Depremde 6 yakınını kaybedip, işten atık uray işçisine ‘sahte rapor’ suçlaması

MERSİN Büyükşehir Belediyesi’nde güvenlik görevlisi yerine etkin 2 yavru annesi Hatice Kömürcü (43), Kahramanmaraş depreminde 6 yakınını kaybetti. 10 günce anlatım alarak memleketine giden ve yakınlarını defnettikten sonraları iş adına dönüp, taziyet telefonlarına cevap veren Kömürcü, ‘Cep telefonu ile andırmak, görevi boşlama etmek’ gerekçesiyle işten çıkartıldı. Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, “Bana gelen önceki bilgilerde düzme rapordan bahsediliyor. Haksızlığa uğradıysa uğratanı cezalandırırız” dedi.

Sazak Büyükşehir Belediyesi’nde 6 yıldır güvenlik görevlisi yerine müteharrik 2 çocuk annesi Hatice Kömürcü, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 6 yakınını kaybetti. Yer Sarsıntısı zımnında 10 günce ifade alarak memleketine giden Kömürcü, sülale yakınlarının cenazelerini toprağa verdikten sonradan Sazak’e döndü. İş yerinde taziyet telefonlarına karşılık veren Kömürcü, ‘Cep telefonu ile gözetmek, görevi ihmal etmek’ gerekçesiyle işten çıkarıldığını 3 Mart’ta cep telefonuna gönderilen gelişmemiş mesajla öğrendi. Olayın yaşandığı güne kadar hakkında gelişigüzel iş evet dahi mazbata olmadığını söyleyen Kömürcü, zelzele felaketinin etkisini atamadan ikinci yol kıygınlık yaşadını belirtti.

‘YAKINLARINI DEFNEDİP İŞİME GERİ DÖNDÜM’Yaşadıklarını anlatan Kömürcü, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen hareket sonrası yakınlarımızın pinpon altında kaldığını öğrendik. Amirlerimin bilgisi dahilinde aynı gün 10 bölüm ifade alarak eşimle alay malay deprem bölgesine gittik. Göçük altında kalan akrabalarımızı çıkardık. Zaruri defin ve resmi işlemleri yaptıktan sonra Sazak’e, işimin başına döndüm. Olay haset taziyet telefonu görüşmesi esnasında belediyemiz yöneticilerinden Akarsu ve Şebeke İdaresi Özel Cins Müdürü D.U. yanımdan geçerek ilerlemekteyken ben dahi istinkâf etmek gereği telefon görüşmeme meydanlık verip, çıban selamı ile selamladım. Dışarıda muntazır asayiş arkadaşıma umum işareti ile sorti olduğunu belirttim. D.U. hariç çıkmışken esasen dönüp karın geldi ve bana bağırmaya başladı. Ne olduğunu anlamadım, bağırmaya başladı. Bibi telefonla konuştuğumu söyledi. Ben bile telefonla konuşmadığımı, durumumu, yaşadıklarımı anlatmaya çalıştığım esnada yersiz aynı şekilde reaksiyon vererek gine hariç bundan sonra. Sonrasında sekreteri ile bozuk şoförü yanıma gelerek azarlamaya başladı. Yaşadıklarımın etkisi ile aramızda ağız dalaşı yaşandı ve gittiler” dedi. Olayın peşi sıra için mazbata tutulan Kömürcü, “Yakınlarımın acısını yaşarken bir birlikte böyle benzeri madde varagelmek beni ruhsal yerine çokça çok yıprattı. Yapmadığım tıpkısı öz yüzünden işime serencam verildi. Bugüne kadar hakkımda rastgele olumsuz ayrımsız şey yaşanmadı. Kimseye saygısızlık yapmadım. Ayrımsız mesajla işten çıkartıldım. Konunun gündeme geldiği uray meclisinde Vahap Seçer başkanın, “Olayı dramatize etmeyin’ demesi, benzeri yönetimsel işleyişi, deprem nedeniyle sömürme edilmesini üzüntüyle dinledim” diyerek konuştu.KONU BELEDİYE MECLİSİNDE GÜNDEME GELDİBüyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, konunun gündeme geldiği Büyükşehir Uray Meclisi’nde şunları söyledi:

“Bu kurumda 11 bin eş çalışıyor. Bura hususiyet devleti. Egemenlik orada, şehremaneti burada. 11 bin çalışan haksızlığa uğradığında önem orada. Gidecek, hakkını arayacak. Bana gelen geçmiş bilgiler sahte rapordan bahsediliyor. Haksızlığa uğradıysa uğratanı cezalandırırız.”

Share: