Dinlence öncesi vasıta alımı ikinci ahali makine satışını düşürdü

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis Üyesi ve Kocaeli Oto Tecim Merkezi Başkanı Fahrettin Günindi herkesin çevirgeç ihtiyacını mayıs ve haziran ayında çözerek tatile ya dahi memleketine gittiğini, bu nedenle bugünlerde ikinci el makine satışlarında yüzdelik 50’ye mail düşüş olduğunu söyledi.

Otomobil ihtiyaçlarını baharat aylarında alarak karşılayan gâh vatandaşlar, edebiyat gelmesiyle birlikte dinlence bölgelerine ve memleketlerine gitti. İkinci ahali otomotiv sektöründe bu nedenle benzeri rahatlık yaşanıyor. İkinci el çevirici satışında yüzde 50’ye yakın düşüş yaşandığını söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Sedir Üyesi ve Kocaeli Oto Tecim Merkezi Başkanı Fahrettin Gün Batısı, “İkinci umum otomotiv sektörü sonuç geçtiğimiz 1 taban büyüklüğünde iyiydi. Meze tatilinin girmesi ve dinlence zımnında cümle komütatör ihtiyacını mayıs ve haziran ayında çözerek tatile ya bile memleketlerine döndü. Satışlarımızda yüzde 40-50 ortada düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Piyasalar vasıta satışı açısından normale dönecektir. İnsanlar tatilden döndüğünde okulların açılması sürecinde herkesin başarısız evet birlikte ikinci umum şalter ihtiyacı olacak. Bundan çevre piyasanın 15 Ağustos’tan itibaren normale döneceğini düşünüyoruz. Şu anki darlığı aşacağız diyerek düşünüyorum” dedi.

‘ÇOK ARTIŞ ÖNGÖRMÜYORUZ’Önümüzdeki süreçte aşkın fiyat artışı oluşmayacağını anlatım fail Gün Batısı, “Şu anda satışlar mukavemetli kuzuluk geldi. Ayın 2-3’ü itibarıyla araba fiyatlarında yüzdelik 3- 5 beyninde liyakatsiz araçlarda artım oldu. Bu ikinci ele yansımayacak. İkinci ahali piyasasında ayrımsız miktar köpük oluşmuştu ve o köpüğü dengeleyecek ikinci el piyasası. Çok artım katiyen öngörmüyoruz” diye niteleyerek konuştu.’BAYİLERE YETERLİ ŞALTER GELMİYOR’

Otomobil bayilerine aşkın açar gelmediğini belirten Günindi, “Bunun sebebi herkesin bildiği gibi beş altı yıldır süren yonga krizi ve kablo krizinden kaynaklı. Aynı bayi tahminî 1 ayda yüz komütatör satacak kapasitesi varsa maksimum 20-25 çevirici arası geliyor ve bunu herkese yetiştiremiyorlar. Bu kısıtlılık az buçuk elan devam edecek. Ama yeryüzü önemlisi Çin ve Tayvan ortada olabilecek umulur savaş pozisyonu her şeyin önüne geçti. Elektronik, makine ve çiple ilişkin geçer not seçme gereç üzere çünkü dünyada üretilen çipin 3’te 2’den ilavesi Tayvan’üstelik üretiliyor. Orada olacak askeri debi ya da apayrı benzeri öz dünyadaki elektronik, vesait, uçakları bile karışma edilebilir, TV, laptop aklınıza gelen temas şeyde korkulu bir kıymet artım cins. Umarım hakeza tıpkısı madde gerçekleşmez ve olursa dünya üzere gani olamaz ve bu sevgili büyüyüp gider” ifadelerini kullandı.Share: