Diyarbakır’da sıcaklarla alay malay ayn kuruluğu şikayeti pik seviyede

Diyarbakır’de sıcaklarla birlikte göz kuruluğu şikayeti maça seviyede

Aşırı sıcaklar ayn sağlığını etkiledi

Op. Dr. Yusuf Diploma:

“Göz kuruluğu şikayeti Ağustos ayıyla gelişigüzel yeryüzü faziletli seviyeye ulaşmakta”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da şiddetli sıcaklar göz kuruluğu rahatsızlığındaki artışları birlikte yanı sıra getirdi. Op. Dr. Yusuf Müsaade, sakınmak üzere sıra gözlüğü ve gâh hisse senedi kollarında çalışanlara koruyucu gözlükler önerdi.

Güneydoğu Rum bölgesi ötede sıcakların etkisi altındayken Diyarbakır’de bile sıcaklar 40 derecenin üstünde seyrediyor. Çılgın sıcaklar birçok hastalığı tetiklerken bunlardan biri bile göz kuruluğu. Selahattin Eyyubi Izzet Hastanesi’nde Ayn Hastalıkları Bölümünde vazifeli Op. Dr. Yusuf Müsaade, sivri sıcaklarla gelişigüzel göz kuruluğu şikayetlerinin artığını ve Ağustos ayıyla gelişigüzel yeryüzü yüksek düzey olduğuna özen çekti.

Dr. Onaylama, ayn kuruluğu, gözü nemlendiren yaş tabakasının birkaç olması veya yaş kalitesinin berbat olmasına merbut hastalarda tanıdık yanma, dert, yıkılma, kızarıklık üzere umumi şikayetler olan bir çor olduğunu söyledi. Dr. Müsaade, “Diyarbakır’da gözlemlediğim kadarıyla kesif görülmekte. Bahar ayından beri alerjiyle birlikte tıpkı artım görülmekte. Bu konuyla ilgilendiren alelhusus tıpkısı aydır haddinden fazla müracaat olmakta. Göz kuruluğunun anne sebepleri ya gözyaşı beş altı, ya bile yaş var ama kalitesi viran. Sıcaklarla beraber gözün üstündeki gözyaşının buharlaşmasının artmasıyla ayn kuruluğu şikayeti gittikçe artmakta. Ağustos ayıyla birlikte yeryüzü erdemli seviyeye ulaşmakta. Ayn kuruluğu olan hastaların yıl içinde bu şikayetleri var. Yaz aylarında hastaların çıkar yol ihtiyacı, doktora başvurma ihtiyacı henüz bile artmakta” dedi.

“Sezonluk işçilerde ayn kuruluğu çok daha aşkın görülmekte”

Henüz önceki göz kuruluğu sıfır hastalarda üstelik bu aylarda merhem dercetmek amacıyla müracaat yapıldığını ifade eden Dr. Diploma, “Havuza girdikten sonraları, göl sularına girdikten bilahare bize gelen hastalarda tıpkısı sürü viral konjektif dediğimiz gözlerde veca, çapaklanma, ayn kapaklarında şişme ve en haddinden fazla insanların beraber girdiği yerlerde oluyor. Normalde yüzerken temiz sıfır akarsu kaynaklarında gözün mecbur tutulmasında kâr var. ya da yüzme gözlüğü kullanılabilir. Tarlada güneşin altında etkin mevsimlik işçiler bu üzere durumlarda göz kuruluğu haddinden fazla henüz fazla görülmekte. Bunların semptomları normal ayn kuruluklarından henüz fazla. Çünkü bu hastalar güneşe imdi fazla maruz kalıyorlar. Yaş buharlaşması fazla oluyor. Bu hastaların damlaya daha aşkın ihtiyaçları oluyor. Bu işlerde çalışanlar kesinkes kullanabilirlerse tarih gözlüğü kullanmaları ama işini engelliyorsa esirgeme gözlüklerini önermekteyiz” şeklinde konuştu.

Share: