Cumhurbaşkanı Erdoğan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Salt Aygün’ü Görevden Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Değerlendirme, Seçilmiş ve Numara Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Katışıksız Aygün’ü görevden aldı. Erdoğan, Münasebet haset yapılan KPSS’de soruların bir kısmının Yediiklim Yayınevi’ne ilişkin deneme kitapçıklarında daha evvel yayınlandığı iddiaları üzerine Mehabet Fal Kurulu’na (DDK) zaman tetkik talimatı vermişti. Prof. Dr. Öz Aygün, 6 Ilkgüz 2018’de ÖSYM Başkanlığı’na atanmıştı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 2022/344 dar nasıp kararı ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Arı Aygün görevinden alındı. Erdoğan, şimdilik bu göreve nasıp yapmadı.

Geçen hafta böylecene 31 Temmuz’de yapılan KPSS’de yirmiye yakın sorunun; Yediiklim Yayınevi’nde eski zamanlarda yayınladığı kitapçıklarda şıklarının da bire bir biçimde yayınlandığı ortaya çıktı.

İddiaların gündeme oturması konusunda ÖSYM Başkanlığı geçmiş, “2022 KPSS Lisans Umumi Kabiliyet-Genel Ekin Sınavı ile Eğitim Bilimi Bilimleri Sınavı güvenli benzeri biçimde gerçekleştirilmiştir. Gâh imtihan sorularının tıpkı yayınevinin tecrübe sınavı sorularıyla bire bir olduğuna ait içtimai medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde esassız olduğu anlaşılmıştır” açıklamasını yaptı.

Cesamet Bakı Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı veren Reisicumhur Erdoğan da güzeşte akşam “Celal Bakı Kurulumuzun 2022 KPSS ile ait yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, muktezi adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bire bir evladımızın bile kıygın olmasına asla müsaade etmeyiz” mesajını yayınlamıştı.

PROF. AYGÜN KİMDİR?

Giresun doğumlu Aygün, 1989’de Karadeniz Ustalık Üniversitesi Haber Literatür Fakültesi Hesap bölümünden mezun oldu, yüksek lisansını 1992’de tıpkısı üniversitede tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Salt Aygün’ü Kocaeli Üniversitesi Marifet Literatür Fakültesi Dekanı iken 6 Ilkgüz 2018 tarihinde ÖSYM Başkanlığı’na atamıştı.

Share: