Dikilen tekstil ürünleri ve üretilen hazır para sabunlar yer sarsıntısı bölgesi Malatya’ya gönderildi

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut deprem felaketinin ardından depremzede vatandaşlara değişik yardımların yapıldığı Batman Üniversitesinde, dokuma atölyelerinin bağışladıkları kumaşlarla gönüllüler eliyle dikilen nesiç ürünleri ve üniversitede üretilen likit sabunlar, depremin etkilediği illerden olan Malatya’ya gönderildi.

Merkez Kampüste mevcut tekstil atölyelerinde darülfünun öğrencileri, akademik ve yönetimsel personelinin yanında fahri vatandaşlar marifetiyle dikilen tunik, tayt, bluz ve pijama kabil nesiç ürünleri ve kimya atölyesinde üretilen likit sabunlar, depremden etkilenen vatandaşlara ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Tekstil ürünlerinin dikimi ve sıvı sabun üretimlerinin gönüllü tedris elemanları ve öğrenciler eliyle yapıldığını tabir fail Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Çıpa, amaçlarının bölgedeki vatandaşların ihtiyaçlarını tıpkısı nebze dahi olsa karşılamaya işlemek olduğunu söyledi. Batman Üniversitesi adına depremin arkası sıra mütenevvi çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Rektör Çipo, “Zelzele felaketinin arkası sıra müzaheret kampanyası başlattık. Toplanan yardımların malzemelerinin bulunduğu iki tırı, sarsıntı bölgelerine gönderdik. İl koordinasyon oturmuş eliyle alınan kararlar doğrultusunda otobüs ve ambulanslarımızı afet bölgelerine ulaştırmak amacıyla yola çıkardık. Taharri istirdat çalışmalarına destek isnat etmek amacıyla üniversitemize ilişkin kepçe ile kepçe operatörü personelimizi Adıyaman’a; antrparantez 3 otobüs, 1 minibüs ve 1 parasız aktarım aracımızı dahi personeliyle birlikte yer sarsıntısı bölgesine görevlendirdik. Depremden etkilenen vatandaşlarımızın hijyen ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla daha önceki 880 bidon sıvı sabunu yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırdık. Zaman üçüncü yardım aracımızı yola çıkardık. Bu arkalama aracında, üniversitemizde üretilen 160 bidon likit sabun ve Batman’daki tekstil atölyelerinin kumaş bağışlarıyla yine üniversitemizde ürettiğimiz yapı ürünleri bulunuyor. Bu ürünleri, Malatya’ya ulaşması amacıyla yola gönderdik. Depremden etkilenen vatandaşlarımızın bizlere ihtiyacı var. Onlarla yardımlaşmaya beklemek vicdani tıpkısı baskı. Biz dahi elimizden geldiğince sıvı sabun üretimini, kumaş bağışları bitmeme ettikçe üstelik tekstil ürünlerinin üretimini muttasıl sürdüreceğiz” dedi. – BATMAN

Share: