Diyarbakır’da 1700 almanak tarih çağ yüzüne artık

Diyarbakır’bile 1700 yıllık tarih zaman yüzüne imdi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’de restorasyon çalışmaları süren tarihi Sur ilçesinde Roma İmparatorluğuna ilişik olduğu değerlendirilen 1700 almanak taş döşemeleri çağ yüzüne çıktı.

UNESCO eliyle 2015 yılında Acun Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır’ın tarihi surlarında yenileme çalışmaları devam ediyor.

Çok sayıda medeniyete familya sahipliği eden dalan Sur ilçesinde Büyükşehir Belediyesince “Surlarda Diriliş” mottosuyla bitmeme fail İçkale’den Keçi Burcu’na giden bölgede 5. Adım çalışmaları çerçevesinde Yenikapı’bile planlı kazılarda, Roma dönemine ilişik olduğu düşünülen 1700 almanak taş döşemeler ortaya çıkarıldı.

Diyarbakır’a ilgili bazalt döşemenin taşların vücut hafif şişkin “Bosaj”, kenarlarının ise “Lesbos” tipine cemaat hafif eğrisel olduğu tayin edildi. İmar ve Şehircilik Ofis Başkanlığınca yapılacak say ile taş döşemelerin kem kısımları aslına akıllıca namına doldurulacak.

İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda mevcut Dicle Üniversitesi Musahabe ve Dizayn Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Şans, keşfedilen mefruşat taşlarının Roma Dönemi veya elan öncesine ait olabildiğini söyledi.

“Elimizdeki veriler burada tarihi bir posta olduğunu gösteriyor”

Restorasyon çalışmaları devam fail Bakir Bap’birlikte ortaya sâdır mefruşat taşların tarihi bire bir kat olabildiğini tabir fail Şans, ” Diyarbakır Surları’nın restorasyonu çerçevesinde yapılan kazı çalışmalarında Yeni Konu’üstelik sâdır veriler, burada tarihi ayrımsız misil olduğunu gösteriyor. Eskimemiş Konu, Diyarbakır surlarının 4 kapısından biridir. Gayrı 3 husus olan Mardin Husus, Urfa Başlık ve Dağkapı’dan sonraları yapıldığı üzere buna da Bakir Husus ismi verilmiştir” dedi.

“Ortalama 1700 ve üzeri tarihe tarihlendirebiliriz”

Zemin taşlarının yer aldığı bölgenin M.Ö. 9. yüzyıla raci Hevsel Bahçeleri’ne ve Dicle Nehri’ne açıldığını söyleyen Nasip, şunları kaydetti:

“Kapılar şehirler için yüce bir yapıdır. Şehirlerin dışarıyla olan bağlantısını sağlayıcı birer boğaz konumundadır. Bu yolların yapımında kum taşı özelliğini gösteren öz taşları kullanılmıştır. Hele ana arterlerde büyük taş bloklar tercih edilmiştir. Başka açıklık yollarda ise henüz yoz ahcar eski. Tarihi adına baktığımız antlaşma en geç Roma Dönemi’ni tarihlendiriyoruz. Averaj 1700 ve eğin tarihe tarihlendirebiliriz. Çünkü Diyarbakır Surlarının günümüzde yaklaşık 5000 almanak tıpkı tarihi var.”

Share: