Diyarbakır anneleri bakir yıla genç erkek özlemiyle giriyor

Dağa kaçırılan çocukları amacıyla HDP yer binası uğrunda yurt eylemi fail Diyarbakır anneleri, kullanılmamış yılı evlatlarına duydukları özlemle karşılıyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu markajcı Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’dahi başlattığı yurt eylemi, 1216. gününde devam ediyor.

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişlerini sürdüren annelerden Zeliha Yaşa, 8 sene geçmiş 17 yaşındayken kandırılarak dağa götürülen oğlu Abdurrahman’a özlem kaldığını, çocuğunun kokusunu ve sesini özlediğini söyledi.

Bir an önce çocuklarına kavuşmayı dilek ettiklerini tamlayan Yaşa şöyle konuştu:

” Oğlum, orada ne yapıyorsun? Devletin bize ne zararı var de sizi orada tutuyorlar? Birçok gel, o elbiseyi üstünden çıkar, silahını bırak ve devletine teslim ol. Kardeşlerin ve ağabeyin seni bekliyor. Sensiz olmuyor oğlum. İnşallah yeni yılda eksiksiz dallar annelerine kavuşur. Hepsinin gelmesini bekliyoruz.”

“Kızım gel devletimize doğrulama ol”

7 sene geçmiş 23 yaşında kaçırılan Bayan üzere eylem yapan esas Hafi Çiçek bile yıpranmamış yılda evlatlarına kavuşmayı temenni ettiklerini söyledi.

Hastalığına karşın kızına kavuşmak ümidiyle zürriyet nöbetini sürdürdüğünü dile getiren Çiçek, “Dört gözle kızımı bekliyorum, onu çok özledim. Kızım, gel devletimize tasdik ol. Kızım zinhar korku, bak o büyüklüğünde kişi teslim oldu. Sen üstelik gel tasdik ol.” ifadesini kullandı.

“Oğlumun hakkı kucağımda büyümesiydi”

Hakkari’dahi 6 sene önceki 9 yaşında dağa kaçırılan oğlu Hamza amacıyla eylem fail anne Rukeyda Adıyaman ise Kürtçe yaptığı konuşmada, oğlunun HDP’liler marifetiyle kaçırılarak yıldırı örgütü PKK’ya konfirmasyon edildiğini anlattı.

Evladının kendisinden koparıldığını dile getiren Adıyaman şunları kaydetti:

“Oğlumun hakkı kucağımda büyümesiydi. Oğlumu HDP ve PKK’dan istiyorum. Onlardan oğlumu alıncaya büyüklüğünde buradan kalkmayacağım. Koynumdaki kuzumdu, 6 yıldır onun hasretini çekiyorum. Ne gecem akşam hangi üstelik gündüzüm sıra. Yıpranmamış yılda oğlumun kucağıma gelmesini istiyorum. Dileğim, benim çocuğumla gelişigüzel umum annelerin evladının hoşgörüsüz gelmesidir.”

Share: