Diyarbakır’da amansız hastalık hastaları laparoskopi yöntemiyle felah buluyor

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde kanser hastaları laparoskopi yöntemiyle yapılan ameliyatlarla sağlıklarına kavuşuyor.

Gazi Yaşargil Terbiye ve Araştırı Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bahri Çakabay, AA muhabirine, Türkiye’deki dar kliniklerden biri olduklarını söyledi.

Vabeste ameliyatın daha konforlu ve bir iki ağrılı olduğunu, hastaya daha er taburcu imkanı sağladığını, haftada arz beş altı 4-5 kanser hastasının ameliyatını gerçekleştirdiklerini nâkil Çakabay, şöyle konuştu:

“Aşındırmak borusu, göden ve meme başı kanseri hastalarının ameliyatlarını sıklıkla yapıyoruz. Sütun ve göden kanserleri, o konuda de çokça tecrübemiz var. Sadık faaliyetler uygulayım bilimi ve haddinden fazla encam tıpkı altyapı gerektiriyor. Bu imkanların kâffesi hastanemizde var. Haddinden Fazla sayıda hastayı burada cerrahi müdahale etmekteyiz.”

Teknolojik gelişmelerin birlikte etkisiyle son yıllarda amansız hastalık cerrahisinde merbut ameliyatların eke yer yapılanma ettiğini bildiren Çakabay, sütun, işkembe, göden ve kemirmek borusu kanseri hastalarında laparoskopi cerrahiyle henüz konforlu ameliyat gerçekleştirdiklerini anlattı.

En son uykuluk ve mide kanseri mevcut iki hastayı de laparoskopi yöntemiyle liyakatli şekilde operasyon ettiklerini tamlayan Çakabay, “İki hastamızı da taburcu edeceğiz. Ameliyatını yaptığımız bu iki hastanın konforları çok bol. Tıpkısı devir üstelik korkulu bakımda yatırmadan servise aldık.” diye niteleyerek konuştu

Batı illerindeki tüm olanakların hastanelerinde üstelik bulunduğunu anlatım fail Çakabay, bu açıdan bölgeye hitap ettikleri üzere mutlu olduklarını kaydetti.

Mide kanseri hastası 77 yaşındaki Mehmet Dayanıksız dahi laparoskopi yöntemiyle cerrahi müdahale geçirdiğini, keyif durumunun gani olduğunu belirterek, “Hocamıza teşekkür ederim, iyi kim varlar. Türkiye’miz iyi ki böyle hocaları yetiştiriyor.” diye konuştu.

Bingöl’den Diyarbakır’a uykuluk kanseri ameliyatı almak amacıyla gelen 54 yaşındaki Gıyasettin Bozava ise doktorlara ve şifahane yönetimine teşekkür ederek, bu cins ameliyatların Diyarbakır’bile birlikte yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bozava, “Allah’a haddinden fazla şükür taburcu olacağım. Kendimi gür hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: