Depremzede kadınlar Mersin’in tarihi ve kültürel yerlerini gezdi

Akdeniz Belediyesi, yer sarsıntısı felaketi nedeniyle Mersin’e barhana eden facia mağduru kadınları, kentin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezdirdi.

Akdeniz Belediyesi, 6 Gücük Ay günlü Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmaya, Akdeniz ilçesi sınırları zarfında konuk edilen afet mağduru ailelere bindi olmaya devam ediyor. Karı ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü marifetiyle kombinasyon edilen tıpkısı etkinlikle, Hatay ve Kahramanmaraş’tan Mersin’e göç eden ve Akdeniz Belediyesine ilişik kültür ve görüşme evleri, hizmet binaları ve tesislerde ağırlanan aileler için kadınlar gününe özel seyahat düzenlendi.

“Et Kafalı döneceğiz Hatay”

Kadınların ağırlıkta olduğu geziye çocukları birlikte katılırken, gezi öncesi konuklara kumanyalar izzetüikram edildi. Peşi Sıra otobüslere binen konuklar, sırasıyla Erdemli’üstelik mevcut turistik Kızkalesi’ni görme ve gezme şansı yakaladı, peşi sıra Cennet Tamu Obruğuna indiler. Fert anların dahi yaşandığı gezide ara sıra depremzede vatandaşlar, Kızkalesi sahilindeki kumlara ‘Ansız Döneceğiz Hatay’, ‘Canım Hatay’ yazdı. Aktarılma süresince Erdemli Çamlığını üstelik gezen depremzede aileler, burada çocuklarıyla gelişigüzel ağır ezgi dakikalar geçirdi. Depremin ruhlarında oluşturduğu ruhsal gerilim, istinkâf etmek ve travmalardan aynı nebze uzaklaştı.

Duygularını dile getiren depremzede kadınlar, kayıplarını, yaşadıkları keskin ve felaketi unutmalarının olabilir olmadığını, fakat bu kabil etkinliklerle benzeri nebze de olsa umutlarını dinç tutmaya çalıştıklarını anlattı. Depremzede aileler, kendilerine sunulan bindi ve imkanlar zımnında da Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak ile Eş ve Karı Hizmetleri Müdürlü ve personeline teşekkür etti. – MERSİN

Share: