Dil sahipleri özen! Akaryakıta yapılan çifte tenzilat bu geceleyin yarısından itibaren enerjik olacak

Rusya- Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrolde temevvüç sürerken, benzin ve süt fiyatları de iskonto ve zam haberleriyle tahavvül göstermeye bitmeme ediyor. 100 dolardan 92 dolara gerileyici brent yer yağı, son 6 ayın sunu düşük seviyesini gördü. Bu evolüsyon sonrası akaryakıta çifte tenzilat geldi.

NE BÜYÜKLÜĞÜNDE İNDİRİM GELDİ?

Bu geceleyin yarısından itibaren benzinin litresi 2 liralık 23 kuruş, motorinin litresi ise 1 liralık 15 kuruş düştü.

BENZİN VE MOTORİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

İndirimin arkası sıra benzinin litresi İstanbul’de 20 liralık 12 kuruşa, Ankara’da 20 teklik 17 kuruşa ve İzmir’da 20 liralık 15 kuruşa geriledi.

Motorinin litresi ise İstanbul’bile 23 teklik 39 kuruşa, Ankara’de 23 lira 51 kuruşa, İzmir’üstelik ise 23 teklik 52 kuruşa düştü.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin birlikte dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş işaret fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki tebeddülat temel alınarak rafineriler marifetiyle hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda tevzi firmalarınca geçerli fiyatlar, rakiplik ve serbesti zımnında şirketler ve kentlere göre siftinlik tebeddülat gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklanan yegâne sendika olan EPGİS karşı yanlışlık duyurusunda bulunmasının ardından, sendika ülkü süreci sonlanana büyüklüğünde akaryakıttaki bedel değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.Share: