Derince Limanı’na gelen Polarnet gemisinin kaptanı konuştu

Derince Limanı’na mevrut Polarnet gemisinin kaptanı konuştu

Ahmet Yücel Alibeyler:

“Resmi işlemlerimiz tamamlandı yükü gevşetmek amacıyla lüzumlu adımları atacağız”

“Etraflı yıllardır kaptanım ama hiç bu kadar heyecan duymamıştım”

“Ukrayna- Rusya savaşını, ağabey-kardeş kavgasına benzetiyorum”

KOCAELİ – Ukrayna’dan gelip Kocaeli’nin Derince Limanı’na demirleyen 12 bin ton akdarı iki canlı Polarnet gemisinin kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, işlemlerin arkası sıra

açıklamalarda bulundu.

Küresel tahıl krizinin çözümüne havari olması için 22 Orak Ayı 2022’üstelik Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Mürekkep Milel ortada imzalanan “Tahıl ve Kayıt Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emin Sevki Girişimi” belgesi çerçevesinde, Ukrayna’nın Çornomorsk Limanı’ndan Türkiye’ye katılmak üzere akım fail “Polarnet” isimli 12 bin tonluk akdarı hamile sefine, geçmiş İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde demirlemişti. Gemideki denetlemenin sona ermesiyle gelişigüzel gemi İstanbul Boğazı’ndan geçti. Polarnet gemisi Boğaz’daki yolcuğunun ardından Kocaeli’nin Derince Limanı’na demirledi. Geminin kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, resmi işlemlerin tamamlanmasının arkası sıra matbuat mensuplarına meşruhat yaptı.

“Tek bu kadar hırslı duymamıştım”

11 Şubat’tan beri Ukrayna’de tutkun sefine halinde kaldıklarını söyleyen Polarnet gemisi kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, “Ayrıntılı zamandır ego da bu hatıra bekliyordum. 11 Şubat’ta ben 11 bin ton Çornomorsk Limanı’na götürmüştüm. Boşaltma süreci 13 aktarılma sürmüştü. 13 gün sonradan yükü bitirdim, tahliye ettim amma ne yazık kim bu keder fenomen olan kavga pırtlak verdi. Nedeniyle liman askeriye tarafından ablukaya makbuz. Antre çıkışlar deniz trafiğine kapatıldı. Tığ üstelik yükümüzü boşaltmış sorti muntazır gemiydik. Ancak ne eyvah kim çıkamadık. O zamandan beri liman süresince sınırlı sefine adına, boş şekilde bekleme sürecine girdik. Hangi ahit hal çıkacağını, hangi antlaşma olayların normale döneceğini bekledik. Fenomen, bizim devletimizin 22 Temmuz’bile yapmış olduğu girişimlerle Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Milli Defans Bakanlığının askeri kuvvetinde, Dış İşleri Bakanlığının irtibat gücünde domuzuna benzeri sonuç oluştu. Tıpkı hububat koridoru çalışması başladı. Ben buna insanca kânunuevvel birlikte ekliyorum. Zira taşınacak yükler azık endeksli olduğu için insanca ayakyolu dahi oluşuyor. Ben bile orada 5 buçuk 6 kamer kabil bir süre bulunduğum üzere, aktarılan darı getirdiğim için, bağlantım üstelik Türk limanı ve Türk alıcısı olduğu üzere bu konuda öncü olduk. Bu da bu sürecin bize aynı mükafatı oldu diye düşünüyorum. Dolayısıyla vatanımızı, ülkemizi örtmek bana ayrı ayrımsız sağlık verdi. Tafsilatlı senelerdir açık deniz kaptanlığı, uzak misil kaptanlığı yapıyorum ama hiç bu büyüklüğünde tutku duymamıştım. Bu birlikte ayrı bire bir anı olarak kalacak” dedi.

“Yükü boşaltma etmeye başlayacağız”

Geminin Ukrayna’dan debi yazar Derince’ye geliş sürecini anlatan Alibeyler, “5 Ağustos’ta Çornomorsk Limanında tahılı yükledim. İstanbul’dan aynı koordinasyon merkezinden yönetiliyoruz. Bize da gelen bilcümle direktifler o yöndeydi. Oranın başında Türk ayrımsız amiral var. Onlar ilişkin olduğum liman otoritesine ve Ukrayna otoritesine, ‘Hazır olan gemileri koridora alalım’ diyerek izin verdi. Çornomorsk Limanı’ndan 2 sefine çıktık. Odessa’dan üstelik bir gemi imdi. 3 sefine için koordinasyon merkezinden belirlenen rota ayakları geldi. Ağır bölgelerden arındırılmış koridorlarda rotamız belirlendi. Nedeniyle kılavuz kaptan ve mürşit bot eşliğinde bu 3 sefine yönlendik. Önde kılavuz gemisi sefine eşliğinde 3 gemi inmeye başladık. Doğrusu Romanya sınırlarına akıllıca yaklaştıkça riskli kesim ortadan kalkıyordu. Sulina Kanalı açıklarından bilahare balaban ayaklara geçtik. Oradan birlikte İstanbul Boğazı’na geldim. Ego, 6 Ağustos’ta 21.30’ta demirledim. Demirledikten sonra İstanbul’daki komitenin gemiye ziyaretini ve denetimini beklemeye başladık. Denetimler tamamlandıktan ve saf raporu verildikten sonraları bana boğazı geçiş izni verildi. Ego de boğazı geçerek tahliye limanımız olan Derince Yıldızlı Port’a makul zeki etmeye başladım. Güdük tıpkı müddet Marmara’de ikmallerim oldu. Çünkü uzun süredir Ukrayna’de bağlıydık. Geminin mahrukat ve akarsu kabil bazen intaç ihtiyaçları vardı. Onları tamamladıktan sonradan Derince’deki liman yetkilileriyle dahi daima ilişki halindeydik. Pilotaj hizmetini da Temiz Port üstlendi. Körfez’bile Yelkenkaya açıklarında Yıldızlı Port’un pilotu yanımıza geldi. Manevralarımızı yaptık ve çokça şükür tehlikesiz tıpkısı şekilde limana bağlandık. Şimdi resmi methal işlemlerimiz yapıldı. Yükü de çıkarmak üzere muktezi adımları attık. Çıktı limanla ilişki halinde yükü boşaltma etmeye başlayacağız” diye konuştu.

“Ukrayna-Rusya savaşını, ağabey-kardeş kavgasına benzetiyorum”

Ukrayna’birlikte kaldığı günlerin arkası sıra tekrar ülkeye dönmenin mutluluğunu yaşadığını de sözlerine ekleyen Alibeyler, “Denizcilik begayet tıpkı meslektir. Bunun getirisini götürüsünü iyi biliriz ama iz hayatımda ilk kez bu büyüklüğünde keyif aldım. Müşkül Padişah Esaslı Köprüsü altında tüylerim diken diken oldu. Ukrayna sunturlu benzeri talih. Ukrayna ve Rusya bizim abat gittiğimiz ülkelerdi. Bizim amacıyla hiçbir ağırbaşlılık yoktu. Duyduğumuzda alışılmadık olduğumuz bir durumdu. Savaşı, ağabey-kardeş kavgasına benzetiyorum. Empati yaparsak bizim Azerbaycan ile savaşmamız kabilinden tıpkısı molekül. Özlük mantığımda öyle görüyorum. Gemi kaptanını sunu çok bahtiyar fail husus, bayrağımızı düşürmeden, gemimizi deldirmeden, batırmadan, personelimizin da sağlığını riske atmadan geminin gelmesidir. Ego de o mutluluğu yaşıyorum” dedi.Share: