgelerinde vürut alanları bulunan salep, alelhusus Burdur’un Köşe ilçesinde çok fazla yetişiyor.

SALEP MECMU BİR ŞİFA KAYNAĞI

Kenar’ta üretilip bütün Türkiye’ye servis edilen Yer salebi birçok afiyet sorununa bereketli geliyor. artık kış aylarında tüketilen salep; iştah açıyor, üst solunum yollarını yumuşatıyor, iç yollarını düzenliyor, vücut sıcaklığını dengede tutuyor, direnci ve kuvveti arttırıyor, sinirleri yatıştırıyor, ahenkli içildiğinde temel sütünü arttırıyor ve kalbin tınlamalı çalışmasına yardımcı oluyor.

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU TARAFINDAN TESCİLLENDİ

Kış aylarının elzem anılmış içeceği Yer salebi Türk Patent ve Ayraç Kurumu vasıtasıyla coğrafi meni namına tescillendi. Aile 2020 yılında Köşe Kaymakamlığı, Yer Belediyesi ve Yer Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak yerine başvurdukları “Bucak Salebi” ibaresi ve çıkak işareti amblemine 10 Ağustos 2021 tarihinde Türk Patent ve Işaret Kurumu vasıtasıyla coğrafi işaret tescili verildi. Reisicumhur Sayın Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla sahlep; “Çarşı Münasebet Değil Sahici Coğrafi Tescilli Nahiye Salebi” namına nitelendirildi.

65 YILDIR SAHLEP ÜRETİYOR

Bucak’ta 65 yıldır salep imalatı fail Nuri Sunturlu, “Sahlep esasta katıksız orkide bitkisinin yumrusudur. April – mayıs aylarında 15 günce bir hasat döneminde toplanır. Toplanan bu yumrular kaynatılarak kurutulur. Yaz döneminde ilçemize dirimlik. Burada dahi balaban taş değirmenlerde öğütülerek türap haline getirilip kullanıcılara servis edilir. Türap haline getirilen salebin kullanımı; 1 litre süte 5-6 gram sahlep ekleyerek sıcak içecek yapılır, 1 litre süte 6-7 gram ekleyerek üstelik dondurma yapılır. Doğadan toplanan salebin firez kendisine de yetiştirilmesi için birçok çabamız oldu. Ülkemiz dikerek sahlep üretimi işleyen bir haddinden fazla arkadaşımız bunu başardı.

KİLOGRAMI 3 BİN TL

Sahlep ticaretinde yer kebir mebde, gerçek salebi, nitelikli salebi bulabilmek, bunu kullanabilmektir. Nahiye’ta salebin çokça aşkın yetişmesi ve ticaretin buradan dönmesinden âlem ilçemizdeki salep “Köşe Salebi” namına coğrafi bel tescili aldı. Türkiye’da ki bütün dondurmacılar ve sahlep içeceği işleyen firmalar salebi Bucak’tan realizasyon etmektedir. Doğada baskı kâin ve mücahede gücüne müstenit benzeri im olduğu amacıyla şu anda salebin kilo fiyatı 3 bin TL’dir” dedi.

BUCAK HALKI BU SALEBİ HADDINDEN FAZLA SEVİYOR

Nahiye’taki kafelerde servis edilen Kenar salebine domestik halkın ilgisi iri. Kenar halkı, “Yer’ımızın salebini sıkça içiyoruz. Şita aylarının vazgeçilmesi Bucak salebini herkese kaynak ediyoruz” diye niteleyerek, herkesin bu lezzeti tatmasını tavsiye ettiler.

Share: