Diyarbakırlı fedakar eşler, kocaları amacıyla aykırı böbrek nakli gerçekleştirdi

Diyarbakırlı fedakar eşler, kocaları üzere muhalif böbrek nakli gerçekleştirdi

-Evlenirken ‘hastalıkta ve sağlıkta’ deyip, kocaları üzere böbreklerini trok ettiler

Diyarbakır’de uymaz böbrek naklini akseptans eden fedakar eşler kocalarına kan oldu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’bile süreğen böbrek yetmezliği hayat dolu kocaların yardımına eşleri yetişti. Birbirini tanımayan çiftler, çapraz aktarım yaparak eşlerine soluk oldu.

Diyarbakır’de böbrek rahatsızlığı zımnında tedavi gören ve hayatını diyalize merbut adına devam ettiren Sedat Sümbül ile Ömer Faruk Önegel’in imdadına eşleri yetişti. Sümbül ile Önegel üzere akla yatkın böbrekler hem eş içinden hem birlikte bağış eliyle bulunamadığından, umar aykırı böbrek nakli oldu. 26 yaşındaki Ayşe Sümbül’ün böbreğini Ömer Faruk Önegel’e, 27 yaşındaki Şeyma Önegel’in dahi böbreğini Ayşe Sümbül’ün eşi Sedat Sümbül’e vermesiyle zihayat çiftler eşlerine dem oldu.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Yetişek ve Araştırı Hastanesi Nefroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı, Organ Aktarımı Mesul Müdürü Doç. Dr. Ramazan Müşavere; Sedat Sümbül ve Ömer Faruk Önegel’in henüz geçmiş takibinde olan vakayiname böbrek hastaları olduğunu söyledi. Dr. Danış, “Sedat 10 yıla yakındır takibimdeydi. Faruk Önegel’i üstelik benzeri duruluk acile yatırmıştık. ve en üst böbrek yetmezliği teşhisi koyduğumuz iki parasız. İki hastamız da canlı. Serencam dönemlerde tüvana hastalar kronik böbrek yetmezliği 5 paye dediğimiz akıbet aşamadaki çor üzere en gani otama seçeneği böbrek naklidir. Bunu kendilerine anlattık, aileler ilgiliydi fakat tıpkı ülkü yaşadık. Sedat Sümbül’ün eşi namına çevirmek istiyordu. Faruk Önegil’in eşi dahi eşine böbrek vermek istiyordu. Ancak kan grupları uymuyordu. Çağ grupları uymayınca bu hastalarda nakli gerçekleştirmeme kadar ayrımsız durumla karşı karşıya kaldık” dedi.

“Üç muhalif naklimiz üstelik başarılı ve takiplerde hiçbir sorun yaşamıyoruz”

Doç. Dr. Müşavere, “Yasalarda marjinal nakil diye bir anlam var. Aileler tıpkı araya geldi. İki aileye fenomen anlatıldı. Sedat Sümbül’ün eşi böbreğini Faruk Önegel’e verdi. Faruk Önegel’in eşi bile böbreğini Sedat Sembül’e verdi. Tahminî ilkokul aydır takiplerde tek sevgili yaşamadık. Hastalarımız gayet metin, tığ birlikte mutluyuz. Bizim merkezimizde bu üçüncü yeraltı nakil, bölgemiz amacıyla ilkleri gerçekleştirdik. Üç muhalif nakilimiz da kudretli ve takiplerde hiçbir sorun çokça şükür yaşamıyoruz” diyerek konuştu.

“Fena Hâlde aynı hukuk kurduk”

Sedat Sümbül’e böbreğini veren Şeyma Önegel, eşinde böbrek rahatsızlığı çıktığını ve gücük birlikte olsa kip ayrımsız proses yaşadıklarını dile getirdi. Önegel, “Diyaliz süreci bizim üzere çokça dağ bire bir süreçti. 7 ay diyaliz tedavisi gördü. Eşime böbrek vermek istedik. Ailede sağlık sorunlarından ötürü cins olmadı. Ego yüklemek istedim, zaman grubu uymadı. Çapraz organ nakli bizim amacıyla aynı kader ve alternatifti. Hocamız ilkin anlattığında türkçesi ürkütücü geldi. Tanımadığımız birine verip, tanımadığımız birinden kabul etmek. Doğrudan Sedat Bey’e verdim, amma dolaylı yerine eşime verdiğim amacıyla maslahat değil, lütuf diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Ömer Faruk Önegel’e böbreğini veren Ayşe Sümbül birlikte eşinin böbrek rahatsızlığının 10 yıldır olduğunu kaydetti. Sümbül, “Eşimle evlenmeden geçmiş bile bu çor vardı. Evlenince, ‘hastalıkta sağlıkta’ bunu yaptık. İki kişinin hayatını bire bir anda yetişmek elan bol oldu; güzeldi” şeklinde konuştu.

Ömer Faruk Önegel ise, hastalığının başında öksürük şikayeti olduğunu, kovid-19 olduğunu düşündüğünü belirtti. Fazla ehemmiyet vermediğini nâkil Önegel, “Ant ilerledikçe öksürük soluk darlığına etken oldu. en üst acile geleceğim bölüm zor yürüdüm. Tetkikler sonucunda böbrek yetmezliği olduğu teşhisi konuldu. O şeb diyalize girdim. 6-7 kamer süresince diyalize devam ettim. Karşıt aktarım türlü denildi. Çapraz nakile karar verdik ve olduk. 4 ayımız bitti, şu asıl kadar Allah’a şükür seçkin sorunla karşılaşmadık” dedi.

“5 aydır aktarım olduk, şu ana büyüklüğünde rastgele dava yaşamadık”

Sedat Sümbül ise 10 yıl süresince Gazi Yaşargil Yetişek ve Araştırma Hastanesinde takipte olduğunu hatırlattı. Sümbül, “Değme sav yaşamadık ta ki sabık sene bu zamanlarda daha çok böbrek nakil sürecine geldiğim anlaşıldı. 5 aydır nakil olduk. Şu anne kadar seçme ülkü yaşamadık” şeklinde konuştu.Share: